Výkopy, které se dělaly kvůli odvodnění poběžovické památky, byly provázeny archeologickým výzkumem, který přinesl zajímavé poznatky.

Archeolog Petr Kausek z Muzea Chodska objevil hned dvě zvláštnosti.

„Tou první byla mezi jižním křídlem a jihovýchodním nárožím, které zhruba v odstupu 5 – 6 metrů obloukem obchází, kontreskarpová zeď vnitřního příkopu, jenž vedl kolem jádra hradu. Kontreskarpa je protilehlá stěna příkopu ležící proti té, která přiléhá k opevnění, v našem případě k jádru hradu. Zhruba v odstupu 5 – 6 metrů obloukem obchází," zprostředkovala nám poznatky archeologa vedoucí MKIS Jana Podskalská s tím, že zeď je zhruba 120 cm široká a na řadě míst mezi jižním křídlem a jádrem hradu ubouraná či rozebraná.

„Často jsou její torza překryta spáleništní vrstvou s nálezy, které se dají datovat do 16. až 1. poloviny 17. století. Destrukce opevnění s následným požárem lze snad spojit s válečnými událostmi během třicetileté války, ať už k roku 1620 – dobytí Maradasem, nebo roku 1632, kdy město zachvátil katastrofální požár města. O tom, že požár mohl zasáhnout i hrad, dosud jakékoli hmatatelné důkazy chyběly," prozradila s nadšením.

Kontreskarpová zeď vnitřního příkopu, jenž vedl kolem jádra hradu.

Podle jejích slov je složitá i podzemní situace severního křídla.

„Ta je pro nás zatím velkou záhadou. Petr Kausek objevil tři různá zdiva, která se na první pohled přerušují, v některých místech zas na sebe dosedají. Jelikož je severní křídlo až doby renesanční, mohou být i tyto podzemní části ze stejné doby. Nalezená omítnutá zeď zřejmě pochází z doby starší renesance, prostřední z mladší renesance a ta třetí je zatím předmětem úvah a zkoumání. Nesourodost zdiva by mohla ukazovat na destrukci východní části severního křídla a následnou rychlou opravu, a to na mírně jiném půdorysu. Mohlo tam také dojít ke změně během stavby – možností je více," říká Podskalská.

Poběžovičtí nadšenci nehodlají v průzkumu hradu a zámku polevit.

„Budeme pokračovat v pátrání, za nové informace, fotky a provedení výzkumu bychom chtěli Petru Kauskovi moc poděkovat. Každý objev spojený se zámkem je pro nás důležitý. Čím více se kolem zámku pohybujeme v té odborné rovině, tím více nám přirůstá k srdci. Je to opravdová detektivka, neboť postupně se odhalují nečekané zajímavosti," uvádí na závěr Podskalská.