Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policistka: O práci tiskové mluvčí jsem snila léta

Domažlice /ROZHOVOR/ - Přinášíme vám další díl pravidelného seriálu Ptáme se za vás, ve kterém předáváme dotazy od čtenářů osobnostem z domažlického regionu. Na dotazy tentokrát odpovídala tisková mluvčí domažlického odboru Policie ČR Dagmar Brožová.

27.10.2013
SDÍLEJ:

Domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová.Foto: PČR

Zajímalo by mě, co takový mluvčí policie celý den dělá? Dostanete se i do terénu?

Moje pracovní náplň se dělí na dvě oblasti preventivní činnosti a informační činnost. Co se týče prevence, ta spočívá v přípravě besed na různá témata, navštěvuji několikrát týdně mateřské školy, základní školy, střední školy, ale také kluby seniorů či domovy pro seniory po celém okrese. Každou věkovou skupinu se snažím upozornit na rizika, která by ji mohla potkat v běžném životě. Nejčastěji beseduji s dětmi či žáky o tématech šikany, drog, trestní odpovědnosti, bezpečí v dopravě, bezpečí pro děti. Seniorům se zase snažím poradit a sdělit informace o tom, jak předejít riziku přepadení, kapesním krádežím, různým podvodům, vloupání. Druhá oblast informační, spočívá v poskytování informací o dění na našem okrese. Takže tím vlastně začínám svůj pracovní den, který vám teď popíši: Mou první povinností po příchodu do zaměstnání je monitoring tisku, musím pročíst všechny noviny a internetové servery, abych zjistila, kde vyšel nějaký článek o trestné činnosti na našem okrese či o našich policistech. Všechny tyto články musím pečlivě zakládat. Po monitoringu tisku mě čeká čtení svodek událostí, kdy, kde a jak došlo na našem okrese k nějaké trestné činnosti nebo spáchání přestupku. Z těchto událostí potom vyberu ty nejzajímavější a nejpoutavější a napíšu o nich tiskovou zprávu a připravím fotogalerii. Ty potom vložím na webové stránky policie, kde k nim má přístup veřejnost a všechna média tištěná, rozhlasová, televizní. Pokud redaktoři událost vyhodnotí jako pro ně zajímavou, tak ji otisknou ve svých novinách nebo natočí reportáž do rozhlasu a televize. A jak už jsem se zmínila výše, několikrát týdně vyjíždím do škol a beseduji. To je můj terén. Ale vy zřejmě máte na mysli i dopravní akce a jiná bezpečnostní opatření. Těch se zúčastňuji také, jelikož s policisty z dopravního inspektorátu i ze všech obvodních oddělení je perfektní spolupráce a na tyto akce mě přibírají s sebou. Mým úkolem potom je zmedializovat jejich činnost. Takže když se koná nějaká celokrajská nebo celorepubliková dopravně bezpečnostní akce nebo bezpečnostní opatření zaměřené na kontroly chat, mládeže, alkohol či drogy, mají potom čtenáři možnost přečíst si zajímavou reportáž a prohlédnout fotografie právě z těchto akcí.

Proč jste si zvolila zrovna tohle povolání?

Tohle povolání jsem si zvolila proto, že mě nesmírně baví. O práci policejní tiskové mluvčí jsem snila už několik let, ale protože na území našeho okresu pracuje jen jedna, myslela jsem si, že se mi tento sen nikdy nesplní. Proto když jsem se dozvěděla, že moje předchůdkyně chce ukončit služební poměr a odejít do civilu, chytila jsem se příležitosti, přihlásila se do výběrového řízení a to jsem vyhrála. Práce tiskové mluvčí se mi moc líbí, je rozmanitá, pestrá, zajímavá. Prostě skvělá. Zároveň ale musím dodat, že na všech mých dosavadních působištích se mi moc líbilo a byla jsem tam spokojená. Stejně tak, jako jsem teď.

Děláte pravidelné zátahy na Folmavě. Opravdu jsou tam tak často drogy, že tam máte novou stanici? A jak je možné, že někteří trhovci o vás předem ví a zdrhají?

Policejní stanice Folmava byla zřízena 1. ledna 2013 a já jsem za to osobně velmi ráda. Vznikla na základě předchozích mezinárodních jednání mezi Českou republikou a Svobodnou zemí Bavorsko a za finančního přispění obce Česká Kubice právě v návaznosti na zjištění zvýšeného prodeje drog. Již po měsíci působení folmavští policisté ve výkonu služby přijímali pozitivní signály o tom, že veřejnost jejich přítomnost u bývalého hraničního přechodu vítá. Jak je možné, že o nás trhovci předem vědí, to si netroufám komentovat. Mohu jen říct, že v současné době jsme na tuto situaci velmi dobře připraveni, a proto nás zamčený stánek ani utíkající trhovec nepřekvapí.

Proč ve zprávách normálně neříkáte, že se kradlo třeba v Brnířově, ale vždycky jen „obci na Kdyňsku"? To má pro mě malou informační hodnotu.

Když píšu tiskovou zprávu, musím se řídit mimo jiné podle ustanovení zákona o ochraně osobních údajů a podle ustanovení trestního řádu. Určitě ve svých článcích nemám problém s tím, abych napsala, že se kradlo v Brnířově, protože Brnířov považuji za větší obec. Pokud ale došlo ke vloupání do rodinného domu nebo do obchodu nebo do jiného objektu v obci, která čítá pouze dvě nebo tři stavení, tak už použiji Vámi uvedenou „obec na Kdyňsku". Jinak by totožnost poškozeného majitele byla tak zřejmá, že bych mohla porušit zmíněný zákon a trestní řád.

Je těžké získat si autoritu jako žena - policistka?

Myslím si, že já a všechny ostatní policistky domažlického územního odboru si umíme získat autoritu stejně jako naši mužští kolegové. Nevidím problém v tom, jestli se jedná o policistu nebo o policistku. Autoritu by si měl umět zjednat každý příslušník Policie ČR bez ohledu na pohlaví.

Jednou jsem musela volat na policii, ale trvalo dost dlouho, než si mě tam přepojili. Kam je nejlepší volat, když jde o životně důležité vteřiny?

Když jde o životně důležité vteřiny, tak bych vám doporučila volat na linku 112. Linka 112 je univerzální tísňovou linkou, jejímž prostřednictvím se lze dovolat pomoci všech složek integrovanného záchranného systému policie, hasičů nebo zdravotnické záchranné služby. Linka 112 je univerzální tísňové číslo pro celou Evropskou unii. Na linku 112 se lze dovolat z mobilního telefonu bez SIM karty a bez kreditu, pokud je na místě signál alespoň jednoho mobilního operátora. Pokud byste řešila pouze zdravotní obtíže, tak bych Vám poradila volat přímo linku 155 zdravotnické záchranné služby, pokud by se jednalo o trestnou činnost, můžete volat rovnou na číslo 158 (Policie ČR) nebo 156 (městská policie). Při požáru volejte linku 150, kde se dovoláte přímo hasičům. Tato čísla jsou rovnocenná telefonní tísňové lince 112.

O víkendech večer je v Domažlicích někdy neuvěřitelný hluk a ´bordel´. Proč s tím policie nic nedělá?

Policie o nepořádku během víkendových večerů samozřejmě ví a přizpůsobuje tomu výkon služby. Opravdu jsme přijali několik oznámení od občanů o tom, že ve Vodní a Hradské ulici v Domažlicích dochází k rušení nočního klidu, ale i k poškozování dopravních značek a reklamních cedulí. Nemůžete ovšem tvrdit, že policie s tímhle nic nedělá. Dělá. Proto policisté přijali společně se strážníky městské policie opatření a provádějí v noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli zvýšený dohled v léto lokalitě.

Kdy máte povolení použít zbraň?

Povolení použít zbraň upravuje zákon. Před samotným použitím zbraně je policista povinen vyzvat osobu, proti které zakročuje, aby zanechala svého protiprávního jednání, s výstrahou, že bude použito zbraně. Když už policista zbraň při zákroku použije, musí dbát nutné opatrnosti, zejména aby neohrozil život jiných osob a co nejvíce šetřit život osoby, proti níž zákrok směřuje. Já sama jsem ve službě zatím zbraň nepoužila. Ale jinak ji používám každý měsíc, kdy se účastním pravidelné povinné střelecké přípravy.

Autor: Stanislav Šebek

27.10.2013
SDÍLEJ:
Plánovaná podoba dálnice D3 v okolí Českých Budějovic.
1 17

Po nové dálnici k voličům. Znalci: K smíchu, ale neškodné

Sanitka. Ilustrační snímek.

Tragédie na Českolipsku. U Novin se zřítilo malé letadlo. Dva lidé zemřeli

DOTYK.CZ

Levi Strauss: modrá je dobrá, hlásil jeho vynález

Löb Strauss naplňoval stereotypy o židech. Byl podnikavý, v byznysu mazaný a nadevše dbal o svou značku. Německo-židovský imigrant, který v roce 1853 v San Francisku rozjel výrobu džín, skonal před 115 lety. Proč se džínám říká „džíny“? Proč je denim „denim“, a jak se Strauss k nesmrtelné džínovině dostal? Jednu z odpovědí podá i omyl jisté textilky v moravském Bruntále.  

Správce kamer na „hlaváku“ se mýlí, udeřil radní na SŽDC

Správce hlavního nádraží odmítá pustit policii ke kamerám. Jsou to výmluvy, u dopravního podniku to šlo, rozčiluje se radní Libor Hadrava (ANO). Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC) alespoň slibuje bezpečnostní dveře, okna, rámy a betonové zátarasy, jenže až po Vánocích.

USA popřely, že by vyhlásily KLDR válku. Jde o absurdní tvrzení, reagovaly

Spojené státy odmítly prohlášení KLDR, že severokorejské zemi vyhlásily válku. KLDR v této souvislosti také uvedla, že má nyní možnost sestřelit americké bombardéry i mimo severokorejský vzdušný prostor.

Rybníků v zemi přibývá. Krčína ale překonáme stěží

/INFOGRAFIKA/ Vodní plochy v Česku se za poslední dvě desítky let rozrostly o 6,5 tisíce hektarů. Stát podporuje stavbu dalších nádrží, chce tak bojovat se suchem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení