Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zásobování starého nádraží vnese víc života do šedi, která tu převládá

Ústí nad Orlicí - Stojí mezi kolejemi, zamčená, nevyužitá, prázdná… Historická výpravní budova na ústeckém nádraží měla původně při modernizaci železničního uzlu zmizet z povrchu země, jenže vzniklo sdružení Nádraží nedáme!, které se postavilo proti bourání a přispělo k tomu, že budova byla prohlášena chráněnou památkou. Vítězství? Jen napůl, protože objekt zůstal stát po otevření modernizovaného nádraží jako memento na staré časy uzamčený, nevyužitý, prázdný…

18.5.2016
SDÍLEJ:

Martin KadrmanFoto: DENÍK/David Chládek

Znovu se začaly ozývat hlasy, zda zachraňovat staré nádraží mělo smysl. Příběh, který se začal psát před osmi lety, se však blíží ke šťastnému konci. Členové sdružení Nádraží nedáme! založili společnost Oustecké nádraží, s.r.o., která vyhrála veřejnou soutěž na odkup budovy, s ČD se už dohodla na finální verzi kupní smlouvy. Kupní cena je 1,45 milionu korun. Nádraží pak chtějí otevřít veřejnosti.
O plánech a vizích společnosti jsme mluvili s jejím jednatelem Martinem J. Kadrmanem.

Co bude to první, co uděláte, až se nádražní budova ocitne ve vašem majetku?
Prvním krokem bude zvýšení komfortu cestujícím – navrácení laviček k budově. Před zahájením přestavby nádraží u budovy lavičky byly a cestující, zejména ti starší čekající na vlak, měli možnost si sednout. Po skončení stavby je už k budově nikdo nevrátil a lidé tam stojí jako kůl v plotě.

Již jste určitě jednali se zájemci o pronájem, rýsuje se něco konkrétního?
V tuto chvíli máme prvního potvrzeného zájemce o trvalé bydlení.
Byt si na své náklady zrekonstruuje a tato proinvestovaná částka mu bude odečítána ze smluveného nájmu. Několik let tak bude bydlet „zdarma".
Naším primárním cílem ale je otevřít budovu veřejnosti a nabídnout služby, které žádají. Rádi bychom našli provozovatele restaurace, prodejny pečiva či cukrárny nebo i provozovatele minipivovaru.

Co myslíte, že cestujícím na novém nádraží, respektive v nové odbavovací hale, nejvíce chybí?
Příjemným zjištěním je, že budova není odříznutá od světa i cestujících. Většina odbavení se odehrává na starém pražském a letohradském nástupišti. A v místě čekání na vlak, tedy u naší budovy, budeme chtít lidem nabídnout nejen základní občerstvení, ale budeme chtít oslovit i ty, kteří nemají důvod na nádraží přijet, protože vlakovou přepravu skoro nevyužívají. Kolem nádraží mimo jiné vede cyklostezka. Přesnější plány představíme později. Realizací přestavby nádraží se potenciál Staré dámy mnohonásobně zvýšil, protože lidé vidí, že zůstala jedinou možností, kde si pohodlně sednout, vypít si kafe, přečíst si noviny a zakousnout něco dobrého k snědku.

Nebudou případné rekonstrukce a změny v objektu komplikovány tím, že přišla o předchozí příjezdovou cestu?
Otázka příjezdové komunikace nás i naše pokolení bude pronásledovat asi až ke konci věků. Projektanti nepočítali s tím, že by budova měla kdy vůbec fungovat. Počítalo se maximálně s tím, že bude v budoucnu rekonstruována, ale uzavřena. Taková nazdobená prázdná skořápka. Tím, že jsme do věci opět aktivně vstoupili a v závěru jsme vyhráli i soutěž na prodej budovy, byl stát (SŽDC je státní organizace a ČD jsou vlastněny státem) postaven před novou situaci. Je zřejmé a s tím i počítáme, že zásobování budovy včetně provozů v ní fungujících, se bude odehrávat paletovým vozíkem. Například pekař přijede na parkoviště a prodavačka projde s paletovým vozíkem bezbariérovými přístupy od budovy až k parkovišti a naložená se vrátí nazpět. Bude to hodně specifické, ale aspoň to vnese více života do šedi, která dnes na nádraží převládá. Z toho je zřejmé, že živnostníci podnikající v budově, se budou muset připravit na podmínky, které jsou v České republice a možná i v Evropě ojedinělé. Na druhou stranu jim určité nepohodlí bude vynahrazeno exkluzivními prostory, které budou vráceny do doby vzniku budovy. Nádraží je známo po celé republice a mohlo by se stát originálním turistickým cílem. Budova má skutečně obrovský potenciál a zaslouží si, aby byl objeven. Co se týče budoucí rekonstrukce, její technické možnosti s ohledem na stávající situaci řešíme. Jsme v počátcích jednání, tak si nedovolím předjímat. Všichni zúčastnění však situaci chápou a snaží se najít rozumné východisko. Uvidíme.

V jakém stavebně technickém stavu vlastně budova je? Mluvilo se o něm často s despektem, ale to prý není pravda…
Budova je v naprosto perfektním technickém stavu. Stojí na skále. Dokonce mi jeden dělník z firmy, která stavěla podchody, říkal, že když se hloubil vstup do podchodu, který je tři metry před budovou, zkoušeli dávat do skály co největší rány, ale budova se ani nehnula. V interiéru jsme našli ve zdech drobné trhliny, ale ty snad nejsou závažné. Podle šest let starého stavebně-historického průzkumu je budova po všech stránkách v dobré kondici. Vnější plášť je však povětrnostními vlivy degradován. Není se co divit, budova stojí už 142 let a nikdy nebyla rekonstruována.

Co se týče využití budovy, budete o něm jednat i s městem? Je možné, že by zde mohly najít zázemí nějaké spolky či sdružení?
Rádi bychom, aby město bylo partnerem v konání různých kulturních i jiných akcí, které se budou na nádraží odehrávat. S panem starostou Petrem Hájkem jsme v kontaktu a cítím, že si rozumíme. Město je rádo, že budovu vlastní někdo, koho znají. A my jsme zase rádi, že radnici vede někdo, kdo má zájem s námi komunikovat a v rámci svých možností nám i pomoct. Panu starostovi jsem řekl, že po městě nebudeme žádat žádné statisíce nebo miliony. Budeme rádi, když podpoří některé akce, které budou kulturně propagovat nádraží, protože tím budou propagovat i město.
Navíc se přátelíme se členy sdružení Spousti, kteří už avizovali, že nám organizačně pomohou také. Takže už teď víme, že na navrácení života do Staré dámy nejsme sami a to je snad to nejdůležitější.

Autor: Dana Pokorná

18.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO
14

K útoku nožem v Rusku se přihlásil Islámský stát

Grace Mugabeová a Robert Mugabe
4

Mugabeová získala imunitu, Jižní Afrika přerušila letecké spojení

Dýmkař Krška: Dělám pocitové dýmky. Řídím se hlavně kresbou dřeva

Výrobě dýmek se Karel Krška z Drnovic věnuje už sedmadvacet let. I po takové době nepovažuje jejich vyřezávání za rutinu. „Každý kousek je originál. Vše dělám ručně a každý kus dřeva mě jinak inspiruje. Možná proto mě práce pořád baví,“ pochvaluje si devětačtyřicetiletý muž.

Pražská zoo přivítala letošního miliontého návštěvníka

Zoo Praha v sobotu přivítala jubilejního návštěvníka letošního roku, kterým se stal pan Milan Rybka z Prahy 9 se ženou Valentinou a vnoučaty Sabinou a Matějem.

Neonacisté v Berlíně oslavují narozeniny Rudolfa Hesse, policie je ve střehu

Pět stovek pravicových radikálů včetně několika Čechů se sjelo do Berlína u příležitosti třicátého výročí smrti nacistického pohlavára Rudolfa Hesse. Proti nim se chystá protestovat zhruba stejně velký tábor odpůrců. Berlínská policie proto chystá manévry, aby zamezila násilí.

Z kauzy uplácení se někteří stíhaní lékaři mohou vyplatit

V kauze údajného uplácení lékařů ze strany distributorů léků policie obvinila zhruba 200 lidí. Někteří z doktorů se mohou stíhání vyhnout, pokud zaplatí jedenapůlnásobek přijatých úplatků na odškodnění obětí trestných činů. Naopak část distributorů policie stíhá jako organizovanou zločineckou skupinu. Hrozí jim přísnější tresty, a to dva až deset let vězení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení