Boží soud s tanečnicí, která se měla dopustit čarodějnictví, šermířské boje rytířů, dobývání pevnosti, kejklíři a lidé v dobových kostýmech. Středověk se o víkendu vrátil do Starého Plzence. Město si totiž letos připomíná 1040 let od první zmínky a k tomu nachystalo dvoudenní oslavy, které vyvrcholily v neděli.

Zájem připoutala rekonstrukce bitvy z roku 976 mezi Otou I. a Boleslavem II. na louce pod hradem Plzní. „Očekáváme kolem stovky bojujících," řekl před bojem Tomáš Cholinský ze skupiny Rytíři Koruny české.

Bitvy se nemohl dočkat Michal Děkanovský, který přišel se synem Honzíkem. „Zatím jsme vyzkoušeli jízdu na koni, což bylo super, stříleli jsme z kuše a vyrazili jsme si minci. Teď čekáme na bitvu," pověděl Děkanovský.

Honzíka nadchla hlavně ražba mince. „Pán mi dal kovový kroužek do formičky, položil na váleček a z druhé strany byl obrázek. Bouchali jsme do toho kladivem, pak jsme si vyndali minci," popsal Honzík.

„Je tady asi dvacet stánkařů s občerstvením, se zbožím, mincovna nebo program pro děti. Akce začala v sobotu historickým průvodem z náměstí a hlavním bodem byla pohádka O obrovi," sdělila starostka města Vlasta Doláková, která na oslavy přišla také ve středověkém obleku.

Právě pohádka se líbila sedmileté Terezce, která na louku v neděli dorazila s tatínkem Radkem Šoulejem. „Zkoušela jsem dětskou dílnu a chtěla bych se projet na koni," přála si dívka.

„Přišli jsme se podívat, jak vypadají oslavy 1040 let Starého Plzence a zajímá nás oslava narození Karla IV," vysvětlil Šoulej.

Ti, kteří se chtějí dozvědět něco o Staré Plzni, mají možnost navštívit ve staroplzenecké galerii výstavu s názvem 1040 let Staré Plzně.

Stará Plzeň se na přelomu 9. a 10. století stala nejvýznamnějším centrem státní správy na území dnešního Plzeňského kraje. Její sláva trvala úctyhodných 300 let.