Ve firmě Rekla, zabývající se recyklací minerálních olejů, došlo 29. března ve 3.57 hodin k obrovskému požáru, se kterým nakonec muselo několik hodin s vypětím všech sil zápasit patnáct hasičských sborů.

Čin šílence

Vyšetřování hasičů teď potvrdilo nejčernější scénář – požár, který zuřil uprostřed chemičky vyrábějící jedovaté a výbušné látky, někdo založil úmyslně! Se životy desítek hasičů a dalších tisíců lidí si zřejmě zahrával šílenec. Jak jinak totiž nazvat člověka, který založí požár v areálu chemičky, která na jedné straně vyrábí výbušniny a na straně druhé produkuje řadu toxických látek.

8 až 15 let vězení

„Vyšetřovatel hasičů případ uzavřel jako úmyslné založení požáru. Na místě byla nalezena dvě ohniska požáru. Případ byl proto postoupen Policii České republiky," uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková. Pokud policie kvalifikuje případ jako obecné ohrožení, hrozí pachateli v případě prokázání viny odnětí svobody na osm až patnáct let. Škoda totiž přesáhla částku deseti milionů korun.

V případě, že by se tehdy hasičům nepodařilo požár zarazit včas a oheň spustil řetězovou reakci ve výrobních částech Explosie nebo Synthesie, mohly být následky doslova katastrofální. Od pohromy dělila tehdy životy mnoha nicnetušících lidí jen osobní statečnost hasičů, kteří na místo dorazili mezi prvními. Nebýt jejich obětavosti, mohl se požár rozšířit a vzhledem k prostředí způsobit chemickou havárii nedozírného rozsahu, která by i jim samotným mohla zásah znemožnit výskytem toxických látek.

Ačkoliv motivy žháře jsou zatím nejasné, hasiči už mají jasno v tom, co udělalo z obyčejného požáru ohnivé peklo.
Přispěla k tomu i naprosto hrubá nekázeň Rekly. Oheň totiž živily oleje, které hořely v plechovém přístřešku. Tam ale vůbec neměly být. Hasiče dokonce šlehající plameny donutily na čas ustoupit…

Rekla o oleji lhala

„Byl to sklad provozních kapalin, ostřikovačů, sorbentů a pilin a také plastových barelů. Oleje jako takové jsou uskladněny v podzemních nádržích a plameny se k nim nedostaly," popsal po požáru Deníku jednatel společnosti Rekla  Jan Roček.

Závěry hasičů jej ale usvědčují ze lži. „Vlivem silného větru se požár začal šířit na plechový přístřešek, kde se měly nacházet pouze prázdné obaly na oleje, což se ovšem nepotvrdilo," uvádí zpráva hasičů zveřejněná v odborném magazínu Časopis 112.

„Ve firmě hořelo velké množství olejů. Hasiči po odkrytí suti zjistili, že v objektu, kde požár vznikl, bylo vše nasáklé olejem, který hořel. Ve druhém objektu měly být podle schválené dokumentace uskladněny prázdné obaly, ale při požáru zde byly uskladněny hořlavé kapaliny. Kvůli těmto hořlavým látkám, které byly umístěny v prostorách k tomu neurčených, došlo k rozsáhlému požáru," říká jasně zveřejněná zpráva hasičů o vyšetřování požáru.