VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Že prodávám klub? Tomu se směju, vyvrací fámy Straka

Plzeň – Ke spokojenosti má daleko. Martin Straka nerad prohrával už jako hráč a tuhle vlastnost nezapře ani poté, co hokejová kolbiště opustil a plzeňskou Škodovku táhne v roli šéfa a majitele klubu.

15.3.2015
SDÍLEJ:

Martin StrakaFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

„Každé vyřazení bolí. Rozhodně jsme chtěli dojít dál a ne končit sezonu začátkem března v předkole play-off," neskrývá dvaačtyřicetiletý matador, že porážku v sérii 
s Mladou Boleslaví nevstřebal snadno.

Jste z brzkého konce sezony hodně zklamaný? Čekal jste víc?
Jasně. že je mi to líto a snažím se analyzovat důvody, proč jsme vypadli. V závěru základní části jsme přišli vinou zranění o zkušeného Ondřeje Kratěnu, chyběli nám i další hráči, Balej a Nicky Johnson, tak to vše sehrálo nějakou roli. Boleslav ale byla lepší, dravější a víc si šla za postupem.

Škodovka skončí v běžící extralize devátá. Jak byste výsledek zhodnotil?
Úspěch to rozhodně není a chápu zklamání, kteří mnozí z toho výsledku pociťují. Aniž bych se chtěl vymlouvat, tak náš mladý tým sice udělal během sezony kus práce, někam se posunul, ale na víc jsme asi v daném složení neměli. Postup do předkola byl stropem možností mladého mužstva.

I přesto, že Boleslav jste v základní části poráželi a zdálo se, že je to pro Plzeň nejpřijatelnější soupeř z těch, kteří přicházeli 
v úvahu?
Něco jiného je základní část, něco jiného play-off. Trochu jsem doufal, že máme v Machym (Machovském) lepšího gólmana než Boleslav a že by nás to mohlo posunout dál. Boleslavský Růžička neměl poslední sezony bůhvíjaké, ale my jsme ho nedokázali dostat pod větší tlak. A to, co na něj šlo, buď pochytal, nebo jsme své šance vlastní zbrklostí neproměnili. Na druhé straně si borci jako Výborný nebo Broš dokázali ve finálním okamžiku počkat, ještě si potáhnout puk a skórovat. Ta zkušenost převážila sérii na stranu Boleslavi .

Zmínil jste výkony gólmanů a Růžičku. Co Matěj Machovský, jak ten v boji kdo s koho obstál?
Machy chytal skvěle, 
a i když si vybral i pár slabších chvilek, tak rozhodně nechci svalovat vinu na něj. Je mu jednadvacet let a my
na něj dál spoléháme. Asi největší podíl na vyřazení mají útočníci, i ty ale částečně omlouvá jejich mládí.

Zdůrazňujete nízký věkový průměr mužstva, chybějící zkušenosti, ale v průběhu sezony jste pustili dva ostřílené borce Pavla Kašpaříka a Václava Pletku. Nebyl to příliš riskantní krok?
Ne. Jsem stoprocentně přesvědčen, že ani Kašpy (Kašpařík), ani Venca Pletka by nám v dané situaci nepomohli. Za ty dva jsme získali ze Slovanu Mária Bližňáka, který se sice pomaleji rozjížděl, ale v play-off byl naším nejlepším hráčem. Chodil na buly, na oslabení, na přesilovky a byl hodně vidět. V play-of se hraje 
v daleko větším tempu, o čemž jsme se přesvědčili i loni, kdy jsem u toho byl ještě já, Vlasy (Tomáš Vlasák) a další zkušení kluci.

Splnili mladíci v plzeňské sestavě vaše očekávání?
Až na výjimky všichni výkonnostně zase poskočili výš. Třeba Kuba Jeřábek, náš suverénně nejlepší bek, měl loni asi čtrnáct bodů, letos přes třicet. Nahoru šel Honza Schleiss, Kuba Lev, Dominik Simon i Janko Sýkora. Škoda, že Míru Indráka srážely zdravotní trable. Ti kluci se můžou ještě zlepšovat, ale potřebují k sobě někoho zkušeného. A právě dva tři takové hráče chceme do mužstva v nastalé pauze přivést.

Do ofenzivy, do obrany?
Obrana fungovala, vždyť jsme inkasovali skoro nejméně gólů v extralize. Ale v útoku to nebylo úplně ono. Nešly nám přesilovky, sice jsme se dostávali do šancí, ale v zakončení nám chybělo víc klidu i chytrosti. A to je v důležitých momentech, kdy můžete soupeři odskočit, rozhodnout zápas, zásadní. Nějaké hráče máme vytipované, ale konkrétní být nemohu. Zeptejte se mě začátkem května.

Můžete alespoň říci, kdo z hráčů odejde a komu končí smlouva?
Rozloučili jsme se s Jakubem Culkem, který nenaplnil očekávání, a končí také Tomáš Sýkora. Ten sice pro tým odvedl dobrou práci, ale je mu šestatřicet let a jeho místo
ve čtvrté lajně zaujme někdo mladší. Smlouva končí Mensatorovi, Kubkovi, Jánu Sýkorovi, Balejovi, Johnsonovi, Bližňákovi a Kratěnovi. S těmi se teď bavíme.

Vesměs jde o zkušenější hráče. Bude problém je v Plzni udržet?
Jak koho. Třeba s Jánem Sýkorou jsme nějak dohodnuti, u dalších hráčů bude záležet, zda najdeme společnou řeč ohledně nové smlouvy. 
U Mária Bližňáka je to komplikovanější, protože je to hráč bratislavského Slovanu. Hodně stojíme o Kratěnu, ale tam bude hlavní, zda bude mít Ondra vůbec chuť ještě pokračovat v kariéře. Teď je zraněný, takže ho zatím nechávám v klidu, ale určitě ho budu přemlouvat, aby zůstal.

Minimálně dvakrát jste se 
v základní části ocitli v situaci, kdy týmu hrozil pád do play-out. Jak jste krizové časy prožíval?
Nešlo jen o jeden dva momenty, ale hektická byla celá sezona. Nevyšel nám už úvod extraligy, v tabulce jsme se propadli dolů a bylo nutné něco udělat – a odnesl to trenér. Milana Razýma na postu hlavního kouče nahradil brácha Michal, od dorostu přišel Láďa Čihák a tým naskočil. Měli jsme skvělé období, vyhráli pěknou řádku zápasů 
a vysekali se z nejhoršího. To nám vlastně zachránilo sezonu, protože v závěru už to zase výsledkově skřípalo a nahoru se draly i další týmy. Že bychom hráli o udržení, 
to jsem si vůbec nechtěl připustit. Hrozná představa.

Byla situace pro vás složitější
v tom, že jste zápasům už jen přihlížel?
Bylo to jiné, ale stále chcete maximálně pomoci. Zvažujete co a jak, a často jsem si nebyl jistý, jestli mám těm mladým klukům vynadat nebo je povzbuzovat. Ale dojdete k hranici, kdy už nic nezmůžete a jen sledujete to, co probíhá na ledě.

Ani v těch nejhorších momentech vás nenapadlo, že byste přece jen šel hrát?
Napadalo mě leccos, ale tohle ani náhodou. Ani by to nešlo. Limituje mě koleno. Můžu šlapat na kole, jít si zaběhat nebo se i projet po ledě, ale jakmile přeženu zátěž, což by při zápase zákonitě přišlo, tak mi koleno oteče a bolí. To se potvrdilo při dvou exhibicích, které jsem odehrál.

Řídíte klub, sháníte finance, 
k tomu jste se aktivně zapojoval do tréninku áčka. Nejste tak trochu všude a nikde?
Kdybychom se v sezoně pohybovali někde kolem páté šesté příčky, tak by asi vše vypadalo jinak. Jenže tak to nebylo. Snažil jsem se proto uklidňovat lidi kolem sebe a taky pracovat s hráči. Zvlášť těm mladým předat své zkušenosti. Trenéři se mezitím mohli věnovat rozborům u videa, přípravě na zápasy.

Budou trenéři pokračovat 
ve složení Michal Straka, Ladislav Čihák, Jaroslav Špaček
i v příští sezoně?
Ano. Naskočit k týmu 
v rozběhnuté sezoně není nikdy snadné, a zvlášť pro Michala s Čihym (Čihákem) to nebylo lehké. Padali jsme dolů, ale oni to zvládli, tým zase zabral, a proto dostanou šanci i v další sezoně.

Martin StrakaJste šéf klubu, váš bratr hlavní kouč. Jak to jde dohromady 
a ovlivnilo to vaše vztahy?
Ne. My se dohadujeme celoživotně, na to jsme zvyklí. Stejně, jako že naše hádky nikdy netrvají dlouho. Každý máme svůj názor, což platí i o hokeji. Řekneme si každý to své, další názory přidají Čihy s Jardou Špačkem a musíme se nějak dohodnout. V čem jsme ale zajedno je, že chceme dál stavět na mladých hráčích, na odchovancích. Už proto, že mají ke klubu vztah a k nim zase naši fanoušci.

Když jste zmínil fanoušky, překvapilo vás, jak málo táhlo předkolo play-off? Že zápasy 
s Boleslaví v Plzni sledovalo jen kolem čtyř tisíc diváků?
Trošku jo. Boleslav asi nebyla tím pravým tahákem, Každý v ní viděl barážový celek z minulých sezon, a asi se čekalo, že přes Bolku přejdeme. Ale je to i o výkonech našeho týmu. Pěkný hokej, góly, to chtějí fanoušci vidět. A vůbec se musíme snažit přitáhnout lidi do hlediště. Vždyť výtěžek ze vstupného je důležitým příjmem do klubového rozpočtu. Takže máme do budoucna co zlepšovat.

Sezona byla složitá po hokejové stránce, co po té ekonomické? Na sociálních sítích prosakovaly zprávy o zpožďování výplat hráčů. Byly pravdivé?
Hokej je finančně náročný sport a sehnat pro klub patřičné prostředky není v dané ekonomické situaci snadné. Takže k nějakému zpoždění plateb došlo, ale momentálně máme všechny závazky vůči hráčům vyrovnány. Nešlo o nic dramatického a nebylo to ani nijak odlišné od situace 
v minulých sezonách.

Také se říká, že prodáváte část majetkového podílu v klubu nebo dokonce celý klub. Co je na tom pravdy?
Tomu se můžu jen smát a zajímalo by mě, kde se ty zprávy berou. I já se dozvídám, že jsem prodal část tomu, část zase jinému. Zrovna nedávno mně volali známí z Itálie, že jsem klub prodal Rusákům, tak to jsem už vybuchl smíchy. Neprodávám ani část ani nic.

Hokejovou Škodovku tak potáhnete i do další sezony. S jakým výhledem?
Jsem optimista. Tým může další sezonu dosáhnout zase výš. Už proto, že jeho herní projev nebyl úplně špatný. Je tam bojovnost, nasazení, ale jak už jsem říkal, také splašenost, zbrklost. Víme, na čem máme dělat a v čem musí přidat i sami hráči.

Zatímco pro Plzeň sezona skončila, v extralize běží čtvrtfinále play-off. Tipnete si, kdo letos dojde na vrchol?
Favority jsou Třinec
a Sparta. U Litvínova si už tak jistý nejsem. Mají svou sílu,
v bráně skvělého Francouze, ale jejich defenziva je prostupná. Mým tajným tipem je Hradec. I když se Spartou prohrává 0:2 na zápasy, s tou svou zarputilou obranou a solidním gólmanem může ještě kartami zamíchat.

Autor: Karel Sopr

15.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
15 10

Andrej Babiš: Havel měl u nás zavést prezidentský systém

Budova Národní galerie. Ilustrační foto.
AKTUALIZUJEME
1 8

Národní galerie zavřela! Údajně kvůli ochrance

DOTYK.CZ

Města duchů. Navštivte reálná místa, kde vám může jít i o život

Pokud jste viděli film o Jamesi Bondovi Skyfall, pak si jistě vybavíte scénu, kdy hlavní záporná postava Raoul Silva nutí agenta 007 sestřelit z hlavy jeho milenky panáka alkoholu. To vše mezi betonovými ruinami budov, ze kterých snad mrazí ještě více, než ze samotné scény. Nejde však o počítačem vytvořené kulisy. Hašima, opuštěný ostrov u břehů Japonska, skutečně existuje. Stejně jako další „města duchů" po celém světě. Tady jsou některá z nich.

Řidiči autobusů se strachují: Budeme mít co jíst?

Řidiči autobusů zvažují stávku. Přestože měli dostat přidáno, na výplatních páskách se to moc neprojevilo. Většina řidičů si naopak stěžuje, že se jim plat ještě snížil.

Ve skanzenu nahlížejí babičkám pod sukně

/FOTO/ – Jaké spodní prádlo se nosilo před sto lety? V chalupě ve Staré Vsi budete koukat!

Nechtěné olympiády? Evropa dává od sportovního svátku ruce pryč

Tento týden je to půl roku, co se Rio de Janeiro okázalým závěrečným ceremoniálem loučilo s letní olympiádou. Vzduchem vanuly úsměvy, temné brazilské nebe rozblýskal pestrobarevný ohňostroj a představitelé Mezinárodního olympijského výboru (MOV) se spokojeně plácali po ramenou, jak celá mamutí sportovní akce nakonec dopadla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies