Ta vznikla na konci června, jelikož se rada města obává o další rozvoj náměstí. „Skupina bude pracovat jako poradní orgán a radě města bude předkládat návrhy pro zachování historického charakteru náměstí a opatření proti jeho vylidnění, úpadku, degradaci a ztrátě identity," vysvětlil Bohuslav Pulgret, tajemník městského úřadu a člen skupiny.

S ostatními kolegy se již sešel a jednou z jejich prvních akcí bude zmapování celkového stavu Smetanova náměstí. „Bez něho není možné některá opatření ke zlepšení stavu provést. Nevíme, jaké jsou záměry vlastníků ohledně oprav či kolik lidí na náměstí pracuje," dodal k vytvoření databáze Bohuslav Pulgret.

Ještě před koncem roku se majitelům do rukou dostanou dotazníky, ze kterých pak skupina získá potřebné informace. „Před začátkem akce bude město vlastníky písemně informovat o způsobu, jakým budou osloveni, kdo bude šetření provádět, jak budou data zpracovávána a podobně. To vše v zájmu toho, aby všichni zúčastnění přistoupili k celé akci s maximální důvěrou," sdělil místostarosta Litomyšle Michal Kortyš. Ten se vyjádřil i k obchodním centrům, která by mohla vylidnění způsobit.

Podle něj by právě velká obchodní centra mohla způsobit vylidnění náměstí. „Chceme udělat posouzení kapacit kupní síly v tomto desetitisícovém městě. Když sem pustíme nějaký obchodní dům, tak musí být sofistikovaně propracovaný plán. Pro potraviny by zde asi místo bylo," uvedl Michal Kortyš.

Situaci v centu města na tiskové konferenci okomentovala i Michaela Severová, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu. „Podívejme se třeba na Český Krumlov. V centru je tam živo, ale nežijí tam starousedlíci. Jsou tam obchody a hospody, to ano, ale ten život obyvatel se odehrává jinde. Byli bychom neradi, kdyby se toto stalo i v Litomyšli," uvedla.

Ke stavbě obchodních center a hrozby vylidnění náměstí se v minulosti vyjádřil 
i starosta Radomil Kašpar. Například v květnu na webu města v rubrice Starostova odpovědna. Tehdy odpovídal na dotaz občana Jana Koutného, který se ptal, proč v Litomyšli není obchodní centrum jako v okolních městech, a že 
v nich nedošlo k vylidnění centra.

„Nejsem příliš příznivcem stavby těchto obchodních center. Možná, že je to tím, že kdykoliv zajdeme s rodinou do obchodního centra, tak mě to stojí vždycky dost peněz. To, že se centra měst nevyklidňují, není až tak úplně pravda. Podívejte se na Hradec, Ostravu a řadu dalších. Chápu ale Váš názor a určitě bych se nebránil širší diskusi na toto téma," odpověděl tehdy na dotaz.

O již zmíněných tématech bude v pracovní skupině debatovat celkem devět členů. Jejich výběr byl koncipován tak, aby pokryli různé pohledy na problematiku náměstí. Nechybí zde tak zástupce obchodníků i místních obyvatel.

Členy skupiny byli jmenováni: Michal Kortyš (za radu města), Martin Kubík (za obchodníky), Milan Leníček (za majitele nemovitostí), Aleš Velc (právník), Milada Nováková (za památkovou péči), Antonín Dokoupil (za oddělení rozvoje městského úřadu), Adam Gebrian (architekt), Bohuslav Pulgret (za rezidenty) a Josef Filipi (za stavební odbor).