Ojedinělé dílo, kterým je sušický mechanický betlém v Muzeu Šumavy v Sušici, letos slaví deset let. V současné době je v rekonstrukci, kterou plánoval i jeho tvůrce Pavel Svoboda. Ten bohužel v květnu letošního roku zemřel a bylo hodně těžké najít někoho, kdo by v jeho práci pokračoval. Ale podařilo se.

„Jelikož je betlém majetkem města, oslovila jsem starostu a následně vedoucího odboru majetku a oni se poptali a porozhlédli a sehnali lidi, kteří by se rekonstrukcí mohli zabývat. Jsou to modeláři, elektrikáři, slaboproudař a podobně. Nyní všichni společně pracují na rekonstrukci," uvedla ředitelka Muzea Šumavy Zdeňka Řezníčková.

Podle jejích slov trvalo hodně dlouho, než si pracovníci vytvořili schéma betlému, protože autor vše nosil v hlavě a na papíře neměl nic. „Během deseti let, kdy betlém funguje, se dělaly různé úpravy, takže ne všechny dráty a vedení, které tam byly, byly funkční a ne všechno vedlo tam, kam mělo. Trvalo téměř dva měsíce, než se zjistilo, kde co je. Pak se všichni společně pustili do opravy," sdělila Řezníčková.
Momentálně opravy pokračují podle plánu. I když leckdy není vše jednoduché. „Někdy si musejí pracovníci s figurkami pohrát, protože nejde jen o to, figurku rozhýbat, ale rozhýbat ji ve správném rytmu a rychlosti," podotkla Řezníčková.

Jedním z dobrovolníků, kteří betlém opravují, je Václav Svoboda. „Pavel Svoboda, který je autorem betlému, byl můj kamarád, který mě učil vyřezávat a naučil mě základy řezbařiny. Když plánoval rekonstrukci betlému, slíbil jsem mu, že mu s tím pomohu. Takže držím slib. Během prázdnin se s betlémem seznamoval Karel Hájek, který nakreslil plán, a já jsem se k němu přidal po prázdninách. Vyměňovali jsme motůrky, které už nefungovaly, a podobně," řekl Svoboda.

Betlém v Sušici by měl být hotov do konce listopadu. „Možná nepůjde úplně všechno, ale podstatná část určitě ano. Na vánoční svátky se ho lidé zajisté dočkají," slíbila Řezníčková.