VYBERTE SI REGION

Čápat letos kvůli špatnému počasí přežila jen třetina

Plzeňský kraj - Čápů bílých je letos výrazně méně než v minulých letech. Místo 50 až 80 mláďat jich letos mají ochránci zvířat potvrzených jen 21. A důvod? Pozdní návrat čápů z jihu a špatné počasí.

9.7.2013
SDÍLEJ:

Dvě původní mláďata v Zadním Chodově.Foto: DESOP

„Letos čápi přilétli o dva až tři týdny později, než jsme za posledních pět let zvyklí," potvrzuje šéf Záchranné stanice živočichů v Plzni Karel Makoň.

O to více jich zahnízdilo, celkem bylo obsazeno 33 hnízd na severním Plzeňsku, Domažlicku a Tachovsku. Mláďata se však začala líhnout v době, kdy bylo na většině republiky velice chladno a deštivo - což pro malá čápata není zrovna vhodné. Důsledek? Dvacet párů o svá mláďata postupně přišlo.

„Prochladnutí a úhyn mláďat se promítly i na hnízdech, kde nějaké mládě zůstalo, a tak místa, kde letos máme tři živá mláďata na hnízdě, spočítáme na prstech jedné ruky. Jsou pouze v Chotíkově a v Bělé nad Radbuzou. Jinak většinou bylo na hnízdě vždy jen jedno, maximálně dvě mláďata," popisuje Makoň.

Se zpožděním souvisí i fakt, že v tuto dobu už jindy čápata normálně létají, letos leckde ještě ani v hnízdě nestojí. A slavně bohužel neskončilo ani vylétnutí nejstaršího mláděte vůbec. Čápě z hnízda v pekárně v Dobřanech svůj první let zakončilo nárazem do kostela na náměstí a následkem úrazu uhynulo.

Adopce snad klapla

O to lepší je pak zpráva, že se snad podařila adopce dvou čápat pocházejících z Dolního Žandova na Chebsku, která vypiplali v Plzni. Celá akce ale neproběhla úplně hladce. Původně měla být přidána do hnízda v Chodové Plané na Tachovsku.

„Zjistili jsme však, že mláďata na hnízdě jsou výrazně větší a týdenní rozdíl od těch našich je hodně znát. Totéž se opakovalo i v hnízdě v Horšovském Týně na Domažlicku. Adopce by v těchto případech byla velmi riskantní," podotýká Makoň.

Naštěstí měli příznivci ekologického spolku DESOP v záloze ještě další dvě hnízda, také se dvěma mláďaty. Jedním takovým bylo to v Zadním Chodově na Tachovsku. A ejhle, čápata na hnízdě byla jen o malinko menší, takže k nim ochránci zvířat hned jedno ´své´ přidali. I druhé odchované mládě teď žije na Tachovsku, a to v Dlouhém Újezdě.

Ještě před dvěma týdny byla na hnízdní podložce na sušáku hasičských hadic dvě čápata. „Teď o víkendu tam ale bylo jen jedno a bylo ve stejném věku jako to naše," říká šéf záchranné stanice. I tady se ukázalo, že čápi bílí jsou vzornými a tolerantními adoptivními rodiči a že s přistrčením dalšího mláděte do hnízda nemají velký problém.

Ale vyhráno podle Makoně ještě zdaleka není, přestože všechno zatím podle dalších kontrol vypadá příznivě. „Dokud totiž mláďata neopustí hnízdo a nepostaví se na vlastní nohy, tak nelze o úspěšnosti adopce ani mluvit. Proto také zatím raději ani nedýchám a vždy s napětím očekávám, co přinese další den," dodává.

Letošní sezona je pro čápy mizerná nejen v Plzeňském kraji, ale v celé republice. „Jeden neúspěšný rok ve funkčním a stabilním mnohaletém ekosystému snad zas až tak velkou roli nehraje a následující sezony snad budou úspěšnější," věří Karel Makoň.

Autor: Miroslava Tolarová

9.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Neberte medvědovi hračku! Může to být granát...

Varšava – Odebrat medvědovi hračku může být docela nebezpečné, zvláště když hračkou je minometný náboj. Asi takové poučení podle agentury AP plyne ze sobotní příhody v zoologické zahradě v Poznani na západě Polska.

Při volbách na zkoušku statistici nezaznamenali žádný problém

Praha – Při úterních simulovaných volbách na zkoušku nezaznamenal Český statistický úřad (ČSÚ) žádný problém se zpracováním výsledků. Před říjnovými krajskými a senátními volbami statistici prověřovali přenos sečtených hlasů nebo reakce systému na přetížení, sdělila mluvčí úřadu Petra Báčová. Jednalo se o druhou celoplošnou zkoušku ze tří, poslední se má konat 4. října.

Žena a dvě děti zemřely při nehodě na přejezdu v Německu

Berlín - Mladá žena a její dvě děti dnes zemřely při nehodě na železničním přejezdu na severu Německa. Informovala o tom agentura DPA. V krátké době je to v Německu už druhý případ srážky vlaku s vozidlem na přejezdu: v srpnu byli při nehodě u Osnabrücku vážně zraněni dva lidé v autobusu, do kterého narazil vlak.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies