Tu dnes vlastní Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) a sklepní prostory nevyužívá. Bíločerný kocour nebyl sám, kdo tato muka zažil, je však jediný, který přežil. Tím ale dobré zprávy končí. Z dalších devíti kun a koček už ochránci přírody a strážníci našli v pátek jen vysušená torza.

„Kunám skalním a kočkám ve městě moc nefandím, ale když jsem viděl devět mumií mrtvých těl zkroucených v křeči, s ubroušenými drápy a od krve špinavé, podrápané zdi, jak se zvířata snažila dostat ven, v duchu jsem si říkal, že takovou smrt jsem jim nepřál," líčí otřesný zážitek šéf plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň. Právě na něj se obrátil o pomoc spolek Kočka mezi lidmi, do sklepů se totiž dalo dostat pouze slaňováním.

A jak se tam zvířata dostala? Zřejmě okny, která jsou zabezpečena pouze hrubou mříží s velkými oky, jejíž spodní hrana je zároveň s chodníkem před budovou.

Helena Straková z Kočky mezi lidmi navíc tvrdí, že správce budovy, tedy Fakulta zdravotnických studií ZČU, o zvířatech, která tam dlouho a pomalu umírala, musela vědět. „Několikrát je lidé upozorňovali. Minulý týden tam navíc byli strážníci, ale dovnitř se nedostali. Kocourkovi uvnitř prý hodili alespoň něco k jídlu," říká Straková. Jediné přeživší zvíře už prohlédli veterináři a nyní je v kočičím útulku. „Je v pořádku, jen vyhublý. Kočky naštěstí vydrží bez jídla a vody několik dní," dodala Straková. Upozornila také, že případ už řeší i Státní veterinární správa.

„O vniknutí zvířat do její nevyužívané části neměla fakulta žádné předchozí informace," oponuje mluvčí ZČU Kamila Kvapilová. Připouští však, že problém s toulavými kočkami v tomto areálu řeší už dlouho a budova kvůli tomu byla několikrát deratizována. Ještě v neděli pracovníci připevnili na hrubou mříž drobné pletivo. „Správce budovy bude navíc od nynějška dvakrát týdně nevyužité prostory kontrolovat," dodala Kvapilová.

Podobnou pastí bývají také bezpečnostní přepady nádrží – ne ovšem pro kuny či kočky, ale pro kachňata. Jeden takový je v Plzni-Újezdě, kde je nová vodní nádrž. Zhruba metr hluboká a široká betonová šachta je pod úrovní vodní hladiny a ústí úzkým potrubím do Hrádeckého potoka. A zabezpečení? Mříž s velkými oky. „Už několikrát došlo k tomu, že malá kachňata mříží propadla a spadla do šachty. Pak hlasitě kejhala, až si jich místní všimli a vytáhli je ven," popisuje Makoň. O víkendu proto ochránci místo provizorně zabezpečili jemnějším pletivem. „Napadají mě desítky systémů, jak lze přepad zabezpečit, proto doufám, že Správa veřejného statku města Plzně najde vhodné řešení, jak tuto jedinou technickou vadu odstranit," věří šéf záchranné stanice.