Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlaky jezdí do České Třebové už 170 let. Díky Janu Pernerovi

Česká Třebová - Lidé hemžící se na peróně, pískání brzd vlaků i píšťalek průvodčích. Vlaky křižují Českou Třebovou už 170 let. O vybudování železnice, která přinesla městu nevídaný rozvoj, se zasloužil projektant a stavbyvedoucí Jan Perner.

26.8.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Matej Slávik

O vybudování železnice, která přinesla městu nevídaný rozvoj, se zasloužil projektant a stavbyvedoucí Jan Perner. Jako projev úcty po něm Českotřebovští pojmenovali terminál, ulici i náměstí, kam umístili jeho sochu. Zvláště si jeho odkaz připomínají v letošním jubilejním roce, který v České Třebové vyvrcholí programem v sobotu 29. srpna. „Připravujeme celoodpolední akci pro celou rodinu," shrnul ředitel Kulturního centra Česká Třebová Josef Kopecký. Předmětem oslav bude nejen 170 let od zahájení provozu parostrojní dráhy z Olomouce do České Třebové, ale také 200 let od narození Jana Pernera. Zároveň letos uplyne 170 let od jeho smrti.

„Jeho tragický skon přímo souvisí s jeho dílem a provozem železnice," nastínil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Jan Perner se ve třiceti letech smrtelně zranil při inspekční cestě v Chocni. Po výjezdu vlaku z nového choceňského tunelu sestoupil na poslední schůdek vagónu a podíval se zpět, což se mu stalo osudným. Narazil hlavou do sloupu. Zemřel druhého dne v domě svých rodičů v Pardubicích.

Za svůj krátký život toho stihnul mnoho. Podílel se na stavbě ruské železniční dráhy z Petrohradu do Carského Sela, vedl stavbu železnice z Břeclavi do Brna, stal se vrchním inženýrem státních drah a byl pověřen řízením výstavby dráhy z Olomouce přes Českou Třebovou do Prahy.

Jméno stavitele nese vlak i náměstí Ani po 170 letech od úmrtí se na slavného stavitele nezapomíná. Jeho jméno nese jeden z mezinárodních EC vlaků, který jezdí mezi Prahou a Žilinou. V České Třebové po něm pojmenovali náměstí před nádražím, stojí zde také jeho socha. Po Janu Pernerovi se také jmenuje náměstí před hlavním pardubickým nádražím.

Poslední srpnovou sobotu od 12.30 rozezní Terminál Jana Pernera českotřebovská bluegrassová skupina Poutníci. Ve 13.43 oznámí hlášení odjezd parního vlaku do Chocně, další cestující nabere na zastávkách Dlouhá Třebová, Ústí nad Orlicí město, Ústí nad Orlicí a Brandýs nad Orlicí. Cestou se pasažéři v jednom z vagónů seznámí prostřednictvím populárně naučné přednášky s historií trati.

„V Chocni je pro děti připravený výtvarný workshop a pro zájemce je nachystaná prohlídka části výpravní budovy včetně věžičky, aby se mohli podívat na trať v co největší délce. V Sálu Jana Pernera se uskuteční populárně naučená přednáška o životě Jana Pernera," komentoval další část programu Josef Kopecký. Minutu po šestnácté hodině parní vlak zahouká Chocni na pozdrav a vyrazí zpět směr Česká Třebová.

Jak vznikal českotřebovský Terminál Jana Pernera, dokumentuje výstava fotografií Stavitelé terminálu, jejíž vernisáž začne v 18 hodin ve výstavní síni Kulturního centra. Železniční tematiku neopustí ani divadelní představení Kupé story od 19.30 v terminálu. Akce vyvrcholí taneční, pohybovou, audiovizuální, světelnou show před českotřebovským nádražím ve 21 hodin. „Choreografie a vůbec taneční skupinu sestavila prapraneteř Jana Pernera Renata Hans Perner. Vystoupení se bude vázat k životu Jana Pernera a k železniční trati v okolí," upřesnil ředitel Kulturního centra. Hudbu speciálně pro tuto příležitost složil Jan Fikejz, o světelné efekty se postará jedna z výrazných osobností českého světelného designu, Vladimír Burian.

Za mnohé vděčí Janu Pernerovi i Pardubice, které se společně s Českou Třebovou díky trati spojující Olomouc s Prahou rozrůstaly na úkor Litomyšle a Hradce Králové, kam koleje vedly až později. V sobotu 12. září vyrazí parní vlak z České Třebové právě do hlavního města našeho kraje, kde bude připravený bohatý program. Součástí Dne železnice spojeného s oslavami výročí Jana Pernera bude například projekce v nádražním kině Sirius, expozice muzejních lokomotiv, exkurze do míst, odkud se řídí provoz na nádraží, pietní akt u hrobu Jana Pernera, výstava modelových kolejišť, hudební a taneční vystoupení, nebude chybět ani zábava pro děti, skákací hrad, kinovůz a dětský vůz ČD. Ze stanice Pardubice hlavní nádraží historický motorový vlak zaveze zájemce 12. i 13. září do stanice Pardubice-Rosice nad Labem, kde budou moci navštívit železniční muzeum Pardubického spolku historie železniční dopravy.

Jan Perner.

Jan Perner (7. září 1815, Bratčice – 10. září 1845, Pardubice) byl český vlastenec, projektant a stavitel železničních tratí.Po studiu pracoval jako inženýr pro stavbu železnic v carském Rusku. Od 1. června 1837 nastoupil na stavbu Severní dráhy císaře Ferdinanda, mj. se zúčastnil velkých trasovacích prací pro spojení Vídně s Prahou. Dne 1. března 1842 se stal státním úředníkem s funkcí vrchní inženýr státních drah. Dne 26. listopadu 1842 schválil císař jeho návrhy na trasu dráhy z Prahy do Drážďan. Slavnostní otevření dráhy mezi Olomoucí a Prahou bylo stanoveno na 20. srpna 1845.
Dne 9. září se vracel z cesty na Moravu v prvním voze za lokomotivou. Po projetí choceňským tunelem sestoupil na poslední stupeň schůdku vagónu a narazil o návěstní sloupek – označník. Se zraněním hlavy a pravé paže ještě nastoupil do vlaku a pokračoval do Pardubic. Zde ještě vystoupil, ale po několika krocích se zhroutil. Byl odvezen do otcova domu, kde druhý den o jedenácté hodině zemřel. Pohřeb se konal v pátek 12. září 1845 odpoledne ve čtyři hodiny za účasti velkého počtu lidí.                                                                                                                                                           Zdroj: wikipedia.org

Opraví stavitelovu hrobku

Pardubice – Hrobka Jana Pernera prochází obnovou, slavnostně odhalena má být na začátku září.
Hrobku získala do péče za symbolickou jednu korunu Společnost Jana Pernera. „Převod hrobky pro nás znamená velký úspěch, ale zároveň i obrovskou zodpovědnost do budoucna," uvedl předseda společnosti Jiří Kotyk.
Rodinná hrobka Jana Pernera na Městských hřbitovech v Pardubicích je autorským dílem renomovaného architekta Ladislava Machoně. Přestože je podle odborníků postavena velmi kvalitně, zub času ji přesto poškodil.
První průzkumné práce na hrobce byly provedeny už v červnu. Průzkum hrobky přinesl překvapení. Očekávalo se, že uvnitř hrobky budou tři rakve, ale našlo se jich tam sedm a navíc i jedna urna.
Pernerova hrobka je od loňského roku součástí naučné stezky zakladatelů dopravy. Kromě Pernera patří k zastavením této stezky také hrobky aviatika Jana Kašpara či barona Artura Krause.

Osobnost připomene řada akcí

Jana Pernera připomene v kraji více akcí, stane se tak mj. v pátek 28. srpna na pardubickém nádraží, kam přijede Legiovlak. Na 3. září připravuje Univerzita Pardubice slavnostní odhalení busty Jana Pernera jako součást dopravní konference. Důležitým momentem bude předání rekonstruované hrobky Jana Pernera 7. září na Městských hřbitovech v Pardubicích nebo Železniční den Jana Pernera 12. září, jehož program se bude odehrávat v Pardubicích, Rosicích n. L. i ve Slatiňanech.

Program sobotní slavnosti

Česká Třebová a Choceň

29. 8. od 12.30 hodin
Akce je součástí programu Roku Jana Pernera. Připomíná 200 let od jeho narození a 170 let od úmrtí.

12.30 Poutníci Česká Třebová – koncert – Terminál J. Pernera Česká Třebová
13.43 odjezd parního vlaku do Chocně (cestou populárně naučná přednáška o historii trati), další zastávky: 13.53 Dlouhá Třebová, 14.03 Ústí nad Orlicí město, 14.23 Ústí nad Orlicí, 14.38 Brandýs nad Orlicí
15.00 prohlídka části výpravní budovy v Chocni, přednáška o Janu Pernerovi v Sále J. Pernera v Chocni
16.01 odjezd parního vlaku zpět do České Třebové
18.00 Jaroslav Plocek: Stavitelé terminálu – vernisáž výstavy v síni Kulturního centra Česká Třebová
19.30 Divadlo Jesličky Josefa Tejkla: Kupé story – divadelní představení na motivy povídky Rado Olose na Terminálu Jana Pernera v Č. Třebové
21.00 taneční, pohybová a audiovizuální světelná show na Terminálu J. Pernera v Č. Třebové (tančí skupina Renaty Hans Perner, prapraneteře Jana Pernera; hudba: Jan Fikejz; lightdesign Vladimír Burian)
Občerstvení zajištěno po celou dobu trvání akce (na Terminálu, v KC, ve vlaku i v Chocni)

(daf, has, zr)

Autor: Redakce

26.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sucho v posledních letech trápí především zemědělce.
4 7

Sucho ohrožuje polovinu Česka. Stát již utratil 22 miliard

Zakladatel Flixbusu André Schwämmlein
DOTYK.CZ
6

Radši více místa, než mizerná káva, říká zakladatel FlixBusu

Brašna by měla vážit 10 procent z hmotnosti dítěte, říká odborník

/ROZHOVOR, INFOGRAFIKA/ Nevhodný výběr školní brašny a její nesprávné nošení může mít vážné následky pro držení těla, varuje Vladan Toufar, prezident Unie fyzioterapeutů České republiky.

Dieselové Porsche Cayenne ve Švýcarsku už majitelé nepřihlásí, kvůli skandálu

Federální silniční úřad (FEDRO) švýcarské konfederace rozhodl, že v zemi již nebude povolené registrovat nové vozy SUV Porsche Cayenne s naftovým motorem. Je to jen další důsledek emisního skandálu, který vypukl v roce 2015.

AKTUALIZOVÁNO

Policie zastřelila hledaného teroristu z Barcelony. Měl na sobě atrapu výbušnin

Španělští policisté oznámili, že dopadli nebezpečného pachatele, který měl na těle sebevražedný pás. Policie potvrdila, že se jedná o hledaného 22letého Maročana Younese Abouyaaquouba. Ten minulý týden vjel dodávkou v Barceloně do davu, celkem připravil o život patnáct lidí.

Režisér Tomáš Svoboda: Svatba je pro mne takový divně kostýmovaný mejdan

/ROZHOVOR/ Režisér a scenárista Tomáš Svoboda působí jako recesista, kterému není nic svaté – když například v televizním Dobrém ránu propagoval obnovenou premiéru své drsné inscenace Popcorn, s vážnou tváří před kamerami tvrdil, že k přezkoušení titulu došlo proto, že všichni hlavní představitelé byli během repríz omylem postříleni. Se stejnou „neuctivostí“ vůči autoritám režíroval i své politické kabarety.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení