„Nejsme velké město a bezprostředně knihovnu otevřít nejde. Ani nevím, kdo by po té tragédii šel do knihovny pracovat," tvrdil Šedivec.

Pane starosto, městští strážníci v poslední době kontrolovali knihovnu. Proč?
Nebylo to kvůli nějakému konfliktu. Až do pondělí se všechno obešlo bez incidentů. Stahovali se tam ale lidé z ubytovny a chtěli jsme zaměstnankyně ochránit. To se nepovedlo. Knihovna má ve čtvrtek otevírací dobu až do 19 hodin. Když v 17 hodin zavřela prodejna potravin a v okolí byli problémoví lidé, tak pro klid holek byli v knihovně strážníci.

Měly zaměstnankyně strach, když do knihovny na internet chodili lidé z ubytovny?
Samozřejmě, že jim to moc příjemné nebylo. Měly obavy, aby někdo nevybral knihovnu kvůli penězům, které inkasovaly za kopírování a další služby.

Šlo něco udělat jinak?
Podle mého názoru je chyba v systému, který vytvořil stát. Je nesmyslné, aby byl ve veřejných knihovnách volně přístupný internet. Kdo na ten internet chodil? Lidé, kteří ho doma nemají, což jsou lidé z ubytoven. Dalším nesmyslem bylo, když moji kolegové v zastupitelstvu prosadili prodloužení otevírací doby ve čtvrtek ze 17 do 19 hodin. Jenže téměř nikdo tam nechodí.

Druhá zaměstnankyně, která byla v době tragédie v knihovně, ale v jiné místnosti, je vaše žena. Jak jí je?
Myslím si, že si každý dokáže představit, když něco takového někdo zažije. Na člověka to zapůsobí. Žena s maminkou zavražděné pracovala v bývalém domově důchodců. Od března pracovala v knihovně. Byly jako máma 
s dcerou.

Hovořil jste se ženou o tom, co se v knihovně odehrávalo?
Neptal jsem se jí. V pondělí si užila své, když to musela řešit s policií, což je samozřejmé. Až uzná za vhodné, tak mi to určitě řekne.

Znal jste toho útočníka?
Podle popisu obličeje jsem si uvědomil, že jsem ho párkrát potkal na chodníku.