Zajímavou historii má vystřihovací betlém, který vlastní klenečtí manželé Hulovi. Nejenže je mu kolem tři čtvrtě století, ale lze si představit, jak rodině Karla Koláře, která v době války bydlela až na Slovensku, připomínal kus vzdáleného domova.

„Původně jsem z Nýřan a můj tatínek na Slovensku zaváděl v Dubnici nad Váhom muničku. Nechtěl tam být sám, tak se v roce 1937 s maminkou vzali a tři dny po svatbě spolu odcestovali na Slovensko, takže tam bydleli od roku 1937 do roku 1945. Do Čech se vraceli počátkem srna 1945," popisuje Zdeňka Hulová.

A právě na Slovensku, tedy stovky kilometrů od Klenčí, kde je uchováván, betlém vznikl.

„Můj tatínek vyřezával betlém nožíkem, podlepoval jednotlivé části a přilepoval dřívka, s jejichž pomocí se postavičky do betlému umisťují," popisuje.

Domnívá se, že se v případě jejich rodinného betlému nejedná o jeden, nýbrž hned dva sestavené v jeden celek. „Na levé straně jsou v jedné části postavičky v chodských a plzeňských krojích, na zbytku betlému zase trochu jiné," upozorňuje.

Na betlému Hulových rozhodně upoutá dvojice Chodů sedících na koních, z nichž jeden je chodský praporečník se známým bílým praporem, na němž je psí hlava – znak chodských strážců hranic.

„Bylo nám líto mít betlém jen tak doma, myslíme si, že je to svým způsobem unikát a podobné betlémy se hned tak nevidí. Takže jsme loni nabídli panu Prantlovi z Trhanova, že ho zapůjčíme na Vánoční výstavu do zámku. Tehdy byl jinak sestavený, všechny postavičky byly na jedné podložce. Usoudili jsme, že betlém by si zasloužil větší prostor, proto už je letos na dvou podložkách, takže jsou vidět všechny detaily," říká Karel Hula.

Z Klenčí do Trhanova se betlém přestěhoval už o minulém víkendu, o tom současném a ještě příštím ho budou mít možnost vidět všichni, kteří navštíví trhanovský zámek.

„Až si ho po skončení výstavy vyzvedneme, vystavíme si ho doma. Je to už taková letitá rodinná tradice," říkají manželé.

Až bude ten správný čas, betlém, který vznikl na Slovensku a skončil po provdání paní Zdeňky na Chodsku a je v rodině desítky let uschováván jako rodinný poklad, rozeberou, pečlivě uloží a postavičky, stromy, Ježíškovy jesličky a chatrné obydlí i betlémská hvězda se zase zhruba na rok skryjí světlu a světu, aby napřesrok mohly potěšit ty, kteří je dokáží ocenit. A co víc: budou navzdory svému ´věku´ přinášet radost a tu správnou vánoční náladu.

Betlém bude k vidění tento a příští víkend v trhanovském zámku, a to v sobotu i v neděli vždy od 10 do 12 a odpoledne ještě od 13 do 17 hodin. Děti mají vstup zdarma, dospělí za zhlédnutí výstavy zaplatí symbolických 15 korun.