V roce 2003 v areálu totiž došlo k úniku plynu a požáru. Svoji nevoli a strach dali najevo před třemi roky v referendu, v němž téměř 96 % lidí hlasovalo proti činnosti Flagy v obci. Firma přesto odmítala zrušit závod v Dýšině a dále trvala na rozšíření bezpečnostních zón ve vzdálenostech 252 a 340 metrů od plnírny namísto dosavadních 100 metrů.

Teď ovšem nastal zvrat a s ním vyhlídky na lepší život. Společnost Flaga totiž obci nabídla prodej areálu plnírny za 10,8 milionu korun a dala tím najevo, že chce z Dýšiny odejít. Zastupitelstvo Dýšiny už koupi 10 500 m2 plochy schválilo. Za dva týdny na dalším zasedání odsouhlasí podpis kupní smlouvy a čerpání úvěru. „Rada doporučila zastupitelstvu pokrýt celou částku úvěrem s ohledem na výhodné podmínky jeho čerpání. Během deseti let na úrocích zaplatíme 250 – 290 tisíc korun. Bude možnost úvěr kdykoliv splatit bez poplatků," řekl starosta Dýšiny Jaroslav Egrmajer.

Podle něj finanční požadavky Flagy za areál odpovídají realitě. Dýšina má znalecký posudek, který odhadl kupní cenu na 11 – 12 milionů korun. „Suma zahrnuje pozemky a budovy v areálu, ale i náklady Flagy na přesun technologií – zásobníků, rozvodů plynu či plnících zařízení – na jiné místo," vysvětlil starosta Egrmajer.

Firma podnikající s propanbutanem nespecifikovala důvody odchodu z Dýšiny. „Přesné záměry nevím, obraťte se na jednatele," odkázal bezpečnostní technik Jaromír Špičák.

Jednatel firmy Flaga Peter Polák na dotazy prostřednictvím e-mailu neodpověděl.

Podle informací zastupitele Ladislava Rouse firma přesune plnění propanbutanových lahví do Prahy.

Společnost odchází s největší pravděpodobností kvůli tomu, že jí v obci nebyl nikdo nakloněn. „Vědí, že máme s její existencí problém, což se potvrdilo i v referendu. Prodej areálu nabídla právě kvůli neustálému řešení vnitřních problémů," vysvětlil starosta.

Podle něj jsou důvody, proč obec přistoupila na odkup, jasné. „Abychom se provždy zbavili nebezpečného provozu a odblokovali územní plán," vysvětlil Egrmajer.

Rozvoj obce je zablokovaný od referenda v roce 2012, kde se kromě omezení činnosti Flagy hlasovalo i o změně územního plánu, podle níž Flaga požadovala přijetí stavební uzávěry 252 a 340 metrů od plnírny. Změnu odmítlo 90 % obyvatel.

Egrmajer uvedl, že areál plnírny bude volný na podzim. „Vyklízení ze strany Flagy potrvá asi tři měsíce," dodal.

Dýšina už má představy, co s koupeným a volným areálem a budovami. Jedna z variant je, že si ho ponechá ve vlastnictví a postaví v něm kulturní zařízení nebo tam vznikne zázemí pro technické služby a sběrný dvůr. Další možností je, že budovy pronajme firmám, které tam budou mít kanceláře. Vyloučen není ani prodej developerovi a výstavba rodinných domků.

Není překvapením, že obyvatelé odchod Flagy vítají. „Vítám to. Bydlím 100 metrů od plnírny a je to nepříjemný pocit. Ne že bych na nebezpečí myslel každý den, ale když jdu kolem, tak si říkám, co kdyby se něco stalo, obzvlášť když už jednou došlo k požáru," pověděl Josef Krchov.