„To slibujeme!," znělo v sobotu před obědem Moravskou Třebovou. Svůj vůbec první oficiální slib tam totiž skládali žáci prvního ročníku Vojenské střední školy. Nejen svým učitelům a rodičům se tak zavázali k tomu, že se budou svědomitě a vytrvale učit, aby mohli být dobře připraveni pro své budoucí vojenské povolání.

80 let vojenství

Stalo se tak navíc u příležitosti kulatého výročí existence vojenství ve městě. Nové žáky přišel při slavnostní chvíli pozdravit a podpořit i absolvent moravskotřebovské školy, dnes už generálporučík František Maleninský. „Blahopřeji k výročí osmdesáti let a přeju ještě alespoň dalších osmdesát," představil svou smělou vizi voják.

První závazek

Na celé slavnostní dopoledne pak dohlížely bitevní vrtulníky a letouny Vzdušných sil Armády České republiky.

Ačkoliv by se mohl zdát význam slibu žáka, který teprve nastoupil do prvního ročníku, celkem nevelký, je opak pravdou. Význam tkví v tom, že nový student poprvé veřejně deklaruje, že přijímá odpovědnost za všechny své budoucí úspěchy i neúspěchy. Je to jeho první závazek, a svým charakterem připomíná skutečnou vojenskou přísahu.

Kdo jiný by pak mohl nové žáky podpořit, než ministr obrany České republiky. „Jako občanovi této země mi velmi záleží na tom, aby čeští vojáci byli dokonalými profesionály hodnými tohoto jména. Aby vojenské hodnoty jako je obětavost, odvaha a kamarádství nežily pouze v historických odkazech, ale staly se přirozenou součástí vašeho života," nechal se slyšet Martin Stropnický. Na adresu školy, která slaví v těchto dnech výročí, prohlásil, že ho považuje za zařízení, které má úctyhodnou minulost, přesvědčivou přítomnost a zaručenou budoucnost. „V této době armádu potřebujeme. Věřte, že Česká republika vás potřebuje," dodal ještě ministr.

Vystoupení stráže

První část sobotního dne skončila slavnostním pochodem žáků, po němž následoval doprovodný program. Jeho součástí bylo třeba exhibiční vystoupení Čestné stráže Armády České republiky či statické ukázky bojové techniky a výzbroje armády.

Další část oslav se odehrávala v areálu vojenské školy, kde byly připraveny ukázky bojové techniky a dynamické ukázky příslušníků Vojenské policie.Pro příznivce historie bylo k dispozici nové Muzeum Vojenské střední školy a informační místo, které poskytovalo po celý den informace o studiu na škole.

Historie Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy Ministerstva obrany v Moravské Třebové sahá až do období první republiky.

V letech 1935 až 1938 existovalo v Moravské Třebové Státní vojenské reformní reálné gymnázium. Na podzim roku 1938 však byla činnost školy přerušena. Po mnichovské dohodě totiž byla Moravská Třebová i se školou přidružena k německé říši a evakuované gymnázium dokončilo školní rok v prostorách vojenské akademie v Hranicích na Moravě. Další ročník už do studia nenastoupil.

Obec legionářská

Po několikaletém přerušení, které bylo způsobeno okupací, druhou světovou válkou a poválečnou obnovou, byla v Třebové roku 1949 založena jedna z vojenských škol Jana Žižky z Trocnova. Orientovala se ale podle sovětského modelu.

Po reformě vojenského středního školství roku 1969 se škola stala čtyřletým gymnáziem společně s několika dalšími školami po republice.
V devadesátých letech v souvislosti s transformací armády už zůstala jen ta v Moravské Třebové. Dnes nese i čestný název „škola československé obce legionářské".