Je to každoroční evergreen. Jakmile na konci června zazní ve škole poslední zvonění a začnou prázdniny, mnozí rodiče řeší otázku:  co s potomkem.

Někteří to řeší tím, že ho pošlou za babičkou, avšak v poslední době je stále více oblíbenější varianta letního tábora. Takové rozhodnutí by však rodiče neměli odkládat na poslední chvíli a otázku tábora by měli řešit s patřičným předstihem.

Důležité vodítko: preference

Jestliže děti jedou poprvé, tak je velice důležité vybrat správný tábor. Někdo preferuje klasické stany, jiný chatky. Obě varianty mají své kouzlo a je na vás či na vašem dítěti, co si vyberete. Pokud máte možnost získat nějaké reference od loňských účastníků, pak je ideální nechat si poradit od spokojených dětí.

Také je nutno dát si pozor na organizaci, která tábory pořádá, a místo, kde se lokace nachází.

Pokud nevadí, že se hygiena provádí v tekoucí říčce, pak mají určité kouzlo stanové tábory u řeky, kde leckdy nebývá ani elektřina či signál na mobilní telefony. Pro náročnější děti můžete vybrat chatkový tábor, kde bývají pevné sprchy i zásuvky pro dobíjení elektronických zařízení.

Pošlete děti 
s kamarády

Dětští psychologové radí, že je vždy lepší, když má dítě na táboře své kamarády, třeba spolužáky ze školy či sourozence. Základním kritériem výběru je pochopitelně délka nebo cena pobytu, jeho zaměření, umístění tábořiště i věk ostatních účastníků.

Na rodičích je vybrat si z pestré nabídky táborů se stále rostoucím výběrem nejrůznějších aktivit, na které jsou tábory zaměřené. Pokud se dítě nerozhodne pro nějakou specifickou činnost, jako je například výuka jazyka, výtvarná činnost či vodní turistika, je stále ještě mnoho jiných možností, které svým programem mohou zaujmout.

Většina táborů mívá celotáborovou hru, příběh, který děti motivuje při plnění různých her a úkolů. Pořadateli tábora mohou pak být profesionální agentury, cestovní kanceláře, domy dětí a mládeže nebo party nadšenců z nějakého občanského sdružení, kteří tomuto koníčku obětují neuvěřitelné množství času.

U hlavního vedoucího by se měli rodiče informovat nejen o programové náplni tábora, ale také například na kvalifikaci či zkušenosti oddílových vedoucích.

Základní cena rodinu nezruinuje

Podle Pavla Hofrichtera ze společnosti Rain,  která již více než patnáct let provozuje portál pro dětskou rekreaci a tábory, vyjde dvoutýdenní tábor s dopravou a ubytováním ve stanech na tři tisíce korun.

„Najdou se však i levnější. Nejlevnější jsou tábory u celoročně pracujících oddílů. Například u Pionýra či Junáka. Tam může začít nabídka na dvou a půl tisíce," řekl Hofrichter s tím, že na těchto táborech se děti podílejí na práci kolem zajištění tábora, například mají službu při vaření, pomáhají při stavbě tábora či si shánějí dřevo na podpal.

U táborů pak podle Hofrichtera platí pravidlo, že čím má lepší program, více výletů či lepší ubytování. „U takových táborů, opět dvoutýdenních, se může cena vyšplhat až na pět tisíc," dodal Pavel Hofrichter.

Stále se rozšiřujícím trendem se stávají tábory, které se vyznačují náročnějším programem, zahrnujícím například lezení na horolezecké stěně, vodní lyžování, šerm, digitální fotografii, off road, cyklistiku či sebeobranu. Nejen tuto kategorii lákají též putovní tábory, ať již jsou pěší, cyklistické, vodácké či kombinované.

Existují také tábory pro děti se zdravotními problémy, bezbariérové, s různými druhy diet, či specifickými poruchami chování, taneční, sportovní, hudební, jazykové, s koňmi, zážitkové, adrenalinové, ale také tábory pro začínající DJ´s nebo se zaměřením na military.

Velký zájem je rovněž o příměstské tábory, které často provozují domy dětí a mládeže, jednotlivé městské části, ale i další organizace. Jde v podstatě o sérii denních programů, kdy se děti každé odpoledne vracejí opět domů.

„Mezi zajímavé speciálně zaměřené tábory patří například military akce s paintballovými či airsoftovými zbraněmi a reálným vojenským výcvikem, koňské tábory či cyklistický kemp,"  řekl Miroslav Topinka z jedné tuzemské cestovní kanceláře.

Podle odborníků tábor však nesmí být pro dítě pouhou záplatou několika týdnů, kdy budou rodiče na vlastní dovolené.

Uhrazením tábora
platby nekončí

Ne vždy platí, že zaplacením pobytu vaší ratolesti na táboře, končí vaše „platební" povinnost. Mnohdy lidé ještě musí sáhnout hluboko do peněženky a dítě na tábor vybavit. Deník se pokusil spočítat další výdaje (průměr):
Krosna – 2000 korun
Pohorky – 1000 korun
Sandály – 500 korun
Holínky – 450 korun
Pláštěnka – 200 korun
Ešus – 300 korun
Menší batoh – 1000 korun
Karimatka – 450 korun
Spacák – 700 korun
Přezůvky – 300 korun
Pončo – 200 korun
Tepláky – 200 korun

Celkem - 7300 korun