VYBERTE SI REGION

Tubusy jsou připraveny

Moravská Třebová - Odborníci prozkoumali obsah schránek nalezených minulý měsíc ve věži radnice.

23.9.2016
SDÍLEJ:

Staré a nové časové schránky z Moravské TřebovéFoto: Deník/Petr Šilar

Vedení města i historici již mají jasno v jaké podobě se odkaz budoucím generacím vrátí zpátky na původní místo. Hned po otevření tubusů s listinami a mincemi bylo jasné, že bude potřeba vyrobit nové schránky tak, aby vydrželi desítky a možná stovky dalších let. Složitějším rozhodnutím bylo, zda vrátit původní dokumenty do věže, nebo je nahradit kopiemi a originály nechat v muzeu.

„Využijeme toho, že jsou dokumenty odkryté, uděláme inventuru a rozbor obsahu a vrátíme je zpátky," řekl ředitel moravskotřebovského muzea Robert Jordán. Dobové dokumenty bude moci spatřit i laická veřejnost. „Chystáme se udělat jednodenní výstavu v muzeu 20. října," dodal ředitel muzea.

Ten také připomněl, že do schránek na věži byly dokumenty přidávány a docházelo tak ke kontrolám, kdykoliv byl umožněn přístup na věž. Bylo tomu tak zejména při nejrůznějších opravách. Zajímavostí tak je, že mezi dokumenty byly i informace o řemeslnících, kteří tyto opravy prováděli.

V současné chvíli už je jasné, co bude vloženo nově do měděných tubusů. „Budou to současné bankovky, tiskoviny o městě, mapy," prozradila tisková mluvčí města Dagmar Zouharová.

Co ovšem není jasné, kdy se uskuteční uložení nových schránek do věže. Vedení města je toho názoru, že by to mělo být u nějaké významné příležitosti. Tou by mohly být například oslavy v příštím roce. Moravská Třebová se chystá slavit 760 let od svého založení.

Obsah takových schránek je vždy nejen pro historiky cenným dokladem toho, jak se žilo v minulosti. Ten z Moravské Třebové je z 19. a počátku 20. století. Nová poselství budou umístěna na původní místa starých schránek.

Autor: Petr Šilar

23.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jiří Suchý zkolaboval během vystoupení v klatovském divadle

Klatovy - Vystoupení s kolegyní Jitkou Molavcovou nedokončil v pondělí večer v klatovském divadle Jiří Suchý.

Piazzetta Národního divadla ponese název náměstí Václava Havla

Praha - Piazzetta Národního divadla ponese název náměstí Václava Havla. Pojmenování prostoru po bývalém prezidentovi dnes schválili pražští radní, informoval magistrát v tiskové zprávě. Návrh vzešel od ředitele divadla Jana Buriana.

Žena a dvě děti zemřely při nehodě na přejezdu v Německu

Berlín - Mladá žena a její dvě děti dnes zemřely při nehodě na železničním přejezdu na severu Německa. Informovala o tom agentura DPA. V krátké době je to v Německu už druhý případ srážky vlaku s vozidlem na přejezdu: v srpnu byli při nehodě u Osnabrücku vážně zraněni dva lidé v autobusu, do kterého narazil vlak.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies