Maso, které mělo končit na slovenském trhu ve skutečnosti nepřekročilo hranice a tratil na tom stát. Skupina podnikatelů takto šidila na daních v takzvaném karuselovém podvodu. Falešnými doklady nárokovali nadměrné odpočty DPH, které jsou zatím vyčísleny na 60 milionů korun. Policisté a pracovníci finanční správy obchody zarazili minulý týden.

Na sto policistů zasahovalo na území dvou krajů. Vyšetřování týkalo například firmy Alima-CZ z Písečné na Orlickoústecku.

Na počátku bylo zjištění Finančního úřadu pro Pardubický kraj, který objevil krácení daně z přidané hodnoty (DPH). Fingované dodávky masa a výrobků za asi 0,5 miliardy korun na Slovensko šly ve skutečnosti na trh v České republice.

Plátce daně je v takovém případě osvobozen od DPH, které může nárokovat zpět. Pokud takové zboží je ve skutečnosti prodáváno na tuzemském trhu, dochází ke značnému krácení příjmů státního rozpočtu a také ohýbání trhu, protože dodavatel si podvodem snižuje cenu výrobku o daň.

"Finanční správa začala tuto síť rozplétat v České republice i na Slovensku a objevila několik takových firem. Jeden údajný slovenský odběratel je třeba firma, která s masem nikdy neobchodovala. Pachatelé si za účelem podvodu přímo i vytvářeli fiktivní společnosti na Slovensku," uvedl David Kakrda, šéf týmu Kobra pro Pardubický kraj.

"Zásah policisté spustili 19. dubna. Na Orlickoústecku, Svitavsku, Pardubicku a Královéhradecku zadrželi celkem 5 mužů a 1 ženu, kteří měli dlouhodobě získávat nadměrné odpočty na DPH," uvedl vyšetřovatel případu Ondřej Starý.

Pachatele policie viní pro zvlášť závažný zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Finanční úřad jim doměřil daň ve výši 60 milionů korun z které již bylo vybráno 37,5 milionu. Soud v Hradci zároveň čtveřici obviiněných poslal do vazby.

Škodu zaplatí podvodníci i majetkem

Policisté rovněž při zásahu zajistili majetek za asi 15 milionů korun. Policistům se do této doby podařilo zajistit majetek ve výši 92% výše způsobené škody. Mimo jiné zabavili finanční hotovost, pozemky či budovy a to jako výnosy z trestné činnosti nebo jako náhradní hodnotu.

Spokojenost s výsledky policie panuje i na finančním úřadu, který stál na počátku celého případu. "Velmi oceňuji, že se podařilo zajistit tak vysoký podíl zjištěné škody. Podařilo se ale odhalit jak samotné firmy, které se podílely na krácení daně, ale tentokrát podařilo odhalit i přímé organizátory celého podvodu," zdůraznil ředitel Finančního úřadu Pardubického kraje Ondřej Vašátko.