Peněžní částkou a hlavně materiálně přispívá nejen kraj, ale také obecní úřady, dobrovolní hasiči i mateřské a základní školy.
Dočasné ubytování pro obyvatele z oblastí zasažených vodou poskytl i přeloučský domov pro seniory.

Sounáležitost 
a morální podpora

Na pomoc od Pardubického kraje se mohou těšit obyvatelé Terezína, Svobody nad Úpou a dalších osmi obcí z různých koutů republiky. Celkem si rozdělí tři čtvrtě milionu korun. „Je to výraz naší sounáležitosti a morální podpory postiženým regionům a jejich obcím. Na koordinovaném postupu jsme se dohodli s kolegy hejtmany na Asociaci krajů. Částku budeme čerpat z rezervy kraje," prohlásil hejtman Pardubického kraje  Martin Netolický.

Pomohou hračky nebo také holínky

Pomoci se rozhodli i zaměstnanci a studenti Základní školy v Ohrazenicích. „Nasbírali jsme věci na úklid a hračky za více než deset tisíc korun. Odevzdali jsme je Českému červenému kříži," sdělil ředitel školy František Stejskal.
S Českým červeným křížem spolupracovaly také například obce Staré Jesenčany, Třebosice, Blato, Dubany, Čepí, Jezbořice a Ostřešany. Tamní sbory dobrovolných hasičů uspořádaly rovněž materiální sbírku. „Občané těchto obcí darovali hlavně hygienické potřeby, úklidové prostředky, repelenty, dezinfekční prostředky, ručníky, pracovní nářadí, například stavební kolečka, lopaty, smetáky a podobně. Ve sbírce se objevilo i několik párů nových holínek," řekla za Sbor dobrovolných hasičů Staré Jesenčany Jiřina Šejnová.

Vojáci likvidují škody i na Ústecku

Brigáda šedesáti pardubických vojáků vyrazila na pomoc do Ústeckého kraje. Mají za úkol odklízet škody napáchané řekou Labe. „Pracujeme pod taktovkou velitele Sboru dobrovolných hasičů Povrly. Tatrou rozvážíme lidem prostředky humanitární pomoci. Naše skupiny se věnují likvidaci těžkého materiálu, odstraňování nánosů bahna, zapojení čerpadel do sklepů a tak dále," vyjádřil se velitel jednotky vojáků  Lukáš Molnár.
Dalších čtyřicet vojáků vyrazilo do Litoměřic a do nedalekých Křešic, kde budou spolupracovat s libereckými vojenskými jednotkami.

Přeloučské senior centrum jako azyl

Seniorům, které postihla povodeň, nabízí útočiště přeloučské senior centrum Domov u fontány. „Starší občané postižení záplavami u nás mohou nalézt vhodný azyl," uvedla ředitelka Domova u fontány Danuše Fomiczewová. Nově opravená budova domova bude k dispozici minimálně do konce prázdnin.
„Ceny jsou uzpůsobené situaci, ve které se postižení povodněmi nacházejí," uzavřela Danuše Fomiczewová.