VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zachránce Merkuru má kořeny v Letohradu

Letohrad - Jaromír Kříž prožil v Letohradu svoje mládí a absolvoval zde celou školní docházku. Bydlel s rodiči v mlékárně na Orlici a rád vzpomíná na mnoho kamarádů. Stavebnice Merkur pro něj, jako pro mnoho jiných chlapců, byla tím nejlepším dárkem pod vánočním stromečkem. Díky němu značka Merkur stále žije.

17.6.2015
SDÍLEJ:

Jaromír Kříž, díky kterému Merkur žije a dál se rozvíjí.Foto: Vladimír Zamazal

V době jeho dětství se vyráběly stavebnice, stejně jako dnes, podle obsahu jednotlivých dílů, číslované od 1 po 8. Taková, ze které se už dokázal postavit třeba jeřáb nebo automobil, byla čtyřka, ale každý kluk toužil alespoň po sedmičce, kde už byly elektromotorky a žárovičky, čímž se výsledné modely mohly pohybovat. To ovšem záleželo na majetnosti nebo prozřetelnosti rodičů, kolik byli ochotni do stavebnice investovat. Jaromír si se svou stavebnicí vydržel hrát a vymýšlet různé stroje, auta a letadla po celou dobu povinné školní docházky.

Po ukončení základní devítileté docházky v „Komendě" odešel na střední strojnickou školu a po jejím úspěšném absolvování vystudoval vysokou školu technického směru. Působil pak jako učitel na učilišti i střední škole a již zde si všiml, že dětem chybí rukodělná šikovnost a fantazie. Je zřejmé, že i toto zjištění jej vedlo k pozdějšímu zásadnímu rozhodnutí. Ale nepředbíhejme.

Zachránil známou dětskou hračku

Po roce 1989 získal v restituci objekt bývalé malé tkalcovské továrničky po svém dědovi a zde začal podnikat v kovovýrobě. Dostal nápad odkoupit několik strojů z likvidované firmy výrobce stavebnic Merkur (Komeb). Nakonec si pronajal tento podnik, který byl v likvidaci, a pokusil se rozjet zastavenou výrobu. Ovšem zanedlouho se původní firma Komeb dostala do konkurzu, což celou situaci dosti zkomplikovalo, ale Jaromír Kříž to nevzdal a po zdlouhavém projednávání se mu podařilo během tří let výrobu plně obnovit a zachránit tak nejznámější českou hračku.
Merkur tehdy chtěla odkoupit i jedna firma z Francie, a to jen proto, aby se zbavila největšího konkurenta. Nechybělo mnoho a stavebnice Merkur mohla skončit navždy jen ve vzpomínkách. To se díky vizionáři Křížovi nestalo, a tak Merkur žije, dál se rozvíjí do ucelených řad malých a velkých stavebnic a úspěšně proniká na trhy tuzemské i zahraniční.

Když se na Merkuru „vyučíš", v každé konkurenci obstojíš…

Životní poslání Jaromíra Kříže zní: děláme všechno pro to, abychom vychovali novou generaci techniků. Jaromír Kříž výrobu neustále rozšiřuje jak o nové klasické stavebnice, tak o nová vybavení pro výuku fyziky, a to pro elektroniku, mechaniku, statiku, dynamiku, automatizaci, elektřinu, magnetismus, točivé stroje, robotiku a CNC frézovací stroje. Normálnímu člověku nad tím zůstává rozum stát. On sám říká: „Děláme všechno pro to, abychom vychovali novou generaci techniků. Vycházíme z toho, co říkal již před dvěma a půl tisíci lety Konfucius. Když uslyšíš – zapomeneš, když to uvidíš – tak si to zapamatuješ a když si to vyzkoušíš – tak tomu rozumíš. A já dodávám – a když se tohle všechno na Merkuru naučíš, v každé konkurenci obstojíš!"

V letošním roce Merkur oslaví již 90 let na českém trhu, Muzeum Merkuru v Polici nad Metují se nedávno rozšířilo o nové expozice.

Firma Merkur obdržela mnoho ocenění za projekty. Například v roce 2012 ocenění Inovace roku 2012, dále Inovace roku 2013, Vizionář roku 2013, za podporu technického vzdělání v České republice a další. Více na www.merkurtoys.cz.

Merkur ve školách popularizuje technické obory

Hana Pavlíčková ze ZŠ U Dvora s Petrem Pupíkem ze ZŠ Komenského při výběru vhodných modulů Merkuru.

Město Letohrad podporuje technické vzdělávání ve svých školách. „Víme, že ve školách chybí vybavení na praktické vyučování. Chceme, aby mládež prosperovala, byla technicky tvořivá, proto se snažíme školám pomoci s vytvořením podmínek," uvedl starosta Petr Fiala, proč město nakoupilo stavebnice Merkur do obou základních škol: „Hledali jsme finanční zdroje, abychom mohli školám na nákup tvořivé pomůcky rozvíjející představivost a zručnost přispět. Myšlenku se nakonec podařilo uskutečnit, a to díky stotisícovému daru." Finanční příspěvek na zakoupení stavebnice Merkur školám je dalším krokem jak popularizovat technické obory mezi mládeží. Každá z letohradských základních škol obdržela 50 tisíc korun. Výběr stavebnice neponechaly školy náhodě, a proto se ředitelky se svými zástupci vypravily přímo do firmy Merkur v Polici nad Metují. Na snímku Hana Pavlíčková ze ZŠ U Dvora s Petrem Pupíkem ze ZŠ Komenského při výběru vhodných modulů.

Anketa: Ovlivnila stavebnice Merkur váš život?

Aleš Stejskal
student VŠ, 20 let
„Co se týče stavebnice Merkur, nemohu si ji osobně vynachválit. Dle mého názoru jde o jednu z nejlepších stavebnic na světě, protože je kovová, tím pádem robustní, a dají se z ní sestavovat nejrůznější mechanické přístroje a i roboti. Přispívá k praktickému pochopení mechaniky v dnešním světě, kde spousta dětí a i rodičů je jen pouhými uživateli techniky a nerozumí ani tomu, jak funguje například převodovka. Díky stavebnici si mnohé mohou ukázat v praxi. Školní teorie nestačí. Jakožto student fyziky a matematiky vím, že k řádnému pochopení věcí a principů technických věd nestačí jen dávat pozor v hodinách, je třeba věnovat učení a i hraní si, tedy praktickému učení, svůj volný čas a mít vytrvalost. Vše nejde pochopit za pár hodin."

Jiří Mikyska st.
nástrojař v.v., 70 let
„Hodně. Já jsem dostal v nějakých deseti letech jeden dílek, pak mi táta koupil další stavebnici, která už měla podstatně více dílů. Hodně jsem si se stavebnicí vyhrál, vydrželo mi to čtyři až pět let, co si vzpomínám. Mým snem bylo vyrobit si bagr. To se mi podařilo, ale problém byly pásy. Stavěl jsem také obrovské jeřáby a kolotoče. Všechny tyto činnosti podpořily mou řemeslnickou šikovnost. Všechny ty maličké matky a šrouby v podstatě mají vliv na zručnost a rozvoj motoriky. Lego je také dobré, ale Merkur je absolutně nejlepší stavebnice. Vloni jsem navštívil s vnukem výstavu Merkuru na zámku, kde jsme společně montovali. Slíbil jsem mu, že až povyroste, že mu stavebnici pořídím."

Radek Vacek
seřizovač montáží OEZ, 40 let
„Stavebnici Merkur jsem dostal někdy v deseti letech, možná dříve. Jako u každého kluka, který takovou stavebnici měl, položila základy zručnosti, mechaniky, představivosti, jak co funguje, jak se co dá udělat. Dá se z ní sestavit téměř cokoli. Je to prostě takový fenomén a každému to dalo něco do budoucího života. Já jsem nepotřeboval žádné předlohy. Co jsem viděl, to jsem si dokázal sestrojit. Například jsme byli v Krkonoších, jeli jsme lanovkou, tak jsem sestavoval lanovku. Viděl jsem někde nějaké nákladní auto, tak jsem si ho postavil prostě podle svého. No a později jsem se dal na vláčky, a ty mě drží dodnes. Ale jak jsem se už zmínil, ty základy zručnosti jsem určitě získal také zásluhou stavebnice Merkur."

Ptali se: Ivana Majvaldová, Vladimír Zamazal

Vyšli z Merkuru, uspěli ve světě

Merkur stál u zrodu mnoha úspěšných řešení i vynálezů významných osobností. Vzpomeňme na vynález kontaktních čoček profesora Otto Wichterleho. Na zařízení sestaveném ze stavebnice Merkur vymyslel profesor Wichterle princip odstředivého odlévání kontaktních čoček, nejprve byl poháněný dynamem z jízdního kola a poté motorkem z gramofonu.

Německý fyzik českého původu Peter Grünsberg, nositel Nobelovy ceny, získal v dětství vztah k technice právě hrou se stavebnicí Merkur.
Příkladem může být Aleš Stejskal z Letohradu-Kunčic, který jako šestnáctiletý student kvinty Letohradského soukromého gymnázia zvítězil v roce 2011 s projektem „usměrňování nanovláken" na prestižní světové soutěži mladých vědců v americkém Houstonu. Své pokusy tento mladý student také prováděl na přístroji sestrojeném ze stavebnice Merkur. Projekt zpracoval v laboratořích společnosti Contipro Group v Dolní Dobrouči. Přičemž pro názornější ukázku a vysvětlení svého projektu využil vlastního zařízení, které si postavil taktéž s pomocí stavebnice Merkur. 

(mag)

Autor: Redakce

17.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ladislav Leksa pečuje o hodiny v kostele sv. Josefa v Obořišti.
1

Zvoník Ladislav Leksa: Změna času je proti přírodě

Bohuslav Sobotka na setkání lídrů států Evropské unie.
4 6

Sobotka po summitu EU: Deklarace obsahuje priority České republiky

Ceny Thálie pro Vránovou či Kňažka. V muzikálu uspěl Vojtek

Herečka Alena Vránová převzala dnes večer v Praze za dlouhotrvajícího potlesku zaplněného hlediště české první scény prestižní Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství. Na jevišti historické budovy Národního divadla v Praze stála už před devíti lety, kdy přebírala prestižní pohár za výkon v inscenaci Bouřlivé jaro v Divadle Ungelt, které je už téměř 20 let jejím druhým domovem.

Dominik Feri: Lajknutí neznamená hlas v urně. A to je výzva i pro mě

/ROZHOVOR/ Sešli jsme se v restauraci, která podle Dominika Feriho (TOP 09) změnila prostředí v Praze. Ráno tu lidé snídají, odpoledne studenti píší seminární práce a v létě se tady sedí na okenních parapetech a pije pivo. Přesně to vystihuje atmosféru, kterou má nejmladší radní nejen v Teplicích, ale v celé české historii, rád – uvolněnou, plnou života, diskusí a plánů. Ty má Dominik Feri velké. 

Sivok před San Marinem: Vpředu máme hladové kluky, věřím jim

/ROZHOVOR od zvláštního zpravodaje Deníku/ Od českého národního týmu se zítra v San Marinu očekává čisté konto. Podle kapitána Tomáše Sivoka však právě první pohled klame, svěřence Karla Jarolíma, a speciálně obránce, nečeká jednoduchá práce. 

Týdenní zkrat: Milujte se a množte se

V Česku vzrostl počet obyvatel na 10,6 milionu. Migrací přibylo 25 tisíc lidí. Jeden by doufal, že to je proto, že S umělým oplodněním pomáhají Češkám bratranci, ale prý za to můžou zase migranti. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies