VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šmejdi mění svou taktiku, plzeňští senioři na ni slyší

Plzeň – Vypadá to tak, že tzv. šmejdi vymysleli další způsob, jak přivést především staré lidi na předváděcí akce a poté z nich vymámit nekřesťanské peníze. Novou taktikou, na kterou nejen plzeňští senioři slyší, je pozvánka na setkání spojené s otevřením prodejny potravin nebo průzkum trhu spokojenosti zákazníků.

23.6.2014 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Akce se navíc přesouvají na méně známá místa v menších obcích. Pozměněnou strategii pochybných obchodníků potv-rdila i Česká obchodní ins-pekce (ČOI), jež nyní řeší několik případů.

„Lákají lidi především na otevírání nového velkoobchodu v okolí cílové skupiny. Kromě toho jsou obyvatelé často podrobeni anketě, například před supermarketem. Dotazující pak po nich chtějí osobní údaje,“ popisuje ředitel plzeňské ČOI Jan Řezáč.

Agentury či firmy v současnosti intenzivněji ´kořist´ vybírají a svou činnost praktikují především v méně známých místech. „Dříve se předváděcí akce realizovalyhlavně ve větších městech, teď se přesouvají do menších obcí,“ uvedl Řezáč.

Obětí nekalých praktik podvodníků se nedávno stala i třiaosmdesátiletá žena z Plzně. Šmejdi nejdříve telefonicky zjišťovali informace, co a jak dotyčná nakupuje. Zanedlouho poté ji s příslibem vyzvednutí dárku pozvali na schůzku kvůli otevření nového supermarketu. Za nabídkou se ale skrývala past, kterou oběť odhalila až přímo na místě. „Babička byla pod silným psychickým nátlakem, proto se z něj raději vykoupila a zboží si pořídila,“ řekla vnučka poškozené Pavlína 

Obdobné zkušenosti mají také lidé z Rokycanska. Šejdíři v poslední době zavítali rovněž do Nezvěstic a Dobřan. Zde se naštěstí lidé shromáždění v sále předváděcí akce nedočkali. Iniciátoři zjistili, že na místo dorazili plzeňští zástupci ČOI, a proto obě události bez udání důvodu zrušili.

Některé postupy podvodníků však zůstávají stále stejné. Na akci zvou zpravidla nepočetnou skupinu seniorů, jedná se o patnáct až dvacet osob. „Menší počet lidí je samozřejmě lépe ovlivnitelný,“ dodal plzeňský ředitel.

Ačkoli mají firmy zákonnou povinnost o akci informovat ČOI, většinou to nedělají. K dalším prohřeškům patří špatná nebo žádná identifikace pořadatele setkání, neodpovídající programu, a hlavně používání klamavých či agresivních obchodních praktik.

Podvodníci seniorce vyhrožovali, nakonec jim dala třicet tisíc korun

Plzeň – Neškodný telefonát týkající se průzkumu trhu skončil vydíráním a zastrašováním. Taková je zkušenost třiaosmdesátileté ženy z Plzně, která nakonec podlehla tlaku a manipulaci podvodníků z předváděcí akce. Během několika minut přišla o třicet tisíc korun.

Seniorce nejdříve zavolala neznámá operátorka a zjišťovala podrobnosti o způsobu jejího nakupování. „Za několik dní se ozvala znovu a začala babičku informovat o výhře, kterou na základě předchozí ankety získala. Hodnotný dárek si měla prvního května vyzvednout v plzeňském Parkhotelu," líčí situaci vnučka poškozené Pavlína. Důvodem konané předváděcí akce mělo být otevření supermarketu a s ním související výhody a slevy pro nové zákazníky.

Žena se tedy nic netušíc vydala na místo, kde se nacházelo ještě dalších deset lidí, poté začala klasická předváděcí akce. Její součástí byla nabídka produktů do kuchyně, konkrétně šlo o indukční desku a sady nádobí. „Zprvu do prodeje nikoho netlačili. Pak každému rozdali los. Všichni, kteří měli liché číslo, si mohli koupit sadu nádobí za super zvýhodněnou cenu, a to za třicet tisíc. Původní pořizovací hodnota byla údajně sto padesát tisíc. K tomu dostali ´jako dárek´ kuchyňské nože a hodinky," popisuje Pavlína.

Do křížku s prodejci se dostala důchodkyně v momentě, kdy začala odmítat nabízené produkty. Proto ji obstoupili čtyři muži a začali jí zboží nutit. Dotyčná duchapřítomně vyndala telefon a chtěla volat o pomoc svou rodinu. To už se podvodníci pustili do tvrdého boje a začali rozklepané a vystrašené ženě vyhrožovat. „Bránila se. Říkala, že nic kupovat nechce a že je jí špatně," doplňuje vnučka. Psychický nátlak vygradoval natolik, že seniorka nakonec podlehla a kupní smlouvu podepsala.

Jelikož u sebe neměla peníze, naložili obchodníci ženu do auta a vydali se k ní domů. „Odnesli zboží a čekali, až jim odevzdá našetřené finance. I když byla babička na domácí půdě, bohužel psychický teror nevydržela a dala jim požadovanou částku. Myslím, že se z toho sevření vykoupila, aby už měla klid. Ona je lehce zmanipulovatelná a důvěřivá, neumí se bránit. Je tedy přesně vybraná oběť," hodnotí situaci vnučka poškozené.

I když se důchodkyně po odjezdu čtveřice šejdířů psychicky zhroutila a musela vyhledat odbornou lékařskou pomoc, snažila se poté, právě za pomoci své vnučky, situaci ještě změnit. Společně sepsaly formulář na odstoupení od smlouvy, který adresovaly firmě Fontisol perfect style, s.r.o. Pavlína také volala na telefonní čísla, která jsou uvedena na smlouvě. Pevnou linku jí nikdo nezvedal, mobilní telefon byl nedostupný. „Jediný, kdo hovor přijal, byla už zmíněná operátorka, údajně paní Gilová. Odmítla nás s tím, že voláme mimo pracovní dobu," dodává vnučka seniorky. Také Deník se pokusil s jednatelem či zástupci firmy několikrát spojit. Zmíněná Gilová sdělila, že pro Fontisol nepracuje, ale je zaměstnána společností Sweet zaměřující se na reklamy pro nově otevírané prodejny. Přesné sídlo společnosti nedokázala uvést a argumentovala tím, že je pouze brigádnice.

Jednatelem firmy Fontisol, na niž je dokonce uvalena exekuce, je Jan Procházka z Proboštova. K 25. březnu 2010 si zrušil trvalý pobyt ve svém rodinném domě a přehlásil ho na tamější úřad. Informaci Deníku potvrdila odborná referentka MÚ Petra Sloupová. Právě od uvedeného data kontaktují úřad lidé z celé České republiky, kteří byli podvedeni na předváděcích akcích.

Rodina z Plzně už se s penězi rozloučila, proto chce především varovat potenciální oběti předváděcích akcí. „Vzhledem k diskuzím na internetu, které jsou plné negativních zkušeností, neočekáváme, že vrácené zboží firma přijme a finance nám vrátí. Chceme především apelovat na všechny důchodce a lehce zmanipulovatelné jedince, že problém je stále aktuální. Cestu si tito podvodníci najdou 
vždycky," zdůrazňuje Pavlína.

Autor: Klára Mrázová

23.6.2014 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

S novým rokem se opět mírně upravují pravidla pro přiznání důchodu: rozhoduje nejen dosažení zákonem stanoveného věku, ale rovněž doba pojištění.

Co je dobré stihnout, než odejdete do důchodu

Divadlo Bez zábradlí. Ilustrační fotografie.
16

Kavárna divadla, kde hraje žena Stropnického, nemá EET. Prý nemusí

Mládek nevydržel, Sobotka ho odvolal. Na tahu je Zeman

/ANALÝZA/ - Volby se nevyhrávají díky potlesku velkých firem, ale díky lidem, kteří vhazují hlasovací lístek do urny. Většinou to dělají na základě svých zkušeností – u lékaře, ve škole, při pohledu na výplatní pásku nebo na účet od mobilního operátora. A právě ten je nepřiměřeně vysoký celé tři roky, kdy vedl ministerstvo průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Čeští vojáci měli konflikt s policií v Litvě

Pětice českých vojáků, kteří jsou na tříměsíčním cvičení v Litvě, měli v noci na neděli incident s policií v přístavu Klaipeda. Vojáci byli údajně opilí a dožadovali se vstupu do nočního klubu. Informoval o tom server iHned.cz s odvoláním na litevskou policii a ruská a litevská média.

VIDEO: Ve Zlíně na cyklostezce spálili korán

„Proč pálíme korán? Chceme podpořit slovenskou aktivistku, která řekla svůj názor a byla za svůj čin zatčena," komentoval David Nepimach ze Zlína akt, při kterém v pondělí ve Zlíně společně s desítkou zúčastněných spálil na cyklostezce na Vršavě svatou knihu muslimů.

EET? Prázdné výlohy a strach

Po restauracích, barech a hotelech, které už mají za sebou skoro tři měsíce zkušeností, míří elektronická evidence tržeb (EET) do dalších provozoven. Od začátku letošního března čeká živnostníky podnikající v maloobchodě i velkoobchodě. Někteří jsou už teď dokonale připraveni, jiní podlehli strachu a s podnikáním raději končí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies