Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vysokoškolská kolej pro vozíčkáře? Téměř neřešitelný problém

Plzeň - Žádost o ubytování se pro studenta proměnila v několikaměsíční anabázi.

6.11.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv VLP

Pokud jste student a chcete bydlet na vysokoškolské koleji Západočeské univerzity v Plzni (ZČU), stačí si podat žádost a čekat, zda dostanete přidělené místo. Když nestihnete formulář odeslat včas, zpravidla se ještě na začátku akademického roku lůžka uvolní, tudíž máte velkou šanci, že nocleh získáte. Jinak je tomu ale v situaci, kdy máte zdravotní postižení, jako v případě Jana Hermana.

Jeho žádost o bezbariérový pokoj se proměnila v několikaměsíční anabázi, jež měla do středy ještě velmi nejasný konec. Správa kolejí a menz (SKM) ZČU totiž poskytuje pouze dva speciálně upravené prostory, které byly už obsazené. Ovšem pouze v jednom z nich bydlel student, který na něj měl nárok.

Čtyřiadvacetiletý Jan je odkázán na invalidní vozík. Před čtyřmi lety se vážně zranil při autonehodě. Student třetího ročníku práv musel denně dojíždět do školy ze vzdálených Strakonic. Důvod? Nedodržel harmonogram ubytování, hájí se vedení SKM.

Jan poslal svou žádost 
6. července, což je skutečně po řádném termínu. „Přiznávám, že jsem udělal chybu a začal jsem záležitost řešit později. Nicméně jsem o bezbariérový pokoj stál a komunikoval se zaměstnanci kolejí. Bohužel jsem se nesetkal se vstřícným přístupem," uvedl.

Zpočátku to vypadalo, že pozdní žádost studentovi život nezkomplikuje. Prvního září totiž obdržel mail od vedoucí koleje. „Bylo Vám přiděleno ubytování na koleji. Dosud jste neprovedl(a) rezervaci na konkrétní lůžko. Upozorňuji Vás, že máte poslední šanci tak učinit prostřednictvím www.skm.zcu.cz," stálo v elektronické komunikaci.

Jan Herman

Jan na ni obratem reagoval a prosil o bezbariérový pokoj č. 103 na koleji Klatovská 200 (K1). Když se pokoušel zamluvit toto místa sám, bojoval, stejně jako v předchozích letech, s technickými problémy rezervačního systému. Na 
e-mail však nedostal žádnou odpověď, a proto záležitost po 14 dnech urgoval.

Reakce ze strany SKM ho ovšem překvapila. Vedoucí koleje K1 Dana Stanková ve zprávě uvádí, že bezbariérový pokoj č. 103 nebyl zablokován a v současnosti už je obsazen. Dotyčnému doporučuje, aby kontaktoval vedoucí kolejí B1 nebo B2, kde jsou poslední volná lůžka, a to i přesto, že v těchto prostorách není ani jeden bezbariérový pokoj.

SKM disponuje 2591 ubytovacími místy, přičemž pouze dva jsou uzpůsobeny tak, aby v nich mohli bydlet vozíčkáři. Student práv proto poprosil o druhý bezbariérový pokoj. Stanková ho odkázala na tajemnici SKM, jíž informace měla předat.

Hana Menclová ovšem na přeposlanou e-mailovou korespondenci neodpověděla. První týden akademického roku tedy mladý muž záležitost urgoval, stejně tak ještě o týden později. Bez odezvy.

Druhého října napsal ředitelce SKM Blance Frejlachové. Znovu jí nastínil celou situaci a žádal ji o pomoc. Ani zde neuspěl, protože vedoucí SKM byla v pracovní neschop-nosti. O 14 dní později dostal strohou odpověď: „Dobrý den, ani jeden bezbariérový pokoj na koleji Klatovská 200 není bohužel volný. Děkuji za pochopení, Menclová."

Student práv se dále dotazoval, zda jsou v obou případech bezbariérové pokoje skutečně obsazeny zdravotně postiženými, což podle jeho tvrzení v minulosti tak nebylo. Odpověď už nedostal.

Jan se nechtěl s nepříjemnou situací smířit, proto se spojil s předsedou Plzeňské krajské rady osob se zdravotním postižením Miroslavem Valinou. „Věřím, že přijatelného řešení musíme dosáhnout, protože přístup správy kolejí k této věci je zjevně nekorektní a ve své necitlivosti až ignorantský," uvedl Valina k případu. Zároveň s tím mu nabídl pomoc, pokud by v jednání byl i nadále neúspěšný.

Kromě toho Jan kontaktoval naši redakci a osobně se setkal s prorektorem pro studijní a pedagogickou činnost Ladislavem Čepičkou. A věci se začaly hýbat.

„Studentovi řekl, že problém vyřeší, a to nejpozději na začátku letního semestru. Pokud by se pokoj nepodařilo uvolnit ještě letos, navrhne studentovi mimořádné stipendium, které by mu alespoň částečně pomohlo pokrýt náklady na cestování," konstatovala ve středu tisková mluvčí ZČU Kamila Kolářová. Ještě téhož dne jsme obdrželi zprávu, že SKM studentovi bezbariérový pokoj na koleji K1 od 9. listopadu nakonec přidělí. „Jsem za to opravdu rád, zvlášť když jsem řešil situaci téměř dva měsíce. Posun nastal až v posledních dnech. Jen tajně doufám, že se tato situace už v příštích letech nebude opakovat" uzavřel student.

Autor: Klára Mrázová

6.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Modrý pes v Indii.

VIDEO: V Indii zmodrali psi. Důvodem je průmyslový odpad v řece

Rozsáhlé požáry v Chorvatsku.
1 7

Chorvatsko sužují požáry, v některých oblastech vybuchly staré miny

AKTUALIZOVÁNO

USA uvalily nové sankce na čínské i ruské firmy, za podporu KLDR

Desítky čínských a ruských subjektů budou zatíženy novými sankcemi, které na ně uvalily Spojené státy. Důvodem je jejich „podpora“ Severní Koreje. Konkrétně jejího jaderného programu, proti kterému USA dlouhodobě vystupují. Sankce se mají týkat jak firem, tak i jednotlivců.

Rozpočet není schopen pokrýt růst platů, říká Pilný

Návrh státního rozpočtu na rok 2018 za současné situace není schopen pokrýt požadavky na zvyšování platů ve státní správě. Ministerstvo financí přitom díky dobrému vývoji ekonomiky a výběru daní navýšilo příjmy rozpočtu proti květnovému návrhu o deset miliard korun. Novinářům to dnes řekl ministr financí Ivan Pilný.

Podvodníci tahají z lidí peníze přes sbírky

Na Berounsku řádí party podvodníků. Na důvěřivé lidi si vymýšlejí různé záminky, aby je okradli o peníze. Někdy se ani neštítí toho, schovávat se za charitativní sbírky.  

Tuny drahocenného lithia chtějí brát z úpatí hory. Už za čtyři roky

Těžba vzácného kovu lithia na hoře Cínovci v Krušných Horách by mohla začít v roce 2021. V plánu to má alespoň česká firma Geomet, která zde provádí průzkumy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení