VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vysokoškolská kolej pro vozíčkáře? Téměř neřešitelný problém

Plzeň - Žádost o ubytování se pro studenta proměnila v několikaměsíční anabázi.

6.11.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv VLP

Pokud jste student a chcete bydlet na vysokoškolské koleji Západočeské univerzity v Plzni (ZČU), stačí si podat žádost a čekat, zda dostanete přidělené místo. Když nestihnete formulář odeslat včas, zpravidla se ještě na začátku akademického roku lůžka uvolní, tudíž máte velkou šanci, že nocleh získáte. Jinak je tomu ale v situaci, kdy máte zdravotní postižení, jako v případě Jana Hermana.

Jeho žádost o bezbariérový pokoj se proměnila v několikaměsíční anabázi, jež měla do středy ještě velmi nejasný konec. Správa kolejí a menz (SKM) ZČU totiž poskytuje pouze dva speciálně upravené prostory, které byly už obsazené. Ovšem pouze v jednom z nich bydlel student, který na něj měl nárok.

Čtyřiadvacetiletý Jan je odkázán na invalidní vozík. Před čtyřmi lety se vážně zranil při autonehodě. Student třetího ročníku práv musel denně dojíždět do školy ze vzdálených Strakonic. Důvod? Nedodržel harmonogram ubytování, hájí se vedení SKM.

Jan poslal svou žádost 
6. července, což je skutečně po řádném termínu. „Přiznávám, že jsem udělal chybu a začal jsem záležitost řešit později. Nicméně jsem o bezbariérový pokoj stál a komunikoval se zaměstnanci kolejí. Bohužel jsem se nesetkal se vstřícným přístupem," uvedl.

Zpočátku to vypadalo, že pozdní žádost studentovi život nezkomplikuje. Prvního září totiž obdržel mail od vedoucí koleje. „Bylo Vám přiděleno ubytování na koleji. Dosud jste neprovedl(a) rezervaci na konkrétní lůžko. Upozorňuji Vás, že máte poslední šanci tak učinit prostřednictvím www.skm.zcu.cz," stálo v elektronické komunikaci.

Jan Herman

Jan na ni obratem reagoval a prosil o bezbariérový pokoj č. 103 na koleji Klatovská 200 (K1). Když se pokoušel zamluvit toto místa sám, bojoval, stejně jako v předchozích letech, s technickými problémy rezervačního systému. Na 
e-mail však nedostal žádnou odpověď, a proto záležitost po 14 dnech urgoval.

Reakce ze strany SKM ho ovšem překvapila. Vedoucí koleje K1 Dana Stanková ve zprávě uvádí, že bezbariérový pokoj č. 103 nebyl zablokován a v současnosti už je obsazen. Dotyčnému doporučuje, aby kontaktoval vedoucí kolejí B1 nebo B2, kde jsou poslední volná lůžka, a to i přesto, že v těchto prostorách není ani jeden bezbariérový pokoj.

SKM disponuje 2591 ubytovacími místy, přičemž pouze dva jsou uzpůsobeny tak, aby v nich mohli bydlet vozíčkáři. Student práv proto poprosil o druhý bezbariérový pokoj. Stanková ho odkázala na tajemnici SKM, jíž informace měla předat.

Hana Menclová ovšem na přeposlanou e-mailovou korespondenci neodpověděla. První týden akademického roku tedy mladý muž záležitost urgoval, stejně tak ještě o týden později. Bez odezvy.

Druhého října napsal ředitelce SKM Blance Frejlachové. Znovu jí nastínil celou situaci a žádal ji o pomoc. Ani zde neuspěl, protože vedoucí SKM byla v pracovní neschop-nosti. O 14 dní později dostal strohou odpověď: „Dobrý den, ani jeden bezbariérový pokoj na koleji Klatovská 200 není bohužel volný. Děkuji za pochopení, Menclová."

Student práv se dále dotazoval, zda jsou v obou případech bezbariérové pokoje skutečně obsazeny zdravotně postiženými, což podle jeho tvrzení v minulosti tak nebylo. Odpověď už nedostal.

Jan se nechtěl s nepříjemnou situací smířit, proto se spojil s předsedou Plzeňské krajské rady osob se zdravotním postižením Miroslavem Valinou. „Věřím, že přijatelného řešení musíme dosáhnout, protože přístup správy kolejí k této věci je zjevně nekorektní a ve své necitlivosti až ignorantský," uvedl Valina k případu. Zároveň s tím mu nabídl pomoc, pokud by v jednání byl i nadále neúspěšný.

Kromě toho Jan kontaktoval naši redakci a osobně se setkal s prorektorem pro studijní a pedagogickou činnost Ladislavem Čepičkou. A věci se začaly hýbat.

„Studentovi řekl, že problém vyřeší, a to nejpozději na začátku letního semestru. Pokud by se pokoj nepodařilo uvolnit ještě letos, navrhne studentovi mimořádné stipendium, které by mu alespoň částečně pomohlo pokrýt náklady na cestování," konstatovala ve středu tisková mluvčí ZČU Kamila Kolářová. Ještě téhož dne jsme obdrželi zprávu, že SKM studentovi bezbariérový pokoj na koleji K1 od 9. listopadu nakonec přidělí. „Jsem za to opravdu rád, zvlášť když jsem řešil situaci téměř dva měsíce. Posun nastal až v posledních dnech. Jen tajně doufám, že se tato situace už v příštích letech nebude opakovat" uzavřel student.

Autor: Klára Mrázová

6.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vztek, údiv, pobavení i pohrdání se včera zračilo v tváři Jiřímu Zimolovi při jednání krajského zastupitelstva o kauze Lipno.
1 6

Sobotka: Svolat rozhodčí řízení kvůli Zimolovi neumožňují stanovy

Exploze v Manchesteru

Exploze na koncertě v Manchesteru. Na místě jsou zranění, zřejmě i mrtví

DOTYK.CZ / AKTUALIZOVÁNO

Australané řeší, co s místními žraloky

Mnoho Australanů se donedávna usmívalo nad pověstí své země jakožto rejdišti světově obávaných zvířat. Byla to ale smrt místní surfařky Laeticie Brouwerové, která odstartovala zájem státních orgánů ohledně řešení, které by eliminovalo riziko útoků a zároveň nevedlo k drastickým opatřením.

Zpěvačka Špinarová byla uvedena do Síně slávy cen Anděl

Do Síně slávy hudebních cen Anděl byla dnes in memoriam uvedena zpěvačka Věra Špinarová. Majitelka nenapodobitelného hlasu zemřela letos v březnu ve věku 65 let. 

Muž se přiznal, že vláčel ženu na laně za autem

V listopadu 2016 šokoval německé městečko Hameln případ brutálního násilí kurdského muže, který se pokusil zabít bývalou přítelkyni mimořádně krutý způsobem. Uvázal jí lano kolem krku, lano pak přivázal k autu a vláčel ženu po silnici.

Odpad třídí stále více lidí. Radnice je motivují i dárky

Rok od roku Pardubice rozšiřují území, na němž mohou obyvatelé rodinných domů odkládat do samostatných kontejnerů biologicky rozložitelný odpad. Od roku 2007, kdy město s odděleným ukládáním bioodpadu začalo, ho separuje 2750 domácností. Letos byl sběr rozšířen i do okrajových částí města – do Lánů na Důlku a Opočínku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies