Patřila k těm nejbližším, které měli. Důvěru jim však oplatila tak, že je okradla. Řeč je o pečovatelce Jarmile Trochtové z Plzně, pětapadesátileté invalidní důchodkyni, která vystupovala pod smyšleným jménem Beránková. Na důchodcích 'vydělala' přes dvě stě tisíc korun. Za podvod nyní dostala pětiletou podmínku a stejnou dobu se také nesmí živit jako pečovatelka. Musí též zaplatit škodu.

Bývalé profesorce matematiky Věře Popkové bylo 94 let, když ji Trochtová připravila o peníze. Seniorka, která žila v Plzni na Borech, trpěla stařeckou demencí, což Trochtová dobře věděla. Během léta 2013 šla s důchodkyní dvakrát do pobočky České spořitelny v nedalekém obchodním centru Luna. Ženy pokaždé vybraly z účtu seniorky padesát tisíc korun. Na videozáznamu z pobočky je jasně vidět, že komunikaci zajišťovala Trochtová, která poté paní Popkové dala jednu tisícikorunu na ruku a zbytek peněz si strčila do tašky.

„Obžalovaná věděla, jak na tom paní Popková je, protože ji pravidelně navštěvovala. Seniorka v té době byla lehce manipulovatelná. Podle syna byla navíc až extrémně šetřivá a žádné takové peníze nepotřebovala," uvedla soudkyně Lenka Prýcová.

Okradla házenkářského šampiona

Trochtová alias Beránková se starala i o bývalého házenkářského šampiona Jaroslava Kocába. Když ležel na podzim 2013 v léčebně dlouhodobě nemocných, z jeho účtu s pomocí platební karty několikrát vybrala poměrně vysoké částky v Plzni, Třemošné a Dobřanech. Peníze z Kocábova účtu se žena nezdráhala vybrat dokonce i po jeho smrti. Někdejší úspěšný sportovec podlehl v prosinci 2013 těžké nemoci. Podtrženo sečteno, z jeho účtu zmizelo celkem 135 tisíc korun.

„Obžalovaná neměla oprávnění manipulovat s jeho platební kartou," uvedla Prýcová. Není též od věci, že těsně před Kocábovou smrtí jej Trochtová nechala podepsat plné moci na převod cenných papírů (což ale nebylo předmětem řízení, pozn. aut) a paní Popkovou přiměla podepsat formulář k převodu sedmdesáti tisíc korun na svůj účet. Bance se však tato transakce zdála podezřelá kvůli odlišnému podpisovému vzoru a včas ji zastavila. Bankovní ústav poté paní Popkové zaslal dopis, že z účtu mělo být převedeno 70 tisíc, o čemž informovala svého syna, který žije v Mnichově. Ten zjistil, že z účtu byly před tím vybrány poměrně vysoké částky, které žena na nic nepotřebovala, a podal trestní oznámení. O Trochtovou se tak začala zajímat policie.

Obvinění popřela

Ona sama se k obžalobě stavěla odmítavě. Obvinění z toho, že seniory okradla, před soudem popřela. Tvrdila, že o paní Popkovou se dokonce starala zadarmo a od pana Kocába si vzala jen to, co jí dal za odměnu. Bývalá profesorka matematiky, o kterou se pečovatelka starala tři roky, loni v prosinci zemřela; bylo jí nedožitých 96 let.

Vinu Trochtové se však soudu podařilo prokázat. „Je to hyenismus, ze kterého běhá mráz po zádech. Z toho důvodu jsem vážně jsem uvažovala o uložení nepodmíněného trestu. K podmínce ale přispěl věk obžalované a také to, že by ve vězení jako invalidní důchodkyně neměla možnost vydělávat na škodu," doplnila soudkyně.

Dědicům pana Kocába musí Trochtová zaplatit 135 tisíc korun. Potomci paní Popkové budou muset podat občansko-právní žalobu, neboť ještě nebylo ukončeno dědické řízení. Trochtová též bude pod dohledem probačního úředníka.