Deník o tom informoval Jaromír Bláha z Hnutí DUHA, které o zrušení výjimky usilovalo. Vedení NPŠ se ale nevzdává a o možnost používat i nadále pesticidy proti broukovi, který přeměňuje zelenou Šumavu na hnědou, bude usilovat.

Ředitel parku Jan Stráský nařídil ilegální použití chemie proti kůrovci nejprve letos v dubnu. Teprve v červnu si pak správa parku udělila k použití chemie výjimku, Hnutí DUHA se proti jejímu udělení odvolalo. Ministerstvo výjimku k použití chemie zrušilo, protože správa parku nedodržela zákonný postup při jejím udělení,“ uvedl Bláha. Připomněl, že zároveň Česká inspekce životního prostředí vede na základě podnětu Hnutí DUHA se správou národního parku kvůli použití chemie od dubna řízení o udělení pokuty.

Vedení NPŠ se ale nehodlá vzdát. „O výjimku budeme žádat znovu, protože kůrovcová kalamita bude pokračovat i příští rok. Zákonným procesem o udělení této výjimky hodlá Správa NP Šumava projít přesto, že po řadu let existence NP Šumava se o výjimku vůbec nežádalo. Více než deset let se chemické prostředky na ochranu lesa používaly bez výjimek,“ připomněl mluvčí NPŠ Pavel Pechoušek, podle něhož navíc není pravdivé tvrzení ekologů, že při aplikaci biocidů hyne všechen hmyz a vodní živočichové. Téměř výhradně podle něj totiž použité přípravky působí pouze na lýkožrouta smrkového.

Pro postřik kůrovcového dříví nebyly letos insekticidy používány vůbec

„O tom, že se aktuálně používají biocidy skutečně jen v minimálním množství a v nejnutnějších případech, svědčí skutečnost, že biocidy byly v roce 2011 využity jako obranná protikůrovcová zařízení v množství zhruba sedm tisíc kusů obranných zařízení. Pro postřik kůrovcového dříví nebyly letos insekticidy používány vůbec. Pro srovnání - v roce 2007 bylo tehdejším „ekologickým“ vedením NPŠ využito biocidů několikanásobně více. Postříkáno bylo téměř 110 tisíc kubíků kůrovcem napadeného dříví. Další množství biocidů, podobné jako letos, bylo použito na obranná protikůrovcová zařízení,“ upozornil Pechoušek.

Boj ale nehodlají vzdát ani ekologové. „Hnutí DUHA se opět pokusí tomuto travičství v národním parku, při kterém hyne všechen hmyz a vodní živočichové, zabránit,“ uvedl Bláha.

Čtěte také: Přístroj na kůrovce nenasadí