Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti namluveným knihám příliš nevěří

Plzeň /ROZHOVOR/ - Čtenáři Knihovny města Plzně (KMP) si loni vypůjčili nejvíce knih a časopisů v její 136leté historii, ozkoušet si mohou elektronické čtečky knih, rozšiřuje se i nabídka audioknih. Ředitelka KMP Helena Šlesingerová má i další plány.

19.1.2013
SDÍLEJ:

Helena ŠlesingerováFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Čtenářům by někdy v budoucnu ráda nabídla třeba videozáznamy divadelních her. Letos se ale musí poprat hlavně se sníženým rozpočtem.

Knihovna loni zaznamenala historicky nejvyšší počet výpůjček. Čím si to vysvětlujete?

Rádi bychom věřili, že prostě stoupá zájem lidí o knihy a četbu, ale příčiny budou jistě i ekonomické, zvýšená DPH na knihy, stoupající ceny publikací. Lidé šetří. Nebo si začínají víc uvědomovat, že knihovna je veřejná služba, kterou mohou využívat. Anebo že by vloni vyšlo o tolik víc bestsellerů?

Na rok 2013 zkrátilo město rozpočet knihovny o tři miliony. Jak se s tím vypořádáte?

Uděláme vše pro to, aby naši čtenáři pokud možno téměř nic nepocítili. Museli jsme ale zavést vnitřní úsporná opatření a posunout některé plány. Šetřit se bude na barevném tisku, na výlepu plakátů, bohužel, budeme muset odložit nové regály do dospělého oddělení Obvodní knihovny Skvrňany a stejně tak nové lino do Knihovny Bolevec. Nakoupíme také méně nových knih.

Sníží se tedy nabídka titulů?

Chceme, aby skladba titulů zůstala zachovaná. Možná ale od některých novinek bude k dispozici méně výtisků, takže si zájemci budou muset na konkrétní knihu déle počkat. Špatné je, když vůbec nezachytíte nové věci. Autor pak třeba dvacet let nevyjde a ve fondu chybí. V uplynulých pěti letech město přispívalo knihovně na nákup knih pěknou částkou, takže na rozdíl od mnohých knihoven v republice má Plzeň fond bohatý a postavený dobře.

S nutnými úsporami souvisí i změna otevírací doby v malých pobočkách?

Nějaká opatření byla nutná. V malých pobočkách v okrajových částech města jsme snížili provozní dobu ze dvou na jeden den v týdnu. Tyto knihovny mají nejmenší počet uživatelů, na druhé straně ale vyšší procento seniorů, pro které je důležitá služba přímo v místě. Snad změnu pochopí a přijmou. Podstatné je, že se nám celou síť podařilo zachovat.

Jaká ze služeb knihovny není mezi lidmi tolik známá?

Kromě časopisů a knih půjčujeme i audioknihy, literaturu namluvenou na CD. V nabídce máme už přes sedm tisíc nosičů. Zastoupena je současná tvorba i klasika ze seznamu doporučené školní četby. Zajímavé je, že studenti, na které nezbyla knížka, tuhle variantu většinou nechtějí, mají pocit, že dílo musí přečíst v papírové podobě. Ještě mě napadá služba Ptejte se knihovny, která je projektem Národní knihovny. V praxi to znamená, že čtenář může naší studovně e-mailem položit jakýkoliv stručný konkrétní dotaz a knihovna je povinna na něj do 48 hodin odpovědět.

Vzpomenete na nějaká záludné otázky?

V loňském roce to byly například, jaký je přesně rozdíl mezi slovy ledovka a náledí, po kom je pojmenovaná Lindauerova ulice v Plzni, jak se dají prodloužit vlasy, anebo jak vysvětlit přísloví strach má velké oči.

Čtenáři si v knihovně mohou také vypůjčit čtečky elektronických knih.

Tu službu nabízíme od listopadu 2011. Ve fondu máme celkem šest přístrojů, každý jiného typu, aby si čtenáři mohli vyzkoušet, který jim nejlépe vyhovuje. Čtečky jsou hodně využívané, vloni se jednalo o téměř sto výpůjček. Lidé si na ně dávají rezervace a řada opravdu postupně jednotlivé typy zkouší.

Jaké knihy čtenáři ve čtečce najdou?

Jde o základní soubor stovky volně dostupných knih, mezi nimiž jsou hlavně díla českých klasiků. Čtenáři navíc dostávají informace o tom, kde mohou získat další e-knihy volně ke stažení, nebo za poplatek.

Plánujete kupovat v elektronické podobě i nové knihy?

Jednou to bude určitě tak, že knihy budou vycházet v obou podobách a čtenář si bude moci zvolit, zda mu víc vyhovuje papírová, anebo elektronická forma. Autorská práva jsou ale složitá, poplatky vysoké a knihovny v České republice zpravidla vyjednávají podmínky jako celek. Ty záležitosti se řeší už nějakou dobu a zatím se nedospělo ke konkrétnímu výsledku.

Vy sama čtečku máte?

Nemám. Je to báječná věc do vlaku nebo na dovolenou, nemusíte pak s sebou vláčet spoustu těžkých knížek. Teď bych ji ale nevyužila.

Jakou službu byste v budoucnu čtenářům ráda nabídla?

Líbilo by se mi například rozšířit nabídku filmů, které vycházejí z knižní předlohy. Nebo nabízet videozáznamy divadelních her, aby si lidé, co viděli hru v Plzni, mohli pak půjčit záznam stejného představení z Vinohrad anebo třeba z Brna a porovnávat. Ovšem i to je o právech a o penězích. Líbil by se mi přechod na vyšší knihovní sy-stém, co umožňuje rychlejší vyhledávání i samoobslužné vracení knih.

Půjčujete si sama knížky z knihovny?

Umíte si představit knihovníka, který by si nepůjčoval? Tedy samozřejmě si půjčuji, nemám ale tolik času na čtení jako jiné kolegyně.

Co zrovna teď čtete?

Sbírku básní Martina Šimka Modrý paraván.

Kolik knih si ročně koupíte do své domácí knihovny?

Měla jsem životní období, kdy jsem se doma obklopovala nakoupenými knihami. Když ale pracujete v knihovně dlouho, zjistíte, že to není nutné, že knihy jsou snadno dostupné a nepotřebujete je všechny vlastnit. Domů už si teď kupujeme jen ty, co pokládáme za hodně potřebné, nebo ke kterým máme nějaký vnitřní vztah. Za rok jich bude tak deset.

Knihovna pořádá řadu kulturních akcí. Jaké připravujete na letošek?

V Polanově síni budeme pokračovat v novém cyklu nazvaném Publicisté.cs-aktuálně, ve kterém nabídneme pravidelné besedy se známými komentátory a publicisty. Vloni jsme už takhle představili Jiřinu Šiklovou a Jana Petránka. K 80. narozeninám plzeňské básnířky Karly Erbové připravujeme vydání její bibliografie a také slavnostní literární večer. Rádi bychom zohlednili i další plzeňská výročí jubileum bude mít ilustrátorka Marie Lacigová, básnířka Hana Gerzanicová. Jednotlivé knihovny se v různé míře připojují k celostátním akcím, jako je Březen měsíc čtenářů, Čtenář roku nebo Noc s Andersenem.

Autor: Hana Pražáková

19.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Karolína Plíšková na Roland Garros.
20

Soupeřky rozhodly: Plíšková bude jedničkou i při US Open

Desetisíce obyvatel Hongkongu vyšly do ulic
1 4

Tisíce lidí v Hongkongu vyšly do ulic kvůli zatčení trojice aktivistů

Pláčete nad červivým ovocem? Odvezte ho do palírny

Červivé ovoce zavařovat nebudete, ale byla by škoda ho vyhodit. Může z něho být totiž dobrá pálenka. V článku vám nastíníme stručný postup, jak plody na pálení připravit.

Nabarvené ptáče je dřina. Musí se dělat srdcem

/REPORTÁŽ/ Letní požár obilného lánu za Konstantinovými Lázněmi vyhlížel jako scéna z filmu. Do adaptace knihy Nabarvené ptáče by sedl jako ulitý. Šlo ale o přírodní divadlo. Režisér Václav Marhoul ten den točil vizuálně krotší záběry. „Kozácký nájezd je teprve před námi,“ shrnul lakonicky.

K ochraně rysů v Evropě se spojí šest zemí včetně Česka

Tři evropské rysí populace včetně té na Šumavě budou v následujících třech letech sledovat odborníci ze šesti zemí, kteří vytvoří strategii pro mezinárodní ochranu tohoto silně ohroženého druhu. Projekt s názvem 3Lynx připravilo ministerstvo životního prostředí a bude stát asi 2,3 milionu eur, největší část půjde z evropských peněz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení