Jenže jinou možnost, než-li spojit dva programy nyní nadace nemá. Minimálně do ledna 2013, kdy by měla dostat k pronájmu prostory v areálu Nemocnice Na Bulovce. Poté, co středisku vypršela nájemní smlouva v ulici Ve Smečkách, představovala další provozní alternativu pojízdná ordinaci parkující u Fantovy kavárny. Avšak ani ne po měsíci se situace opět změnila.

České dráhy a společnost Grandi Stazioni, která má pronajaté prostory nádraží, se ostře proti novému sídlu substitučního centra ohradily. „Zvýšilo se tím podstatně riziko pouliční kriminality. Do objektu se vrátila drogová scéna, kterou se nám úspěšně podařilo vyhnat, což značně ohrožuje naše firemní aktivity," sdělil Deníku mluvčí společnost Martin Hamšík. Podle něho byli drogově závislí skrze svůj zevnějšek lehce rozpoznatelní od běžných cestujících a vedle turistů, které přivážely autobusy na zastávku vzdálenou jen pár metrů od mobilní ordinace, působili absurdně.

Navíc vedení firmy považuje za velmi nešťastné, že se o rozhodnutí umístit speciálně vybavený autobus na magistrálu, dozvědělo z médií, nikoliv od Prahy 2. Pověřilo proto své právní zástupce, aby se situací začali zabývat. Výsledkem byl dopis adresovaný radnici Prahy 2, na základě kterého se lékaři z Drop Inu rozhodli provoz mobilního centra ukončit.

Podle informací Deníku ale problémy s návštěvníky metadonového autobusu ve skutečnosti nebyly nikterak zásadní. Bleskový průzkum naopak odhalil, že o jeho existenci mnohdy lidé ani netušili. Pokud ano, tak jedině skrze média. Oslovení se shodují, že si nevšimli nějaké expanze drogově závislých v nádražních prostorách. „Určitě se zde nepohybovalo víc feťáků než normálně. Naopak mám pocit, že jich zase za poslední týden o něco přibylo. Člověk má strach, protože neví, co od nich může čekat. Ale pohybují se tu pořád, takže nezbývá, než si na ně zvyknout," svěřila se pod příslibem anonymity jedna z prodavaček potravinového řetězce.

Lidé závislí na metadonu si pro svoji dávku nyní musejí chodit na Boršov do Nízkoprahového střediska Drop In. Výdejní místo zde funguje každý den dopoledne zhruba dvě hodiny.

„Je to organizačně náročnější, protože se tam musíme vejít. Navíc každý den přivážíme a odvážíme veškerou administrativu. Všechny kartotéky jsou ve Španělské ulici. Z odborného hlediska nic nebrání, abychom fungovali společně, nicméně stále je to stav nouze. Proto bychom byli radši jinde," nastínil situaci primář centra Zdeněk Veselý.

Upozornil také na to, že současný stav se nelíbí ani klientům centra, kteří sepsali petici a chtějí ji poslat na ministerstvo zdravotnictví. Jsou v nejistotě, co s nimi bude dál, a obávají se, že lehce ztratí anonymitu a jejich minulost bude snadno zneužitelná.

Čtěte také: Drop in se stěhuje od Hlavního nádraží zpět na Prahu 1