VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záhadná úmrtí seniorů? Žena zažaluje soukromý domov, viní ho ze smrti otce

Pohodlí u Litomyšle - Velký problém, nebo jen neznámý systém péče? Lidé si stěžují na  péči v soukromém  Domově seniorů v Pohodlí u Litomyšle 

18.3.2012 6
SDÍLEJ:

NA PÉČI V DOMOVĚ SENIORŮ Pohodlí si stěžuje Jana Pletněvová, která měla v zařízení svého nemocného otce. Problémy s domovem již řeší právní cestou.Foto: Deník/Iveta Nádvorníková

„Chtěla jsem pro nemocného otce tu nejlepší péči. Našla jsem na internetu nabídku Domova seniorů Pohodlí, kde inzerovali domácké prostředí. Bohužel to tak ve skutečnosti není. Táta byl u nich jen tři dny, ale ty stačily na to, aby se jeho stav velmi zhoršil. Nedávali mu léky, nedostal tam ani najíst. Krátce poté, co jsem ho odvezla pryč, zemřel,“ říká Jana Pletněvová z Litomyšle. Po dvou letech se rozhodla že bude věc řešit právní cestou. 

Navíc není sama, kdo měl nebo má se soukromým domovem problémy. Podle lékařů na Pohodlí došlo údajně asi k deseti záhadným úmrtím. Majitelé domova manželé Hofrychtrovi dostali dokonce před časem od Pardubického kraje pokutu, ale svůj podnik dále provozují. Jak tvrdí, jejich klienti jsou u nich velmi spokojení. Zakládají si prý na domáckém a rodinném prostředí.

Přivázaný 
na posteli

Jana Pletněvová pochází z Litomyšle, ale v současné době pracuje v Praze. Před dvěma lety hledala pro svého nemocného tatínka kvalitní domov. Myslela si, že ho našla v Pohodlí u Litomyšle. „Chtěla jsem pro otce jen to nejlepší a neřešila jsem peníze. Soukromý Domov seniorů Pohodlí nabízel domácké prostředí a slíbili, že mi mohou tatínka v případě potřeby i zavézt domů. Když jsem do domova přijela, všechno působilo velmi přátelsky, proto jsem si nakonec domov vybrala a nechala jsem tam otce převézt z Havlíčkova Brodu. Manželé Hofrychtrovi na tátu mile mluvili, usmíval se, viděla jsem, že je konečně šťastný,“ vzpomíná Jana Pletněvová.

Bohužel okamžiky pohody netrvaly dlouho a život ženy se změnil v drama. „Zarazilo mne, že mi z domova pořád telefonovali, že nezvládají nějaké ošetřovatelské úkony, jako je třeba nasazení cévky. Pak mi zase volali, že cévku nasadili sami a potom, abych k otci zavolala záchranku,“ říká Jana Pletněvová. Rychlou záchrannou službu zavolala dvakrát a potřetí vyrazila do domova bez ohlášení sama. A byla v šoku.

„Táta byl přivázaný k lůžku páskem od kalhot. Za tři dny mu dali jen šest lžiček polévky a šťávu. Jídlo od nás měl ve stolku. Nechala jsem otce odvézt do nemocnice v Litomyšli, kde krátce nato zemřel,“ dodává žena se slzami v očích. Jana Pletněvová je přesvědčená, že v Domově seniorů v Pohodlí urychlili nemoc jejího otce, protože v zařízení nepracovaly vyškolené pečovatelky a nemají tam s nemocnými lidmi zkušenosti.

„Přitom můj otec měl v papírech z nemocnice napsáno, že potřebuje kompletní ošetřovatelskou péči. Byl stabilizovaný a potřeboval pravidelně podávat léky, jenže ty nedostával,“ podotýká Jana Pletněvová.

Nemají žádného doktora

Její stížnost však není jediná. Na špatné poměry v domově poukazují i bývalé pečovatelky. Ze strachu však nechtějí o situaci moc hovořit. To, že se v domově děje něco, co zřejmě není v pořádku, potvrzuje i litomyšlská lékařka Eliška Leichterová.

„Inzerovali své zařízení, odložte k nám dědečka, my se o něho postaráme. To ale není pravda, nemají totiž nasmlouvaného žádného lékaře, protože to u nich zavání velkým problémem a nikdo z nás do toho nechce jít. Vůbec nechápu, kdo jim takové zařízení povolil,“ uvedla lékařka Eliška Leichterová.

Přitom na internetových stránkách Domova seniorů Pohodlí stojí něco úplně jiného. „Praktický lékař dochází podle potřeby, pravidelně však dvakrát týdně,“ píše se na webu domova. Jenže sami manželé Hofrychtrovi nám potvrdili, že nejsou zdravotnické zařízení.

„Nejsme zdravotnické zařízení. Máme klienty, nikoliv pacienty. Pokud člověk překročí pomyslnou hranici a stane se z něj pacient, tak u nás končí. Nemáme svého doktora, každý z klientů má svého obvoďáka, za kterým je vozíme,“ řekl Pavel Hofrychtr. A pokud se stav některého z klientů zhorší, tak volají rychlou záchrannou službu.

Jenže právě otec Jany Pletněvové pacient byl, měl cévku a do domova ho Hofrychtrovi stejně přijali. Přitom dnes tvrdí, že neberou pacienty, kteří mají cévku. „Nechceme takové lidi, protože na to nemáme odbornost,“ uvedla Zora Hofrychtrová. Dodává, že pokud se k nim někdo vrací z nemocnice, nechtějí, aby měl cévku. „Raději máme lidi na plenách,“ tvrdí Zora Hofrychtrová.

V domově bydlí řada lidí z Prahy, Brna nebo jiných vzdálenějších míst. Přehlášení k praktickému lékaři je dnes poměrně složité. „Nevěřím, že mají praktického lékaře tady. Neslyšela jsem od kolegů, že by se jim zaregistrovali noví lidé z domova,“ míní lékařka Leichterová. Podle ní jezdí záchranná služba do Pohodlí do domova poměrně často a někdy také zbytečně.

„Říkali jsme jim, aby si sehnali lékaře, který si v domově nasmlouvá péči. Pokoušeli se o to, ale podmínkou je, že si zaplatí ošetřovatelku, která tam bude chodit každé dopoledne kontrolovat, jestli všechno dělají dobře. Na tom to ale skončilo, protože to jsou další peníze. Nechtějí za nic platit, ani nést odpovědnost. Ale dělají to šikovně, nikdo na ně nemůže,“ dodala lékařka.

Pokuta deset 
tisíc korun

Problémy v domově se již před časem zabýval Pardubický kraj a také odbor sociální péče litomyšlské radnice. Pracovníci Krajského úřadu Pardubického kraje provedli v červnu roku 2009 v domově šetření. Důvodem tehdy bylo podezření, že na Pohodlí jsou poskytovány sociální služby bez řádné registrace.

„S ohledem na výsledky šetření zahájil krajský úřad řízení o správním deliktu. Účastníkem řízení byla Zora Hofrychtrová a šlo o podezření, že poskytuje v Domově seniorů Pohodlí sociální služby bez registrace, kterou předpokládá zákon o sociálních službách. Paní Hofrychtrové jsme uložili pokutu deset tisíc korun,“ sdělil Petr Nasku, právník odboru sociálních věcí Krajského úřadu Pardubického kraje.

Manželka majitele domova se proti rozhodnutí ale odvolala k ministerstvu práce a sociálních věcí. To však odvolání zamítlo a rozhodnutí kraje potvrdilo. Pokutu dostala Zora Hofrychtrová jako fyzická osoba. „Po ukončení řízení ale zrušila své živnostenské oprávnění a nevztahovaly se tak na ni již ustanovení zákona o sociálních službách, které upravují správní delikty. Podle našeho názoru ale docházelo v domově nadále k poskytování sociálních služeb, hledali jsme další prostředky, jak záležitost řešit. Jednali jsme s Městským úřadem v Litomyšli, ten ale žádné pochybení při využívání příspěvků na péči neshledal,“ vysvětlil Petr Nasku.

Zora Hofrychtrová tedy vystupuje nadále jako tzv. jiná fyzická osoba neboli asistent sociální péče, tedy jako osoba, která klientům poskytuje pomoc, ale současně tuto činnost nevykonává jako podnikatel. V tomto případě už není nutné, aby byla registrována.

Tím ale případ soukromého Domova seniorů Pohodlí nekončí. Pardubický kraj se bude kauzou dále zabývat. „Zvažujeme další kroky. Není vyloučené ani další řízení o správním deliktu. Pokud k němu dojde, bude vedeno proti společnosti Merkuria Union, která domov pro seniory provozuje,“ dodal právník Petr Nasku.

 

Systém péče na Pohodlí

Domov seniorů Pohodlí je soukromý. Provozuje ho hradecká společnost Merkuria Union, jejímž jednatelem je Pavel Hofrychtr, současně jediný majitel domova. Ten přibližuje systém, který na Pohodlí s manželkou zavedli.

„Jsme jen ubytovací zařízení, ale klient nemusí být soběstačný. K podání léků přece doma taky nepotřebujete doktora. Za našimi klienty docházejí ženy, které mají pečovatelský kurz. Máme klienty se zdravotními problémy, kteří se sami neumyjí, berou léky, mají inkontinenci a od toho je pečovatelka, která je přebalí, vykoupe, dá jim najíst a napít. Na úřadu práce jsou tiskopisy, že ta a ta pečovatelka se stará o určité lidi. Jde o týmovou práci, pečovatelky mají rozdělené služby a péče je tady zajištěná 24 hodin denně. Každá má na sebe napsaných třeba šest lidí, ale starají se dle služeb o všechny. Jedna třeba vaří, jiná uklízí, další dělá administrativu, ale má na sebe přitom taky napsané nějaké osoby. Nejsou to naši zaměstnanci, domlouvají se přímo s klienty. Náš systém je málo známý, prakticky neznámý, ale sympatický a levný. Náklady na lůžko u nás jsou zhruba 12 tisíc korun, kdežto ve státních zařízeních až 28 tisíc korun,“ přiblížil systém Pavel Hofrychtr.

Autor: Iveta Nádvorníková

18.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miloš Zeman na Pražském hradě ohlásil svou kandidaturu na prezidenta.
12 13

Zeman poletí za Trumpem. Termín návštěvy se dozví až tři týdny před odletem

Ilustrační foto
5

Sexuální asistentky poskytly postiženým zatím 250 asistencí

Poslední rozhovor Věry Špinarové pro Deník: Stále miluji živá vystoupení

/ROZHOVOR/ Připomeňte si spolu s námi Věru Špinarovou v posledním velkém rozhovoru, který poskytla Deníku loni v prosinci - tři dny před svými půlkulatými narozeninami. Rozjímala tehdy například nad vánoční svátky, které měla moc ráda. Jen se jí nelíbil ten shon a nakupování…

Provozovatel kiosku u Pekla skončil kvůli EET. Hledá se náhrada

Polná na Jihlavsku hledá nájemce bufetu v rekreačním a sportovním areálu u rybníka Peklo. Současný provozovatel bufetu skončil, dle vyjádření starosty kvůli elektronické evidenci tržeb (EET).

Islámský stát? Fanatici, kteří nemají náboženský cíl, říká lékař Abass Jahaf

/ROZHOVOR/ Jaké je být uznávaným lékařem v České republice, když pocházíte z muslimské země? A zvláště v době, kdy Islámský stát (IS) terorizuje svět stále početnějšími útoky? Doktor Abass Jahaf byl zhruba před třiceti lety z Jemenu vyslaný do tehdejšího Československa na studia. Dnes má české občanství, pracuje v Nemocnici Most na urologickém oddělení a spolupořádáním společenských akcí se snaží sblížit muslimskou komunitu s českými občany.

Volby v Srbsku: Putin si vybral jako kandidáta Vučiče

Ruský prezident Vladimir Putin dnes v Moskvě přijal srbského premiéra Aleksandara Vučiče, kterého také jednoznačně podpořil jako kandidáta na prezidenta. Novou hlavu státu budou Srbové volit 2. dubna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies