V pátek odpoledne přijela do pardubického kovošrotu Jarý dvojice mužů, která k výkupu nabízela sto kilogramů bronzu. A kvůli možným spekulacím podotýkáme, že šlo v obou případech o muže světlé pleti.

„Na výkupu ale pracuje bývalý policista a ten si vzpomněl, že stejné desky viděl ve zprávách a také odkud zmizely. Dvojici proto začal ve výkupně zdržovat a přivolal policii," uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Čtěte také: Ze symbolického hřbitova horolezců v Českém ráji zmizely tabulky

Policisté přijeli na místo za několik minut. To už ale jeden z podezřelých zřejmě pochopil hrozící nebezpečí a z místa odešel. Druhý ale na místě zůstal a policisté jej vzápětí zadrželi. I na ně vybalil neuvěřitelně drzou historku: „To přece není trestné, já jsem to jen našel," zkoušel se ze situace vyvléknout. Jenže policisté ho stejnou cestou uzemnili: „I tak je to trestný čin. Má to hodnotu přes deset tisíc a to je zatajení nálezu," odpověděli.
A tady už zloději došly výmluvy. „Aha, takže jsem to vlastně nenašel. Co mám teď říct?" ptal se policistů, jak se má z prekérní situace dostat.

Co týden, to krádež

Policisté zajistili jak podezřelého, tak bronzové desky. Ty ale pachatelé znehodnotili. Vybrousili z nich jména horolezců, aby nebylo jasné, že jde právě o pamětní desky…
Pětatřicetiletý muž z Jičínska, který ve sběrně zůstal, aby počkal na výplatu v hodnotě tisíc korun, teď čeká na trestní kvalifikaci skutku.
Majitele sběrny tento čin už ani nepřekvapuje. „Popravdě není týden, abychom nevolali policii k nějakému podobnému vykukovi, který přiveze kradené zboží. Stává se i to, že nám kradou šrot přímo ze dvora a druhý den nám ho přijdou zase prodat," říká majitel firmy Petr Jarý.

Ironií je i to, že mezi jmény zemřelých bylo i jméno kamaráda Petra Jarého. Podle policistů si zloději sběrnu vybrali ze dvou důvodů. Příznivé ceny a dostatečnou vzdálenost od místa činu.
Příčinu těchto krádeží ale Petr Jarý nevidí v samotných sběračích, ale neschopnosti zákonodárců.

Platby na účet

„Poslanci už dávno měli řešit situaci podle vzoru ze zahraničí. Místo toho ale dokola přenášejí odpovědnost na majitele sběren. A přitom řešení není nijak složité – v zahraničí platí, že výkup nelze zaplatit hotově, ale pouze na bankovní účet. Peníze, stejně jako majitel účtu, jsou tak v případě potřeby velmi spolehlivě dohledatelné. A výhodné je to i pro stát, protože z těchto příjmů se dají vybírat daně," říká Petr Jarý.

Platba na účet by podle Jarého odradila právě tu skupinu sběračů, která materiál získává nelegální cestou. „Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že se touto cestou zachrání spousta cenných materiálů. Zavření výkupen proto není řešení," dodává Petr Jarý.