„Výhrůžky e-mailem mi chodí už půl roku, tohle je už ale moc. Pokud toho, kdo to udělal, chytnu, začnu jednat. Nehodlám čekat, až někdo začne ohrožovat moji rodinu, moje děti,“ říká Koky a ukazuje na e-maily s rasistickými texty v počítači.

Jsou v nich věty o řezání hlav cikánům, vulgární rasistické nadávky a mnoho nepublikovatelných hesel. „První z nich přišel Kokymu v srpnu, poslední minulý týden. „Podal jsem na policii trestní oznámení, ale tím to skončilo. Policie mě od té doby už nekontaktovala. Teď přišel hákový kříž na dveřích,“ poznamenal Koky.

Policejní mluvčí Simona Čejková uvedla, že policie případ prošetřuje. „Byly pomalovány tři vchody v ulici Jakuba Škardy. Více informací k případu teď nebudeme poskytovat,“ prohlásila Čejková.

Koky tvrdí, že nacistický symbol byl v neděli večer jen na dveřích domu, kde bydlí on, ostatní musel někdo domalovat později. „Kříž se na dveřích objevil v neděli kolem půl osmé večer. O půlhodinu dříve jsem tudy šel a dveře byly čisté,“ říká Koky. Je přesvědčen o tom, že malůvka souvisí právě s výhrůžnými e-maily, které dostává.

Nebojí se o sebe, ale o rodinu

I v nich totiž pisatel Kokymu sděluje, že ví, že podal stížnost na policii. „Nevím odkud, ta informace se nikde neobjevila,“ říká Koky s tím, že státním složkám nevěří. Podezření na konkrétního člověka prý nemá a netají se tím, že už mu ostatní Romové dali najevo podporu a v případě dalších útoků budou s ním. „Pokud mně někdo sáhne na děti, budu jednat. O sebe se nebojím, ale o rodinu,“ dodal Koky.

Ředitel regionální pobočky společnosti Člověk v tísni Aleš Kavalír řekl, že podobné případy se podle jeho informací v Plzni často nestávají, konkrétní informace ale večer k dispozici neměl.

Podobně se vyjádřil také radní města pro bezpečnost Robert Houdek (ODS). „Pokud se to stane, řeší to Policie České republiky, já jejich statistiky neznám,“ řekl Houdek. Nedomnívá se, že by tu situace mohla dospět až k případům známým ze severních Čech a Šluknovska. „My jsme jiný region s jinou historií,“ podotkl Houdek.

Hákové kříže by měl podle něj odstranit majitel domu. „Případ prošetřím, a pokud tam znaky ještě budou, vyzveme jej prostřednictvím městské policie,“ prohlásil Houdek s tím, že vyšetřování případu je v kompetenci policistů. „Asi těžko někoho chytnou přímo při malování nacistického symbolu, ale e-mailová adresa by měla být teoreticky vystopovatelná,“ řekl Houdek.

Ivan Koky založil v Plzni před dvěma lety hnutí Amare Čhave, které chce pomáhat integraci romské populace ve společnosti a rovnoprávnému postavení Romů. Organizuje například příměstské a letní tábory pro děti.

Čtěte také: Za pálku s nápisem Na cikány se majitelé musí omluvit