I tato obec doplatila na zřízení hraničního pásma v 50. letech. Nevyšly tak plány na její dosídlení poté, co po válce bylo odsunuto původní německé obyvatelstvo.

Současný stav je kontrastem k jen něco přes kilometr vzdálené Lučině. Tato zaniklá obec je připomenuta velmi důstojně, podrobněji se o ni zmíníme v příští části našeho seriálu. Případný výlet můžete naplánovat tak, že navštívíte obě tyto lokality.

„Ves byla v minulosti součástí statku Grafenried (Lučina) a náležela původně k Horšovskému Týnu. Nejstarší historické zprávy o ní se objevují roku 1613," zmiňuje domažlický historik a nakladatel Zdeněk Procházka v publikaci Po stopách zaniklých vsí Českého lesa.

Podobně jako v okolních místech dávala lidem živobytí sklárna, ta zanikla zřejmě na začátku 18. století.

Později tu byly postaveny tři mlýny a pila, která dala obci název. Tyto provozy byly poháněny vodou z jednoho přítoku Nemanického potoka. Ve vsi je zmiňován i truhlář a bělírna příze.

„Ve třicátých letech 20. století zde stálo 33 domů, v nichž žilo 230 Němců a dva cizinci," uvádí Procházka.

Po odsunu německého obyvatelstva po druhé světové válce byly všechny vsi na bývalém grafenriedském panstvíčku zbořeny.

„Pila měla být nejprve plošné likvidace ušetřena, ale část budov byla v obci zbořena stavebníky z Ledců u Plzně, kteří zde rabovali stavební materiál," popisuje neslavný konec vesnice informační tabule umístěná přímo v centru zaniklé Pily, pro kterou jsou rovněž použity informace z publikací Zdeňka Procházky.

Drsné čtení: soupis domů k demolici

Informační panel, který turisty informuje o historii obce Pila, přináší i kopii jednoho dokumentu. Jde o seznam domů určených v roce 1957 k demolici. Na seznamu je jich 25. Demoliční práce byly zadány pro podnik Zemědělské stavby Praha.

Kudy na Pilu

Místo bývalé vesnice Pila (Seeg) je nejlépe dostupné pro pěší výletníky nebo cyklisty. Silnice, která spojuje toto místo se zaniklou obcí Lučina na jedné straně (1,4 km) a zaniklou obcí Mýtnice na straně druhé (1,3 km), je v mnoha místech v dezolátním stavu. Do Mýtnice se dá dojet autem z Nemanic (1,6 km) . GPS: 49°26'42.886"N, 12°41'20.341"E