VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velký bigbítový koncert v Plzni 2015 asi nebude

Plzeň – Jednání mezi společností Plzeň 2015 a muzikanty, kteří požadovali zapojení plzeňských kapel do programu Evropského hlavního města kultury 2015, skončila na mrtvém bodě a plánovaný velký koncert matadorů plzeňské bigbítové scény asi nebude.

19.3.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Jednání mezi Plzní 2015 a iniciativou, která zastupovala plzeňské muzikanty v čele s Míšou Leichtem (muzikant, lídr kapely Cop), Jiřím Slámou (vydavatel hudebních nahrávek a pořadatel koncertů) a Janem Košťálem (výtvarník a grafik), se po téměř měsíci a půl tento týden zasekla.

Společnost Plzeň 2015 včera rozeslala tiskové prohlášení, že tato iniciativa nebyla schopna předložit jasnou dramaturgickou a rozpočtovou nabídku na uspořádaní akce. Naopak zástupci muzikantů tvrdí, že termín a místo konání bylo během jednáních neustále posouváno.¨

Zástupci plzeňských muzikantů chtěli se společností Plzeň 2015 vyjednat možnost, jak v rámci programu Plzeň 2015 – Evropské hlavní město kultury představit současnou plzeňskou hudební scénu a také její historii. Kromě několikadenní přehlídky plzeňských kapel chtěli rovněž uspořádat velký koncert, na němž by vystoupili plzeňští bigbítoví matadoři, např. kapely Katapult, Turbo, Odyssea nebo Burma Jones.

„Vážíme si folkové a rockové scény v Plzni, a proto jsme předložili korektní a konkrétní nabídky na spolupráci. Jedna z nich zněla na podporu velkého koncertu plzeňských kapel ve výši 300 tisíc korun a navíc čtyři dny na festivalu Živá ulice na scéně U Branky ve výši 150 tisíc korun. Mrzí nás, že pánové nebyli schopni po více než měsíci jednání předložit jasnou dramaturgickou a rozpočtovou nabídku na uspořádání takové akce," uvádí se ve včerejším tiskovém prohlášení, pod nímž jsou podepsáni programový ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Sulženko a ředitel Jiří Suchánek.

Prohlášení bylo vydáno jako reakce na to, že plzeňská iniciativa oznámila společnosti Plzeň 2015 ukončení debaty. Zároveň v prohlášení představitelé Plzně 2015 připomínají, že řadu plzeňských muzikantů už do programu sami zapojili, např. Mandrage v rámci zahájení, na Rock for People vystoupí Kníry, V3SKA či Trautenberk, podporují oblastní kolo Porty nebo festivaly Šídlovák Oupn Ér či Jazz bez hranic, Summer City Fest, připravili projekty Plzeňská klubová noc či Živá hospoda…

„Naše aktivita chtěla důstojně představit kompletní průřez kapel v Plzni tak, aby jejich zapojení do projektu EHMK 2015 vnímala i plzeňská veřejnost," uvádí se v prohlášení plzeňské iniciativy, pod nímž jsou podepsáni Míša Leicht, Jiří Sláma a Jan Košťál. „Vzhledem k neustálému posouvání plánovaného termínu a místa konání akce jsme nemohli dopracovat připravené dramaturgické a rozpočtové nabídky. Rovněž nabízené finanční prostředky od společnosti Plzeň 2015 pokrývají pouze polovinu z předpokládaného celkového rozpočtu celé této akce. Zbývající chybějící finanční prostředky na pokrytí dalších nutných výdajů bychom museli zajistit vlastními silami," vysvětlují a následujícím popisem událostí dokládají, jak byl možný termín a místo konání velkého bigbítového koncertu měněn.

Tisková zpráva vydaná Jiřím Slámou, Míšou Leichtem a Janem Košťálem
Včera 17.3. 2015 se naše pracovní skupina, která se snažila o zapojení plzeňských kapel do programu EHMK, rozhodla jednání ukončit. Tato naše aktivita nebyla snahou „si zahrát" , ale důstojně představit kompletní průřez kapel v Plzni tak, aby jejich zapojení do projektu EHMK 2015 vnímala i plzeňská veřejnost. To však nabízená řešení vzniklá během jednání nesplňovala.

Vzhledem k neustálému posouvání plánovaného termínu a místa konání akce jsme nemohli dopracovat připravené dramaturgické a rozpočtové nabídky. Rovněž nabízené finanční prostředky od společnosti Plzeň 2015 pokrývají pouze 50 % z předpokládaného celkového rozpočtu celé této akce. Zbývající chybějící finanční prostředky na pokrytí dalších nutných souvisejících výdajů bychom museli zajistit vlastními silami.

Níže uvádíme časový sled jednání mezi námi a společnosti Plzeň 2015 a je možno si udělat vlastní obrázek.

V pondělí 9. 2. 2015 jsme se sešli – my jako zástupci plzeňské hudební scény a manažeři společnosti Plzeň 2015 p. Suchánek a p. Sulženko u náměstka primátora Ing. Petra Náhlíka, za účasti náměstka primátora Mgr. Martina Baxy a senátora Ing. Lumíra Aschenbrennera, kde jsme přednesli náš návrh na zapojení plzeňských interpretů. Naše původně zamýšlená varianta, tj. velký koncert plzeňských kapel v rekonstruovaném amfiteátru na Lochotíně v sobotu dne 19. 9. 2015, byla po vzájemné dohodě změněna na termín v sobotu dne 12. 9. 2015 s místem konání na plzeňském náměstí Republiky.

Na následné schůzce v pondělí 23. 2. 2015, která se konala v sídle společnosti Plzeň 2015, byla společností Plzeň 2015 navržena nová varianta a sice: můžeme vám poskytnout finanční prostředky ve výši 300.000,- Kč a velký koncert na náměstí Republiky zorganizujte v rámci posledního plánovaného velkého koncertu festivalu Živé ulice v neděli dne 23. 8. 2015. To jsme brali jako rozumný návrh, i když nedělní termín koncertu je z hlediska návštěvnosti podstatně horší než koncert v sobotu. Na tento návrh jsme přistoupili zvláště se zřetelem na to, že tímto řešením se výrazně ušetří finanční prostředky z rozpočtu města Plzně a zjednoduší se technické zabezpečení akce. S tímto výsledkem jsme se rozešli.

Ve středu 25. 2. 2015 jsme od společnosti Plzeň 2015 obdrželi e-mail, kde nám oznamuje, že po jednání s organizátorem Živé ulice panem Vedralem jsou připraveny tři nové možné varianty na zapojení plzeňských kapel.

Nově společnost Plzeň 2015 navrhuje termín konání velkého koncertu na den 13. 8. 2015, což je z důvodů již čtvrtého (!) posunutí tohoto termínu pro nás – a zejména pro námi oslovené kapely – v podstatě nepřijatelné.

Informovali jsme společnost Plzeň 2015 e-mailem, že stále preferujeme dohodnutou variantu velkého koncertu plzeňských kapel dne 23. 8. 2015 na náměstí Republiky a pro prezentaci ostatních plzeňských interpretů budeme hledat jiné vhodné alternativní řešení dle našich možností.

V pátek 6. 3. 2015 jsme dostali email od p. Vedrala, organizátora Živé ulice, že nesouhlasí s naším společným výběrem termínu koncertu výhradně plzeňských kapel na den 23. 8. 2015, že není zaměstnancem Plzeň 2015 a není povinen realizovat vše, co se nám řekne.

Dne 9. 3. 2015 jsme obdrželi email od společnosti Plzeň 2015 s návrhem, abychom dodali jména interpretů a společnost Plzeň 2015 zařídí jejich včlenění na Živou ulici či průběžně na náměstí či na jiných místech v Plzni od jara do podzimu. Tento návrh jsme odmítli s tím, že by došlo k rozplynutí plzeňských interpretů nejen v čase, ale i mezi vystoupeními ostatních účinkujících a plzeňská veřejnost ani nezaznamená zapojení plzeňských hudebníků do projektu EHMK 2015.

Ve čtvrtek 12.3. jsme dostali emailem nabídku od společnosti Plzeň 2015 abychom uspořádali velký koncert v lochotínském amfiteátru.

Tato varianta se nám však zdá vzhledem k aktuální velmi nejasné situaci okolo možnosti pořádání kulturních akcí v lochotínském amfiteátru jako zcela nereálná.

V Plzni dne 18. 3. 2015

Jiří Sláma
Míša Leicht
Jan Košťál

Tiskové avízo společnosti Plzeň 2015
18. 3. 2015

Vyjádření ke kauze „Plzeňské kapely v programu Evropského hlavního města kultury Plzeň 2015"

Dnes dostala společnost Plzeň 2015 informaci od ing. Slámy, zastupujícího iniciativu „na podporu plzeňských kapel" reprezentovaných Michaelem Leichtem, Jiřím Slámou a Janem Košťálem, že po více než měsíci vyjednávání debatu jednostranně ukončují.

Uvědomujeme si, že mohl vzniknout dojem, že tato skupina není dostatečně zastoupena v programu Plzně 2015 (přesto, že finančně podporujeme festivaly Šídlovák Oupn Ér a oblastní kolo Porty a seznam podpory hudební scény v Plzni viz níže), proto jsme představili několik nabídek na spolupráci. Vážíme si folkové a rockové scény v Plzni, a proto jsme předložili korektní a konkrétní nabídky na spolupráci. Jedna z nich zněla na podporu velkého koncertu plzeňských kapel ve výši 300.000 Kč a navíc 4 dny na festivalu Živá ulice na scéně U Branky ve výši 150.000 Kč. Mrzí nás, že pánové nebyli schopni po více než měsíci jednání předložit jasnou dramaturgickou a rozpočtovou nabídku na uspořádání takové akce.

Plzeň 2015 zapojila plzeňské kapely do programu dosud následovně:
1) Prezentace plzeňských kapel na festivalu Živá ulice: Znouzecnost, Ocho Rios, Glajst Duo a běží výzva na zapojení mladých kapel Mladá krev. Jednání s iniciatiou blokovala další jednání, kdy je ve hře řada dalších plzeňských kapel.
2) Zapojení plzeňských kapel do festivalu Rock for People Europe: Kníry, V3SKA, Madebythefire, Trautumberk a v dubnu bude vypsaná veřejná výzva k zapojení dalších skupin
3) Prezentace kapely Electric Lady na festivalu Waves Vienna v říjnu 2014
4) Speciální koncert skupiny Mandragé v programu Slavnostního zahájení Plzně 2015 v neděli 18. ledna
5) Plzeň 2015 podpořila v řádu desítek tisíc Kč turné kapely Mandragé v roce 2014 a 2015
6) Plzeň 2015 iniciovala projekt Živá hospoda, kdy přispívá finančně a hudební program složený především z místních hudebníků v plzeňských hospodách
7) Plzeň 2015 iniciovala Plzeňskou klubovou noc, která v lednu spojila 8 plzeňských klubů a poskytla jim finanční a marketingovou podporu
8) Plzeň prezentuje v dubnu 2015 na festivalu Kampa Střed světa v Praze skupiny Lakuna, Frajara Putyka a Muerta Mente
9) Plzeň 2015 finančně podporuje oblastní kolo Porty v Plzni, festival Šídlovák Oupn ér, festival Jazz bez hranic, jsme partnery festivalu Summer City fest, který prezentuje místní interprety
10) V Mnichově na slavném Street Festu Plzeň 2015 prezentovala kapely Zajíc Company, Afresh, Muerta Mente, Frajara Putyka a další
11) Plzeň 2015 pravidelně podporuje Pilsner Jazz Band na koncertech v KD Peklo
12) Plzeňská kapela The Osels se bude prezentovat v říjnu 2015 v belgickém Monsu na víkendovém programu věnovaném Plzni.
13) Na koncertu Světlo porozumění ve Velké Synagoze v Plzni vystoupí jazzman Václav Greif a Michael Caba.
14) Je vyhlášena výzva spojená s financováním na zapojení kapel v rámci Evropského dne sousedů.
15) Pravidelně vyvážíme plzeňské interprety na zahraniční prezentace, veletrhy cestovního ruchu a podobné akce.

Za Plzeň 2015, 
Programový ředitel Jiří Sulženko a ředitel společnosti Jiří Suchánek

Autor: Hana Josefová

19.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

První ministryně Skotska (premiérka) Nicola Sturgeonová chce bránit místo, které má Skotsko v Evropské unii, a bude usilovat o to, aby Skotové mohli mít po odchodu Británie z unie i nadále přístup k evropskému jednotnému trhu.
AKTUALIZOVÁNO
5

Skotský parlament souhlasí s novým referendem o nezávislosti

Donald Trump
AKTUALIZOVÁNO
2 4

Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace

Brečet nebudu, říká sprejer, který poničil hradby

Na místo činu se o víkendu vrátili sprejeři, kteří ve čtvrtek 16. března pomalovali historické hradby a další místa v Klatovech, a způsobili tak škodu za zhruba 45 tisíc korun. Odstraňovali nápisy, které nastříkali. Lítost by u nich ale člověk hledal jen stěží.

Krajský soud potvrdil půlmilionovou pokutu pro ministerstvo vnitra

Krajský soud v Brně v úterý potvrdil půlmilionovou pokutu, kterou Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil ministerstvu vnitra. Je za chyby v zakázce na IT služby související s výplatou sociálních dávek. Soud potvrdil rozhodnutí ÚOHS z roku 2013. V úterý to řekla mluvčí soudu Simona Pešková.

Se zpěvačkou Špinarovou se příznivci rozloučí 1. dubna v Ostravě

Se zpěvačkou Věrou Špinarovou, která náhle zemřela v neděli ve věku 65 let, se její příznivci mohou rozloučit dopoledne 1. dubna v Ostravě. Smuteční síň krematoria ve Slezské Ostravě jim bude zpřístupněna od 09:00 do 12:00. Odpoledne se poslední rozloučení uskuteční pouze v kruhu rodiny a přátel. ČTK o tom dnes informoval Adam Pavlík, syn Věry Špinarové a vedoucí její doprovodné kapely.

Divoká prasata terorizují lázně i města

Nejsou to hony za dobrodružstvím, ale na vztek. Odstřel divokých prasat, která v nájezdech terorizují parky v Karlových Varech a dalších městech, ale nepohrdnou ani zahradami soukromníků, nyní zaměstnává myslivce i pracovníky Správy lázeňských parků. Ačkoliv na čekanou vyrážejí prakticky každou noc, od začátku letošního roku se jim podařilo ulovit jeden kus.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies