Zjednodušeně řečeno se jedná o odstávku výroby. Od začátku tohoto měsíce platí v provozech ocelárny a kovárny, ve slévárně se pak týká střediska modelárna. V prosinci už se odstávka týká všech zaměstnanců společnosti. Stojí to v dokumentech, které Deníku poskytl jeden ze zaměstnanců firmy.

Lidé, kteří budou v tomto období doma, dostanou náhradu mzdy, a to 75 procent průměrného platu. Prioritně však budou čerpat dovolenou. Se zaměstnavatelem se na tom dohodly odbory.

„Ta situace je špatná dlouhodobě. Tady už se nedělalo v říjnu, to jsme taky byli střídavě doma. Člověk je pořád na telefonu, nemůže si nic naplánovat. Já ve čtvrtek nevím, jestli jdu v pátek do práce. Jde to tady od deseti k pěti," řekl Deníku jeden zaměstnanec ocelárny, který si z pochopitelných důvodů nepřál být jmenován. V práci byl naposledy před týdnem, nyní čerpá dovolenou.

„Nejhorší je ta nejistota. Tady člověk neví, jestli po Vánocích ještě vůbec bude mít práci," doplnil pracovník ocelářské společnosti, která zaměstnává na sedm stovek lidí.

Podle jednatele společnosti Borise Shapira nejsou obavy na místě. Výroba se prý optimalizuje. „Nejedná se o odstávku výroby, ale o optimalizaci výrobního cyklu v souvislosti s aktuální situací na trhu a kvantitou a kvalitou objednávek. Občas technologické specifikum výroby vyžaduje sjednocení výroby zakázek a poté se vytíženost části pracovníků hutě snižuje. Po tuto dobu dle dohody s odboráři necháváme pracovníky, kterých se to týká, doma s tím, že dostávají od 75 do 80 procent platu," napsal nám jednatel společnosti.

„Veškeré provozy podniku fungují v souladu s výrobním plánem," stojí též ve vyjádření jednatele společnosti Borise Shapira. „Žádné dluhy vůči mzdám podnik nemá a mzdy se vyplácejí včas," podotkl.

„Optimalizace? V souladu s výrobním plánem? To je nějaký nízký plán, ne? To si z nás Rusové dělají legraci. Tady se nedělá, já jsem týden nebyl v práci," řekl nám další zaměstnanec oceláren.

Kromě nejistoty se mezi pracovníky šíří i to, že společnost za ně už delší dobu neodvádí zdravotní a sociální pojištění. A to je bohužel pravda. „Vůči správám sociálního a zdravotního pojištění nedoplatky jsou, ale v současnosti se sjednává splátkový kalendář na úhradu existujících nedoplatků," přiznal Shapiro.

Současná situace podle něj částečně vznikla zpožďováním plateb od zákazníků za hotové výrobky. „To je ale v současné době problém většiny podnikatelských subjektů. Podnik aktivně přijímá nové zakázky včetně dlouhodobých," ujistil jednatel.

Společnost Pilsen Steel prošla reorganizací, kterou jí loni na podzim odsouhlasil plzeňský krajský soud. V rámci této reorganizace firma ze svých pohledávek, které činily pět miliard korun, zaplatila pouhých 50 milionů korun, tedy necelé jedno procento. Někteří věřitelé toto nazvali „tunelem za bílého dne".