„Jedná se zejména o stavební práce nebo práci v zahradnictví. Zapojit do pracovního procesu se už podařilo více jak deset klientů z lodi,“ sdělil primátorův náměstek Ivan Kabický (ODS), který má na starosti sociální oblast. Dodal, že jedním z cílů koncepce bezdomovectví je umožnit lidem návrat do normálního života.

„Zájem bezdomovců je značný, proto jsme v současné době také oslovili zaměstnavatele, se kterými už dlouhodobě spolupracujeme k vytipování vhodných pracovních míst,“ doplnil Tomáš Ján, ředitel Centra sociálních služeb Praha, které se na postupném zaměstnávání bezdomovců podílí.

Na zaměstnávání bezdomovců se podílí také Centrum aktivit v Job klubu v Moskevské ulici. Těžko zaměstnatelným lidem nabízí kurzy, školení a pomoc s hledáním pracovních příležitostí. Pracovníci Centra aktivit vyhledávají možné zájemce mezi bezdomovci nebo v azylových domech. Pokud se chtějí tito lidé zapojit, musejí se zaregistrovat. Když se pak rozhodnou absolvovat třeba konzultace s odborným poradcem nebo trénink pracovních dovedností, za každý den školení dostanou stravenku v hodnotě 70 korun.

Obsazeno je i na jaře

Bezdomovecká loď Hermes je stále obsazena i v jarních měsících. V průměru tam každou noc tráví 180 až 190 lidí bez přístřeší.

„Je vidět, že klienti si zázemí lodi oblíbili. Zároveň stále pro ně není natolik stabilní počasí, které by jim dovolovalo bez problémů nocovat pod širým nebem,“ popsal primátorův náměstek Ivan Kabický.

Řada bezdomovců se totiž s přechodem zimního na jarní počasí potýká s virózami a počátečními alergiemi nebo kožními onemocněními. „Snažíme se jim zajistit potřebné ošetření a pomoc, a to jak na lodi, tak v terénu,“ upřesnil ředitel Tomáš Ján. Tomu se podařilo v rámci spolupráce s Potravinovou bankou zajistit pro lidi bez přístřeší i těstoviny a různé sladkosti.