V České Třebové už v červenci zaznamenali značný úhyn ryb. Extrémní sucho nenechává klidnými ani úředníky na radnicích a krajském úřadu. Mohou „zavřít kohouty" lidem, kteří svou zvyklí kropit zahrádky vodou čerpanou z řek a potoků. V Lanškrouně už zákaz vydali v povodí vodního toku Moravská Sázava.

„Posílala jsem žádost dispečinku Povodí Labe a minulý týden písemné sdělení všem obcím s rozšířenou působností, tedy příslušným vodoprávním úřadům, že na tocích, které jsou postiženy suchem, mají zvážit zákaz obecného nakládání s povrchovými vodami. Zatím to mělo formu doporučení, nechám to na jejich zvážení," uvedla k současné situaci pro Orlický deník Jana Hroudová, vedoucí oddělení vodního hospodářství krajského úřadu.

Pro rybáře ale představuje horší problém než vrčící čerpadla přehřátí toků, vysvětluje Josef Fuchs, hospodář lanškrounské místní organizace Českého rybářského svazu: „Lidi většinou čerpají ráno nebo večer, ne když jsou zahrádky rozpálené. Ráno a večer je kyslíku ve vodě víc, k úhynu naopak dochází v největším teple." Když na pstruhových vodách stoupne teplota na 22, 23 stupňů, dochází k úhynu. „Čím teplejší voda, tím méně kyslíku," vystihuje jednoduchý princip rybář.

V lanškrounském revíru proto rybáři nyní pstruhy ani nevysazují, poslali by je tak na jistou smrt. „Nejhůř na tom jsou chovné pstruhové potoky ve vrchních částech, jako jsou Heřmanice a Výprachtice. Došlo k vyschnutí a násady před pár týdny uhynuly," podtrhuje fakty vážnost stavu Josef Fuchs. Co revír, to ale trochu jiná situace. Vysokomýtští rybáři žádný úhyn nezaznamenali. „Loučná má spodní prameny, takže si svoji vodu drží, a hlavně je studená, takže obsah kyslíku ve vodě je vyšší než třeba v Orlici. Prameny řeku ochlazují," vysvětlil Petr Šraut.

Ryby zabila horká voda

Ve Třebovce v České Třebové uhynuly ryby.

Nejhůř extrémní horka zatím odnesly ryby ve Třebovce v České Třebové. Apokalypsu v úseku řeky v Benátkách přinesl prudký déšť. Voda se rychle ohřála na rozpálených asfaltových plochách a když se dostala do řeky, ryby neměly šanci. Uhynuly druhy od jelce tlouště, přes plotice, hrouzka, mřenky a raky, pstruha obecného po okouny. Celkem rybáři posbírali asi 300 kilo ryb. „Máme to tu v červenci a srpnu pravidelně každý rok. Bohužel to neovlivníme. Vyšší hladina řeky by to určitě ovlivnila, ale vody je málo. S tím jsou a budou problémy," krčí rameny Radek Vaňous, hospodář místní organizace v České Třebové. Za současných podmínek je otázkou, kdy se život do řeky vrátí. „Třebovka není tak špinavá, jak by se mohlo zdát. Žije tady i mřenka, což je chráněný druh, také rak se tu úspěšně rozmnožuje, i pstruh potoční tu je, a ten má rád čistou vodu, spíš takovou horskou," dodává o řece protékající Českou Třebovou.