Kolem termosolárních úlů stojících nedaleko chrudimské zemědělky už létají stovky včel. Roman Linhart je spokojený. Jeho vynález funguje, neboť i když je venku okolo deseti stupňů nad nulou, teploměr ukazuje, že uvnitř je 37 stupňů Celsia.

„Teplotu dělá strop úlu, kam svítí slunce na černě natřený plech speciální barvou. Tepelné vlny sálají do úlu a přes skla nemohou odejít jinudy," popisuje svůj vynález Roman Linhart.

Úl ohřívá pouze slunce, včelař v něm nemusí topit. Včely z něj vylétají výrazně dříve a za rok v centru Chrudimi dokázaly vyprodukovat 75 kilogramů medu. Vysoké teploty nesnáší největší včelí nepřítel, a to roztoč Varroa destructor, způsobující tolik obávanou varroázu. „Od 35 stupňů se roztoč nemůže množit. Teploty 40 – 47 stupňů působící po dvě hodiny v kuse jej pak spolehlivě zabíjí," vysvětluje vynálezce způsob, jak se zbavit nenáviděného parazita.

V letních měsících musí včelař uměle teplotu uvnitř úlu redukovat. Jak podotýká Roman Linhart, včelu nelze upéci, začaly by se pouze stahovat do spodních pater úlu, ale při teplotách nad 60 stupňů už by se začal tavit vosk pláství.

VĚDECKÉ POKUSY

Na potvrzení účinnosti termosolárních úlů pracoval několik let profesor Vítězslav Bičík z Univerzity Palackého v Olomouci se svými studenty. „Potvrdilo se nám, že termosolární úl je slibným zařízením pro eliminaci roztočů bez použití chemie. Solární ohřev je méně nákladný a komplikovaný a zároveň je pro kolonii včel bezpečný," říká Vítězslav Bičík. Úl si pochvalují i včelaři, kteří jej vyzkoušeli.

Patentní řízení v České republice již úspěšně skončilo a nyní běží ještě v několika státech. Termosolární úl je možné také podpořit v crowdfundingové kampani na serveru Indiegogo.com.