Sbírali jste céčka? Možná je máte ještě dnes. To není povzdech ani otázka, ale název vzdělávací kampaně, která bude po celý březen upozorňovat na možnosti nákazy a vhodnou prevenci před onemocněním žloutenkou typu C. S kampaní, která na sebe upozorňuje barevnými céčky, se mohou lidé setkat v prostředcích plzeňské hromadné dopravy i na sociálních sítích.

Podle nových studií Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany může 
v Česku mít tento typ žloutenky až 173 tisíc lidí. Dosud uváděné údaje jsou přitom téměř desetkrát nižší, zhruba 20 tisíc nakažených. Většina lidí o své nákaze totiž neví. V Plzeňském kraji přibylo za minulý rok 28 nových případů. „V roce 2014 jsme evidovali 35 nových onemocnění," vypočítala Marcela Moulová z Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje. Skutečných případů však může být mnohem více.

Žloutenka typu C je virový zánět jater. „Nejprve se projevuje jako chřipkové onemocnění, které brzy odezní, proto se v takovém stadiu odhalí málo případů," nechal se slyšet vedoucí Ústavu epidemiologie Lékařské Fakulty Univerzity Karlovy v Plzni Petr Pazdiora. Mnohem více onemocnění se podle něj odhalí až ve stadiu chronicity. „Ta však může nastat až několik let po nákaze," upozornil Pazdiora. Do té doby nemusí mít nakažený vůbec žádné obtíže. Na onemocnění se tak může přijít, až když jsou játra vážně poškozena a přestávají fungovat. „To, že má člověk potíže 
s játry, se projevuje celou řadou příznaků. Především zvýšenou únavou, zvětšením jater, tmavší močí, světlejší stolicí, může se objevit také bolest kloubů," vyjmenoval hlavní epidemiolog.

Žloutenka typu C- Žloutenka typu C je virový zánět jater. Přenáší se především přímým kontaktem s lidskou krví a způsobuje zánětlivé změny jaterního parenchymu.
- V České republice je nakaženo žloutenkou typu C přibližně 
20 000 lidí.
- Proti tomuto onemocnění neexistuje žádné očkování.

Léčba se však poslední dobou výrazně změnila. „Díky nejmodernější léčbě jde progresi onemocnění zastavit 
a pacienta zbavit i infekčnosti," nechal se slyšet Pazdiora. Proti onemocnění však stále neexistuje žádné očkování.

Žloutenka typu C se vyskytuje především mezi narkomany, kteří si aplikují drogy nitrožilně. Závažné onemocnění se ale může přenášet také sexuální cestou. Před rokem 1992 byla nejčastějším způsobem nákazy krevní transfuze.

Do kampaně se zapojila 
i západočeská metropole. Erik Dudek z plzeňské pobočky společnosti Rencar, která zajišťuje reklamní služby vně 
i uvnitř vozů hromadné dopravy, Deníku potvrdil, že kampaň, která nabádá obyvatele, aby si o žloutence typu C zjistili více informací, probíhá i v Plzni.