VYBERTE SI REGION

Děti mají rozhýbat nové projekty

Plzeň – Každý pátý žák základní školy v kraji trpí nadváhou nebo obezitou. V roce 1991 to přitom bylo jen každé desáté dítě.

9.11.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Denník/Pavel Sonnek

Vyplývá to z výsledků průzkumu, který loni provedla společnost Plzeňská sportovní spolu s Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Plzni. Nemalý podíl na tom má i nedostatek pohybu.

„U více jak 80 procent všech školáků je fyzická aktivita spojena pouze se školní tělesnou výchovou, která svým rozsahem zdaleka neodpovídá doporučení lékařů. Tím je jedna hodina denně," uvádí katedra tělesné a sportovní výchovy Fakulty pedagogické ZČU, která se připojila k mezinárodnímu projektu Kids in Motion. Jeho cílem je podpořit pohybovou potřebu dětí a ukázat jim cestu k aktivitám, jež je budou bavit.

Impulzem k tomu mají být speciálně vedené hodiny tělocviku, jichž se letos jako první účastní skupina 21 páťáků z 11. základní školy. Zážitkovou formou se zde děti seznamují s deseti sporty jako volejbal, basketbal, fotbal či hokej. „Hodiny se liší přístupem učitele. Děti přímo neučí, ale žáci mají možnost spontánně si vyzkoušet užívání sportovních pomůcek," říká spoluřešitelka projektu Daniela Benešová. Žáci jsou hodnoceni po každé hodině, na konci roku dostanou doporučení, jaká aktivita je pro ně vhodná.

S výběrem správného sportu, pro nějž má dítě předpoklady a který ho bude bavit, chce pomáhat také celostátní projekt SportAnalytik určený pro děti od 5 do 15 let.

„Nejprve pomocí osmi úkolů jako je sprint na 30 metrů, hod basketbalovým míčem nebo člunkový běh, odhalíme pohybové dovednosti dětí. Následně zjišťujeme povahové charakteristiky jako preference k individuálním nebo týmovým sportům," přibližuje zástupce společnosti Martin Jahoda s tím, že testování trvá asi tři hodiny a probíhá zábavnou formou v kolektivu ostatních dětí. Rodičům má pomoci nejen najít pro svého potomka sport, který by jej bavil, ale také zjistit, zda je pro něj vhodná aktivita, které se už věnuje, či obecně děti motivovat k pohybu.

Výsledkem testování je report, z nějž se rodiče dozví, jak si potomek stojí ve srovnání se svými vrstevníky, a doporučení deseti sportů spolu s tipy na oddíly v místě bydliště. Testování, jež stojí 950 korun, v Plzni proběhne 15. listopadu v hale TJ Lokomotiva.

„Některé menší dětí mají potíž s během bokem testovaným v rámci člunkového běhu. To je typická schopnost, která se rozvíjí například hrou na honěnou, míčovými sporty nebo většinou jednoduchých dětských her," přibližuje Jahoda.

To, že dnešní děti nejsou tak obratné jako třeba před deseti lety, potvrzuje i tělocvikář Antonín Herrmann z Masarykovy základní školy v Plzni. „Dříve se děti více pohybovaly, obecně byly lépe připravené. Ve škole pak stačilo jejich dovednosti rozvíjet," říká Herrmann s tím, že zatímco v minulosti s dětmi pravidelně jezdil na atletické soutěže, dnes už nedokáže sestavit družstvo, které by pokrylo všechny disciplíny.

„Osobně bych souhlasil s návrhem ministra školství zvýšit počet hodin tělocviku na tři týdně. Začít by se ale muselo už od prvních tříd," říká Herrmann, podle kterého by pomohlo i zatraktivnění hodin tělocviku, což by děti mohlo více přilákat k pohybu i ve volném čase. Důležité je začít už u nejmenších.

Autor: Hana Pražáková

9.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Rodina v Mostě pouštěla draka a málem spadla do hlubokého kanálu

Most /VIDEO/ – Vypadá to jako nepovedená lovecká past na divoké prase v době kamenné, ale ve skutečnosti je to jen nedbale přikrytý hluboký kanál, který může vážně zranit dítě či dospělého člověka.

Soud projedná druhou žalobu na Zemana kvůli jmenování profesorem

Praha - Měsíc poté, co zamítl žalobu fyzika Ivana Ošťádala na prezidenta Miloše Zemana kvůli nejmenování profesorem, bude pražský městský soud řešit stížnost dalšího z nejmenovaných akademiků Jiřího Fajta. Z databáze Infosoud vyplývá, že soudní senát žalobu projedná 19. října. Prezident vyčítá řediteli Národní galerie Fajtovi údajnou snahu o dohodu s bankou, aby část jejího sponzorského daru sloužila jako příspěvek k ředitelskému pla­tu.

AKTUALIZOVÁNO
Petra Kvitová podruhé v kariéře vyhrála turnaj ve Wu-chanu.

Češkám patřil Wu-chan! Kvitová slaví titul v singlu, Šafářová v deblu

Wu-chan - Čínský turnaj ve Wu-chanu ovládly české tenistky. Ve finále se představily hned tři, dvě získaly titul. Petra Kvitová navázala na triumf z roku 2014, když smetla Slovenku Dominiku Cibulkovou 6:1, 6:1 a dočkala se prvního letošního triumfu. V deblu slavila Lucie Šafářová, s Bethanií Mattekovou-Sandsovou porazily Saniu Mirzaovou z Indie a Barboru Strýcovou 6:1, 6:1. Česko-americký pár za dva roky spolupráce vybojoval už sedmý turnajový vavřín, navíc si zajistil Turnaj mistryň.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies