Pardubický registr vozidel rozšiřuje úřední hodiny. Kvůli zmatkům, které po celé zemi provází spouštění nového centrálního registru vozidel, budou muset být úředníci pardubického magistrátu až do odvolání v práci déle.

„V tuto chvíli nový centrální registr funguje. Během dvou týdnů, co jsme neodbavovali klienty, se nám práce nakumulovala. Navíc nový systém je zatím pomalejší než ten starý, protože kontrolujeme a opravujeme data. Zaregistrování vozidla, které dříve trvalo čtvrt hodiny, trvá dnes půlhodinu," uvedla vedoucí oddělení registru vozidel pardubického magistrátu Kristýna Vojáčková.

Úředníkům prý chybí školení

Zástupy nespokojených motoristů tak budou nyní úředníci odbavovat 41,5 hodiny v týdnu.
„Postupně bychom to ale měli zvládnout a situace se uklidní," řekl vedoucí odboru dopravy na pardubické radnici Vladimír Bakajsa.
Nový program podle něj není dokonalý, rychlost snižuje přenos dat prostřednictvím internetu, navíc obsluha neabsolvovala plnohodnotné zaškolení.

Paradoxní je, že ačkoliv registrace vozidel je věcí státní správy, finanční zátěž ponese město Pardubice.
„Předpokládáme, že jde o přechodné opatření a až se situace stabilizuje, vrátíme se ke standardním úředním hodinám. Nicméně nyní jsme přidali 12,5 úředních hodin týdně a jsme proto nuceni fungovat v režimu nařízených přesčasů. Vyplacené mzdy tak opět zvýší náklady na straně města," potvrdil tajemník radnice Michal Zitko.

Nový centrální registr vozidel spustilo ministerstvo dopravy 9. července a to po zhruba týdenní přípravě. Systém, za který by měl provozovatel během tří let vyinkasovat 474 milionů korun, krátce po spuštění zkolaboval a až do konce týdne nebyl ani přes sliby ministra dopravy Pavla Dobeše plně funkční.

Motoristům chtějí vyjít vstříc

Kvůli přechodu na nový systém, ale i kvůli státním svátkům nebylo možné registrovat vozidla od konce června až do poloviny července. Není proto divu, že se úředníkům práce nakupila.

„Vina skutečně není na naší straně, ale jsme tu proto, abychom občanům poskytovali služby. Proto se jim snažíme vyjít maximálně vstříc i za cenu zvýšených mzdových nákladů," dodal Michal Zitko.
Podobným způsobem magistrát reagoval už v květnu, kdy se s blížící se turistickou sezonou tvořily velké fronty pro změnu na oddělení občanských průkazů a cestovních pasů.

I tam došlo k navýšení počtu úředních hodin, které ale musí město Pardubice hradit ze svého rozpočtu.

Lukáš Dubský, ČTK