VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Anabolika pro svalovce byly padělky pochybného složení

Praha /FOTOGALERIE/ - Přípravky na posílení růstu svalů doporučovali kulturistům z vlastní zkušenosti, protože šlo o návštěvníky posiloven, kteří je sami užívali. Neříkali ale celou pravdu - odběratelům zamlčovali nežádoucí účinky, skutečné složení těchto látek nebo fakt, že za originály žádaných preparátů jsou vydávány padělky vyrobené v Asii.

9.2.2015
SDÍLEJ:

Nežádoucí účinky přípravků na posílení růstu svalů.Foto: Policie ČR

Těmito slovy Deníku v pondělí přiblížil ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych působení skupiny nelegálně prodávající anabolické steroidy, jejíž činnost se podařilo detektivům utnout po téměř ročním sledování.

Dopadeni byli dva podezřelí z Havlíčkobrodska, jeden z Chrudimska a jeden z Prahy, řekl Deníku dozorující státní zástupce Lukáš Vodička. Tři z nich jsou stíháni na svobodě; hlavní distributor, který podle žalobcových slov zhruba dvakrát do měsíce dojížděl na Slovensko, odkud přivážel pašované přípravky a ty byly dále nabízeny sportovcům po celé republice i v cizině, skončil ve vazbě.

Odběratelů byly stovky, naznačil Deníku Frydrych v odpovědi na otázku, zda se následně chystá i stíhání uživatelů. „Nemáme zájem je kriminalizovat," konstatoval ředitel protidrogové centrály s tím, že stíhání kupců by bylo zahajováno jen v případě, že by se prokázalo, že se někdo z nich dopustil trestného činu. Tedy se například zapojil jako další článek distribučního řetězce, přípravky podával dalším osobám proti jejich vůli nebo mladistvým. Takové informace ale zatím detektivové nemají.

Zákazníky z řad „běžných" zájemců o svalnatou postavu i registrovaných sportovců podle zjištění kriminalistů někdy gang nacházel při přímém kontaktu v posilovnách, častěji ale prostřednictvím internetu; tam zájemce o vyrýsované svaly občas oslovoval přímo reklamním sdělením, spíše však hledal kontakty v rámci příspěvků do specializovaných diskusních fór věnovaných kulturistice nebo zdravé výživě.

Z celé republiky

To policistům znesnadňovalo odhalení skupiny - jak kvůli anonymitě internetového prostředí, kde není pravidlem, že každý vystupuje pod vlastní identitou, tak s ohledem na značnou rozlehlost území, které dodavatelská činnost skupiny pokrývala. Anabolické steroidy a další látky s hormonálním účinkem byly zájemcům prodávány jak přímo, jak prostřednictvím poštovních zásilek. Ne náhodou proto konečná fáze operace dostala krycí označení „akce Dobírka".

Vyšetřovatelé nicméně zatím nemají přesně zmapováno, ze kterých regionů pocházelo nejvíc odběratelů. „Bylo to plošně z celé republiky i ze zahraničí," uvedl Frydrych na otázku Deníku. Klec spadla koncem loňského roku, kdy se při zásazích 27. listopadu uplatnili i policisté ze zásahové jednotky a specialisté z Útvaru rychlého nasazení.

Při domovních prohlídkách kriminalisté zajistili přes půl tisícovky ampulí o objemu 1 ml s roztoky k nitrosvalové aplikaci, stovku vialek objemem od 2 do 10 ml a zhruba 20 tisíc tablet. V prosinci dostal Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) 148 vzorků, které nyní procházejí laboratorními rozbory. Velmi složitými analýzami pomocí chromatografie a spektrometrie, upřesnil ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta, podle jehož slov bylo zatím dokončeno zkoumání deseti vzorků a dalších třicet je rozpracováno.

Produkce v Asii

Problémem podle Blahutových slov je, že analýzy se musejí provádět komplexně; obsah přípravků neodpovídá deklarovanému složení ani množství účinné látky. Proto je práce při laboratorních rozborech náročná a zdlouhavá. Dosavadní výsledky ukazují, že zkoumané preparáty jsou kontaminovány četnými příměsemi, které nebezpečí plynoucí z jejich nekontrolovaného užívání dále zvyšují; někdy jde o směs anabolik s přípravky na podporu erekce.

„Deklarovaná účinná látka se často neshodovala s realitou. U takových přípravků zároveň hrozí, že obsahují další nedeklarované účinné látky, případně toxické nečistoty, a mohou být i mikrobiologicky závadné, upozornil Blahuta. Nepochybuje o tom, že v případě zkoumaného materiálu se jedná o produkci manufaktur působících v jihovýchodní Asii - v Thajsku, v Indii nebo v Číně - jejichž činnost je nelegální i v těchto zemích.

Dva z podezřelých jsou podle žalobce Vodičky stíháni pro zvlášť závažný zločin nedovolená výroba a jiné nakládání s látkami s hormonálním účinkem v kumulaci s dalšími trestnými činy - praním špinavých peněz a úvěrovým podvodem - a hrozí jim v případě odsouzení trest od dvou do osmi let. Pražanovi, který má tento skutek osamocený, hrozí sazba od roku do pěti let.

Legalizování zisků

Zývající osoba, stíhaná za legalizaci výnosů z trestné činnosti, může v případě prokázání viny počítat s trestem za praní špinavých peněz v intervalu od dvou do šesti let, vypočetl státní zástupce. Připomněl současně, že hlavní postava případu, podezřelý stíhaný vazebně, figuruje také v další sledované kauze, byť zcela jiného charakteru: jde o předloňskou krádež nafty navrtáním potrubí společnosti Čepro u obce Knyk na Havlíčkobrodsku, kde cena za dekontaminaci zamořeného přírodního prostředí již převýšila částku 40 milionů korun (a stále není konečná).

Kolik přesně nelegální obchody vynesly, kriminalisté vyčísleno nemají, připomněla Barbora Kudláčková z protidrogové centrály. Prokázána je podle slov státního zástupce Vodičky jen hodnota poštovních zásilek převyšující milion korun. Kudláčková ale připomněla, že zisky se dotyční snažili legalizovat nákupem movitého i nemovitého majetku prostřednictvím rodinných příslušníků. Jako výnosy z trestné činnosti policisté v rámci akce Dobírka zajistili jednu nemovitost a dvě auta značky BMW.

Sousedé jsou mírnější
Zneužívání anabolik, preparátů vyráběných například pro léčbu zranění, se v prostředí některých sportů těší oblibě. Jejich nekontrolované aplikování zájemci o nárůst svalové hmoty ale může přinášet psychické problémy a prohlubovat sklony k agresivitě i vést přímo k poškození zdraví; ohrožuje srdce, játra, pohlavní orgány, ženskou pleť či třeba zrak, ale projeví se i přeskakováním nebo zhrubnutím hlasu (a tato rizika ještě vzrůstají při užívání padělků).

Proto nový trestní zákoník, platný od roku 2010, jejich distribuci stíhá. Do té doby, podle starého trestního zákona, bylo trestné jen jejich podávání mladistvým a registrovaným sportovcům. Změna byla podle slov Jana Chlumského z Antidopingového výboru ČR velkým pokrokem; stejně to vidí i ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. Právní úprava jako v minulosti u nás platí dodnes na Slovensku - a to je vysvětlení, proč se padělané steroidy dostávaly do naší republiky právě přes tuto zemi.

Autor: Milan Holakovský

9.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Technopárty Czarotek ve Vysoké Peci u Jirkova
AKTUALIZOVÁNO
2 58

Mladý muž zemřel na technopárty Czarotek u Jirkova

Zdravotní sestry vlastní protestní akci organizovat nebudou a k protestu lékařů Děkujeme, odcházíme se nepřipojí. Novinářům to sdělila prezidentka České asociace sester Dana Jurásková.
22

Zkrácení vzdělání sester sníží kvalitu zdravotních služeb, reagují školy

Fiala o kauze Babiš: Vyzýváme Sobotku, aby jednal. Čas má do pondělí

Předseda ODS Petr Fiala se na tiskové konferenci ODS v Jihlavě, na které byla představena první pětice kandidátu do voleb do Poslanecké sněmovny, vyjádřil k aktuální situaci na české politické scéně. 

Učitel nic nespáchal, zato hajlující romský žák má problém. I jeho rodina

Učitel plánické základní školy Dušan Kučera, který neunesl hajlování třináctiletého romského žáka a vystartoval na něj, se nedopustil žádného trestného činu ani přestupku. K tomu závěru došla klatovská policie.

Turecko odstřihlo Turky od Wikipedie. Prý ohrožuje bezpečnost země

Celosvětově veřejná encyklopedie představuje prý mimořádné nebezpečí pro turecký stát. Vláda tak zablokovala uživatelům internetu tuto adresu.

AKTUALIZOVÁNO

Čápata v Dubném nezvládla mrazivé počasí, všechna čtyři zahynula

V pátek večer uhynula všechna čtyři čápata v Dubném. Lidé, kteří mláďata od jejich narození s nadšením sledovali pomocí obecní webkamery, se jim pokusili pomoci. Potom, co si jeden čapí fanoušek všiml, že dvě z mláďat už nežijí, zavolal odbornou pomoc. Bohužel neúspěšně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies