V novém obydlí na Výsluní totiž sousedí s mužem, který ji terorizoval. Slovní napadání přerostlo ve vyhrožování zabitím. Po dubnové potyčce požádala o pomoc pracovníky probační a mediační služby. Díky nim podala na agresora trestní oznámení. Od té doby silné útoky přestaly.

Lidé žijící na Výsluní Novákovou před sousedem varovali. Zdánlivě planá slova se však beze zbytku naplnila. „Zpočátku byl ´jenom´ vulgární. Pak se to ale stupňovalo, několikrát týdně mi vyhrožoval, že mě zabije," vyprávěla oběť. Protože žena bydlí v domě úplně sama, bála se z něj vůbec vyjít. Nespala, měla žaludeční problémy a stále ji provázala myšlenka na nebezpečí. „Omezovalo to moje fungování také v práci. Prožívala jsem obrovskou hrůzu z toho, že se něco stane," uvedla.

Konflikt vyvrcholil letos na jaře. Zřejmě opilý agresor, který strávil několik let ve vězení za podobné chování, si na ženu počkal cestou z práce. Vyhrožoval, že ji utluče lopatou. To už Nováková nevydržela a zavolala policii.

Na služebně sepsala protokol. Protože k události neměla svědka, záležitost byla poslána pouze před komisi jako přestupek. Pak dostala od kamarádky číslo na probační a mediační službu a kontaktovala ji. „Už když to někdo zvedl a uklidňoval mě, ulevilo se mi. Najednou jsem si nepřipadala v tom všem tak sama," vzpomínala na nejhorší okamžiky Nováková. Pak vyrazila do poradny pro oběti trestných činů osobně.

Poradna
- telefonní kontakt: 773 783 677
- otevírací doba: pondělí a středa od 13. do 15. hodiny (po telefonické domluvě je možné také v jiných dnech) 

Zmíněné zařízení funguje v západočeské metropoli od loňského března. Její zaměstnanci klientům vedle psychické podpory bezplatně poskytují například potřebné právní informace nebo zprostředkovávají další setkání s odborníky. Místní poradnu zatím navštívilo sedmdesát osob, jednou z nich byla právě sedmačtyřicetiletá Plzeňanka.

Poradkyně Zdeňka Benešová doporučila dotyčné vyhledat odborníka, což udělala. Dále ji instruovala o tom, jak bude probíhat jednání kvůli přestupku. Pomoc tím ale neskončila. „Zavolala jsem na policii a poprosila je, aby hlídka lokalitu pravidelně kontrolovala" doplnila Benešová.

Kromě toho padl návrh na podání trestního oznámení. „Paní Benešová ho se mnou sepsala. Poradila mi, kam mám dokument podat, jak řešit záležitost s policií," konkretizovala Nováková. Pro to, aby případ přijal státní zástupce, chyběla nutná svědectví. Ta se nakonec podařilo najít, a tak se nyní kauza právnicky rozbíhá. „Myslím, že tisíce lidí mají podobné problémy, ale obávají se je řešit. Vyhledat odbornou pomoc, za kterou jsem osobně velmi vděčná, je důležité," uzavřela klientka poradny.

Ačkoli plzeňské zařízení funguje teprve od loňského března, už do něj zamířilo sedmdesát osob. V celé ČR se pak za uvedené období jednalo o 2557 obětí. „Nejčastější jsou případy týkající se právě násilné trestné činnosti a rovněž majetku," uvedl regionální koordinátor Jakub Šebek. Služba je zájemcům poskytována zdarma a anonymně. První kontakt bývá zpravidla telefonický. Až poté dojde k osobnímu setkání. „Většinou řešíme orientaci v trestním řízení a náhradu škody. Někdy stačí jedna schůzka, jindy je potřeba intenzivnější spolupráce," dodala Benešová.