Navrhují, aby se v hospodách přestalo kouřit už od příštího roku. Jestli zákon najde většinovou podporu v koalici a ve sněmovně, není zatím jasné.

Změna má řadu zastánců a odpůrců jak mezi majiteli plzeňských zařízení, tak jejich hosty. „Zákaz kouření je naprostý nesmysl. Nechápu, proč mně stát nařizuje, abych ve své hospodě, u svého stolu a na své židli omezoval zákazníka v tom, co chce dělat," tvrdí majitel plzeňské hospody A.C.W. Saloon Michal Kindl.

Děsí se ztráty klientů. Anketou mezi hosty totiž zjistil, že 80 procent z nich kouří a zákaz si nepřejí. „Zbývajících dvacet procent sice nekouří, ale až na jednoho uznávají, že k pivu cigareta patří," dodává Kindl.

Podle něj většina lidí upřednostní zařízení, které má zahrádku.

Pokud protikuřácký zákon vejde v platnost, tak v klidu mohou být například v nekuřácké restauraci Sedmý nebe – Morávka v Bezručově ulici. „Stane se, že někdo jedenkrát za týden či dva přijde a hledá kuřáckou místnost. Poté, co odpovíme, že jsme nekuřácká restaurace, tak odejdou," vybavuje si zkušenosti zástupkyně provozního Daniela Rubešová s tím, že zákaz kouření se nevztahuje na popíjení na venkovní zahrádce.

Nekuřáckou restauraci za tu, kde se kouří, by neměnila. „Zkušenosti jsou pozitivní po všech stránkách. Pracovala jsem v kuřácké hospodě a oblečení jsem měla načichlé kouřem. I když jsem sama kuřačka, tak pracovat v takovém prostředí mi vadilo," říká Rubešová.

V zimě, když nefunguje zahrádka, chodí kuřáci popotahovat cigaretu ven. „Když přijde nějaká parta, tak mezi nekuřáky jsou i kuřáci. Nevadí jim ale, že musí chodit kouřit ven," povídá Rubešová.

Otázka je, jestli chození ´pod širák´ bude bavit štamgasty. Michal Kindl je přesvědčen, že venkovní kouření je nedůstojné vůči starším lidem. „A ti mladí jsou zvyklí bavit se hlasitě, což bude obtěžovat lidi při nočním klidu," myslí si Kindl.

Tvrdí, že při neustálém pendlování kuřáků sem tam budou někteří odcházet bez placení. „Bude se to stávat. Vyřeší se to tím, že před každým odchodem na cigáro hosty zkasírujeme," plánuje Kindl, jehož hospoda je v současnosti rozdělena na kuřáckou a nekuřáckou část.

Jaroslav Stuna ze společnosti The Pub Franchising porovnává fungování nekuřácké a kuřácké restaurace. „Provozujeme nekuřáckou restauraci v Pražské ulici. Do května jsme drželi kuřáckou v Prešovské. Když to porovnám, tak obraty byly vyšší v té nekuřácké, a to nejen z důvodů, že je větší a vaří se v ní, ale i díky tomu, že je nekuřácká," vzpomíná Stuna.

Provozuje síť restaurací kuřáckých a nekuřáckých i v jiných městech. „Jinde také dělá vyšší obraty nekuřácké zařízení," konstatuje Stuna.

Sám za sebe by byl pro zákaz kouření i v těch menších vesnických putykách. „Nemyslím, že si lidé kvůli tomu odepřou hospodu," míní.