VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Socha rudoarmějce nevydržela. A Ivan Výborný vyfasoval 18 měsíců

Rokycany /ANIMACE/ - V době takzvaného Pražského jara se projevila v celé republice krátkodobá snaha o „přehodnocení" historických událostí, včetně úlohy Američanů v západních Čechách. Začalo se uvažovat o obnově zničených pomníků, což by se ve věci odstraněné pamětní desky na radnici týkalo také Rokycan.

21.8.2013
SDÍLEJ:

SOCHA RUDOARMĚJCE z náměstí emoce nevydržela.Foto: Foto: archiv Karla Maříka

Konec těmto snahám udělal definitivní konec vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968. Tento vojenský zásah s úmyslem zastavit reformní proces, a především dny po vojenském vpádu, byly pro poklidný život „rokycanského rudoarmějce" nejdramatičtější.

I když se pomník za 16 let od svého odhalení setkal s několika příhodami, byl pokreslen, zašpiněn, dokonce se na jeho krku objevila šibeniční smyčka, k výraznému poničení až do 21. srpna 1968 nedošlo. Právě v tento den byl však pomník značně poškozen jako vyjádření nesouhlasu s okupací.

K srpnovým událostem roku 1968 se váží vzpomínky pamětníka Ivana Výborného. Z několika očitých svědků, kteří se účastnili demonstrace proti vpádu sovětských vojáků na rokycanském náměstí, jsem vybral právě jeho vzpomínky. Důvodů je několik. Především se Ivan Výborný srpnové akce roku 1968 zúčastnil jako jeden z hlavních aktérů, byť nebyl jejím přímým organizátorem. Za své konkrétní činy byl také nejvíce perzekvován.

Návrat z trempu

Ivan Výborný patřil do skupiny rokycanských trempů. Devatenáctého srpna 1968 se vrátil ze dvoutýdenního pobytu v Berlíně. Již na hranicích do Československa se setkal s vojenskou technikou a tanky. Závažnost celé situace si podle svých slov pravděpodobně ještě neuvědomoval, neboť na otázku, co se děje, dostal odpověď, že se jedná pouze o cvičení. Po návratu do Rokycan pobýval společně s kamarády v malém srubu nedaleko rokycanské hvězdárny.

Ve středu 21. srpna je kolem 5. hodiny ranní vzbudili sousedé (nejen Ivana Výborného) s tím, že začala válka a že je Československo okupováno. Zdálo se jim to však jako hloupý žert a nevěnovali tomu pozornost. Ve 3 hodiny odpoledne se do srubu vrátil kamarád s informací, že na náměstí se začíná seskupovat spousta lidí.

Celá parta nemeškala a všichni se okamžitě na tuto událost šli podívat. Dorazili na místo kolem 17. hodiny, to už se u pomníku Rudé armády sešel dav čítající přibližně 500 osob. Jak pamětník sám uvedl: „Lidi byli naštvaný, pokřikovali samý protisovětský hesla."

Dav postupně narůstal, přidávali se do něj lidé, kteří vycházeli z okolních restaurací a budov. Kolem 20. hodiny byly slyšet první hlasy, že: „by se socha rudoarmějce měla shodit… Byli jsme tam jako parta, to víš, tak jsme se toho hned chytli a že ho prostě strhneme."

Podle pozdější obžaloby právě k této příležitosti Výborný přinesl lano. „Tak to vůbec nebylo, už když jsme se k němu dostali, tak měl na krku silný provaz, my jsme někde v odpaďáku našli prádelní šňůru, tu jsme mu přivázali za ruku a rozhoupali ho."

Svržení sochy

Socha rudoarmějce padla okolo půl deváté večer. Nárazem o dlažbu se jí nalomila hlava a ruka a také se upadl jeden ze tří šeříků, které rudoarmějec držel v ruce. „Ten šeřík jsem si tam schoval, že si ho necham na památku, ale když jsem se vrátil, tak už mi ho někdo ukradl."

Zajímavým detailem v této souvislosti je fakt, že po opravě sochy se již třetí šeřík do rukou rudoarmějce nevrátil. Po stržení sochy vylezl Výborný na podstavec a podobným postojem, jaký zaujímala socha, parodoval rudoarmějce. „Protože se jmenuju Ivan, tak jsem tam vylez a předváděl tu sochu. Lidi měli hroznou radost a křičeli: Ať žije náš Ivan!" Právě toto napodobování se stalo jedním z bodů obžaloby.

V protokolu je dále uvedena událost týkající se zásahu policistů. Oficiální dokument uvádí, že dva příslušníci VB procházeli mezi občany a snažili se jim jejich skutky rozmluvit a situaci zabránit. Dle Výborného to bylo znovu jinak: „Esenbáci tam byli, to jo, ale žádný rozmlouvání. Dyť oni, když socha padla, tam chodili s vlajkou a zpívali hymnu. Dokonce mě kryli a při výpovědi uvedli, že jsem tam vůbec nebyl a že jsem jim pomáhal hledat klíče. Samozřejmě jsme je neudali, proč taky."

Všeobecné nadšení však záhy překazilo několik ruských tanků, které na náměstí zastavily a monitorovaly situaci. Proto se také parta aktérů rozhodla, že sochu přenesou k nedalekému kostelu.

„Radši jsme ho odnesli, protože jsme nechtěli provokovat Rusáky. Když jsme ho tam položili, tak ho ještě „Čára" Vinšů počůral a za to taky dostal deset měsíců. Potom tam postupně chodili lidi a házeli na něj kameny, mlátili do něj, tím mu taky dolomili hlavu a utrhli samopal. My jsme šli zpátky na srub a víc jsme se o to nestarali. Žádná domluva neproběhla, všechno bylo naprosto spontánní." Tak dobrodružství na náměstí skončilo.

Odsouzení činů

To horší pro skupinu mladých lidí mělo teprve přijít. Následujícího dne, 22. srpna, byl Výborný zadržen místními příslušníky VB a obviněn z výtržnictví. Nesměl opustit město, jinak měl být okamžitě vzat do vazby. O několik měsíců později, už v roce 1969, mu byl doručen dopis s oznámením, že se vyšetřování ohledně pomníku zastavuje.

Počátkem 70. let se však proces nečekaně znovu rozběhl. Toho času byl Ivan Výborný zaměstnaný jako „kulisák" v divadle v Teplicích a tam ho také policie našla. „Abych pravdu řek, my jsme tohle udělali a přes rok a půl jsme byli největší hrdinové a od sedmdesátého jsme byli největší zmetkové. Lidi se otočili a s tím nešlo nic dělat. My jsme toho ale nelitovali."

V březnu 1970 začal soud s šesticí přátel, které se podařilo vypátrat, nebo byli zadržení na základě udání. Obžaloba zněla takto: a) úmyslné poškození majetku v socialistickém vlastnictví, b) veřejné hanobení některého státu světové socialistické sou- stavy, c) veřejné vyjádření neúcty vůči společnosti, hrubá neslušnost a výtržnost na veřejném místě.

Výborný k tomu dodává: „Mě u soudu stále říkali, že pokud nahlásím další účastníky, že mi sníží trest. Proč bych to dělal? To, že jsme ho shodili, nám nemohli dokázat. Všechny svědectví, který měli, byly od komunistů, kteří se toho ani neúčastnili a jen se to odněkud doslechli."

Nakonec soud odsoudil Výborného k 18 měsícům odnětí svobody a k uhrazení částky 19 740,70 Kčs za způsobenou škodu. Další obvinění „dostali" různé tresty. Petra Straku a Pavla Vinše soud odsoudil k 10 měsícům v nápravném zařízení, jelikož v době trestného činu byli nezletilí, a ostatní účastníci vyvázli s podmínečnými tresty. Ivan Výborný se ještě pokoušel odvolat proti výši částky, kterou měl zaplatit. Bohužel bez úspěchu.

Závěrem svého vyprávění dodává: „Udělali jsme, myslím, dobrou věc. Ten rudoarmějec tady prostě neměl co dělat. Lidem tu vadil od začátku. Nikdo z nás toho nelitoval."

Se svolením autora Lukáše Rady vyňato z jeho diplomové práce Rokycany od Velké války do současnosti.

Autor: Redakce

21.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Zaorálek
4 15

Sobotka: Kandidátem ČSSD na Hrad by mohli být Zaorálek nebo Štěch

Kajínek po propuštění z vězení vyvolává mezi lidmi různé reakce. Jedni jej odsuzují, druzí jej považují za celebritu. Když ve čtvrtek odpoledne s přítelkyní nakupoval v brněnském univerzitním kampusu, lidé se s nim fotili a chtěli autogramy.
AKTUALIZOVÁNO
21 12

Lidé jsou skvělí. Přejí mi a věří, že jsem nevinný, řekl omilostněný Kajínek

Ruské velvyslanectví: Růžový tank pošpiňuje vzpomínku. Podpořilo přemalování

Členy vojenského klubu, kteří se o víkendu pokusili vrátit růžovému tanku IS-2 před červeným kostelem v Brně původní zelenou barvu, ve čtvrtek podpořilo velvyslanectví Ruské federace v České republice. Jeho zástupci se ohradili proti tvrzení Davida Černého, který tank přetřel na růžovo, že se jedná o symbol okupace z roku 1968.

Erdogan v bruselských kleštích. Jednal s Merkelovou i Macronem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se musel v Bruselu na summitu NATO podívat přímo do očí těm, které v uplynulých měsících na dálku urážel. Setkal se s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. I když s pohledem do očí má v případě Angley Merkelové prezident Turecka problémy. Při jednáních v únoru v Ankaře se turecký prezidnet očnímu kontaktu s kancléřkou v maximální možné míře vyhýbal.

Zase můžete cestovat. Soud pozastavil Trumpův protiimigrační dekret

Když na začátku svého vládnutí v Bílém domě omezil prezident Donald Trump vstup do země občanům zemí, kde převládá muslimské obyvatelstvo, postavili se proti jeho rozhodnutí nejen obyvatelé USA na protestních akcích. Své slovo řekl k naplnění Trumpových předvolebních slibů i soud.

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

V Bruselu bez rukaviček. Problémem bude Turecko, rozpočet, teror a možná i Rusko

Podle článku 5 zakládací listiny Severoatlantické aliance je útok na jednoho člena NATO útokem na celou alianci. To platilo bez výhrady v době studené války. Bude to platit i v éře nového amerického prezidenta Donalda Trumpa?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies