Velkolepá proměna bývalého pivovaru Světovar v kulturní fabriku se čtyřmi multifunkčními sály, kavárnou či rezidenčními byty pro umělce je zřejmě minulostí. Vlajková loď projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 (EHMK), která měla odstartovat kreativní rozvoj západočeské metropole do dalších let, se potápí kvůli nemožnosti realizovat projekt v termínu, který by byl nutný pro získání evropské dotace.

Po volbách obměněné zastupitelstvo tak bude rozhodovat o tom, zda objekt zakonzervuje, nebo plánovaný projekt za čtvrt miliardy korun realizuje ze svého. „Kulturní fabrika 4x4 už by zde ale asi neplnila svoji funkci," říká technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS) s tím, že by byly nutné projektové úpravy i diskuze se subjekty, které by zde působily. Kvůli splnění podmínek projektu EHMK je už totiž většina aktivit, které se měly odehrávat na Světovaru, přesunuta do náhradních prostor, a to do bývalého depa dopravních podniků v Cukrovarské ulici. „Depo teď dáváme do kupy bez evropských dotací a desítek milionů Kč. Prostory budou důstojné, ač pořád jednoduché a industriální," říká ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Suchánek s tím, že do března 2015 zde vznikne zázemí pro umělce, galerijní prostory, kreativní inkubátor či dílny, kde budou probíhat workshopy pro veřejnost. Na snahu realizovat projekt na Světovaru už Suchánek podle svých slov rezignoval. „Soustředíme se na depo. Jako pro organizátory je pro nás obtížné stavět dva programové prostory zároveň," vysvětluje.

S novým nápadem, jak využít Světovar před volbami vyrukovala ČSSD, která zde navrhuje vybudovat městský pivovar. „Zatím je vše v rovině vizí, s kolegy o tom budeme teprve jednat," říká ekonomický náměstek a budoucí primátor Martin Zrzavecký (ČSSD), podle nějž by pivovar, který by spojoval veřejný a soukromý sektor, mohl přinést peníze do městské kasy. Kulturní fabrika by podle něj naopak potřebovala dotace na provoz. Koaliční ODS je ovšem k myšlence skeptická. „Měl jsem za to, že se jedná o volební rétoriku," říká primátor Martin Baxa (ODS), který návrh považuje za nerealistický.

Zřejmě poslední ránu dala Světovaru neúspěšná výběrová řízení na sanaci areálu. „Dvakrát po sobě se nepodařilo vysoutěžit sanační práce, termín je tak velmi ohrožen," říká Šindelář.

Poprvé se do výběrového řízení přihlásil jen jeden uchazeč, takže město muselo soutěž zrušit. O novou zakázku se ucházeli dva zájemci, avšak ani jedna z nabídek nebyla podána správně.

Práce zde měly být původně hotové do konce června 2015. Zvládnutí tohoto termínu ale zkomplikoval nález dehtu v izolacích objektu. Ten dlouhé roky sloužil jako kasárna. Radnice proto požádala Regionální radu ROP Jihozápad o nestandardní posunutí termínu na konec září. Rada ovšem dosud nerozhodla, končený verdikt má padnout 14. listopadu. Více než stomilionovou dotaci by ale zřejmě nezachránil ani odklad termínu. Vedení města přesto s dalším krokem počká na rozhodnutí rady. Noví zastupitelé se navíc budou muset s problémem teprve seznámit.

Kromě kulturní fabriky je ve hře i budova Archivu města Plzně, jež měla v areálu vzniknout. Právě ta je pro existenci této městské instituce klíčová. Archivu totiž už letos vyprší jeho akreditace. Pokud pro něj město nezajistí podmínky odpovídající zákonu o archivnictví a spisové službě, jež nyní nesplňuje, může o archiv přijít. „Bezpodmínečně musíme najít místo pro archiv. To bude jeden z prvních úkolů nového vedení města," říká Baxa.