Zásadní zlom přinesl rok 1993. Sanitka s inkubátorem, kterou dostala Fakultní nemocnice Plzeň právě v tomto roce, byla malým zázrakem. Speciální vozidlo totiž rychleji a hlavně bezpečněji převáželo nedonošené děti vyžadující akutní lékařskou péči. Desítkám tehdejších nemluvňat pomohlo zachránit život.

Jedním z řidičů ´zázračné´ sanitky byl Václav Kovářík. „Vůz s inkubátorem byl pro transport miminek revoluční. Byl nový a mohlo se se s ním v té době jezdit až 180 kilometrů v hodině. Samotný inkubátor byl pro převoz samozřejmě mnohem bezpečnějším zařízením," porovnal 64letý muž ze Šťáhlav, jenž u plzeňské záchranky jezdí už od roku 1971.

Sanitní vůz pendloval především mezi slovanskou porodnicí a neonatologií na Borech. „Třikrát nebo čtyřikrát týdně jsme ještě jezdili do pražského Motola," nastínil. Při naléhavých případech jim kvůli rychlosti převozu cestu v Praze dokonce razili policisté. Tým složený z jednoho nebo dvou šoférů (záleželo na ujeté vzdálenosti), lékaře a sestry pravidelně vyrážel i do dalších zdravotnických zařízení v kraji. „Miminka jsme vyzvedli na JIPce a sváželi jsme je z Mariánek, Chebu nebo Domažlic většinou do Plzně," vyjmenoval Kovářík.

Jestliže tým musel s miminkem na palubě absolvovat delší trasu, byla mezi profesionály cítit velká zodpovědnost. „Když se jedná o dítě, výkon musí být na tisíc procent. Byl jsem v napětí, ale když se vše povedlo, dostavil se dobrý pocit," uzavřel plzeňský šofér.

Tatra 613 se do krajské metropole dostala díky zakladatelce Hnutí na vlastních nohou – Stonožka Běle Gran Jensen. Pokud vaše dítě převážela tato sanitka, napište nám na redace.plzen@denik.cz nebo zavolejte na číslo 377 168 321.