Díky památkářům a policistům se vrátila zpět do České republiky.

Jakmile zloději dřevěné dílo ceněné na 400 tisíc korun ukradli, slehla se po něm na dlouhou dobu zem. Letos v únoru je však památkáři objevili na německém aukčním portálu.

„Po zajištění přímo v aukční síni v SRN vyvstal pro policisty úkol zařídit, aby byla socha vydána do naší republiky. Jde o složitý proces vyžadování mezinárodní právní pomoci, jehož součástí je i mezinárodní spolupráce našich justičních orgánů a příslušných orgánů SRN. Je proto úspěch, že se socha do Čech vrátila," popisuje policejní mluvčí Jana Tomková.

Svatý Petr ve svatoannenské kapli kdysi zdobíval hlavní oltář. Zaujme ale své původní místo? „To určitě ne. Všechny tyto věci budeme projednávat až s policií," řekla včera Deníku Lubomíra Raisová, které roupovská kaple momentálně patří.

Sochu sv. Petra je tedy možné vyškrtnout z Katalogu odcizených a nezvěstných uměleckých děl. „Nalézt a navrátit se ji podařilo díky rozsáhlé spolupráci pracovníků Národního památkového ústavu Praha, policistů Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia, Interpolu, Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje a jejich kolegů ze SRN," přibližuje komplikovanou, ale úspěšnou akci policejní mluvčí Jana Tomková.

V letošní roce je podle ní socha druhou, kterou se takto povedlo vypátrat. „Jedná se už o druhou vzácnou památku, jíž se podařilo vrátit majiteli. První letos dorazil do Čech anděl, tedy socha v hodnotě přesahující sto tisíc korun. Byla odcizena v roce 1991 z kostela na Plzni-severu. I ta se objevila na aukci v zahraničí a byla navrácena původnímu majiteli," dodala Tomková.

Roupovská kaple stojí nedaleko zříceniny tamního hradu. Na místě původní hradní kaple vznikla roku 1696, její barokní oltář pochází z konce 17. století. Ačkoliv je v soukromém vlastnictví, lidé mívají možnost do ní nahlédnout. „Každoročně dvakrát. Jednou o Annenské pouti a jednou při setkání občanů. Koná se v ní mše svatá," řekl roupovský starosta Jan Rajšpís.