VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čeští středoškoláci se v zahraničí neztratí

Praha /REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/ – Sedmnáctiletý Matyáš stojí ve velké učebně a představuje projekt, na kterém pracoval po dobu několika dní. V sále plném mladých lidí ve věku od 12 do 17 let je nezvyklé ticho, jen občas uslyšíte souhlasné či nesouhlasné zamručení. Český mladík mluví plynulou angličtinou a snaží se obstát v obrovské konkurenci. Vždyť letos v hostitelské zemi Slovinsku prezentují své projekty zástupci 107 škol z 15 zemí světa.

30.10.2012
SDÍLEJ:
Fotogalerie
15 fotografií

Akademie středoevropských škol acesFoto: Archiv aces

Toto unikátní mezinárodní setkání se koná několikrát do roka v rámci vzdělávacího programu Akademie středoevropských škol (aces). Studenti vybraných středních škol se na několikadenním výjezdu snaží vypracovat projekt na předem zadané téma a následně si jej i obhájit. K tomu je dovede řada aktivit, které vytváří přední pedagogové a odborníci na vzdělávání.

Co je cílem? Mladí lidé se zábavnou a často i vtipnou formou naučí spolupracovat se svými vrstevníky z jiných zemí. Odlišný mateřský jazyk, ale ani jiná mentalita a kultura pak není na škodu. Právě s předsudky, které často v rámci příslušníků jiných národů máme, totiž projekt bojuje.

„Je nám jasné, že předsudky nikdy nezmizí, ale snažíme se, aby byly zcela jiné věci ve středu zájmu a myšlení. Poté, co studenti z naší akademie odjedou, zvládnou si odpovědět na otázku: Proč vlastně různí lidé dělají stejné věci jinak? V tomto má naše práce smysl," říká za pořádající Nadaci ERSTE projektový manažer Robin Gosejohann. Pokud se obrátíme na Matyáše, u kterého náš příběh začal, dočkáme se jasného přitakání: „Než jsem poznal cizince takto zblízka, než jsem s nimi musel spolupracovat, často jsem je nechápal. Říkal jsem si například: „Proboha, ten Němec je ale divný!" Nyní už ale vím, že divný není to správné slovo. Je jen jiný. A že já jsem na něj ze začátku působil stejně. Teď jsme s Helmutem přátelé a často si přes internet píšeme a voláme."

Akademie středoevropských škol aces

Iva Kučerová, jedna z učitelek, která se acesu též zúčastnila, poslání potvrzuje: „V rámci výměnných pobytů a mezinárodní spolupráce studenti sami poznali, že lidé jsou rozdílní, ale ne protože jsou z různých kultur, ale protože se jedná spíše o individuální rozdílnost stejně jako u nás."

A jak se tedy nakonec studenti s letošním tématem, které se zabývá médii, popasovali? Některé školy se rozhodly vydávat školní časopis, připravily vlastní vysílání v rádiu nebo natočily videa. Jiné provedly průzkum reklam a snažili se dopídit, jaký vliv má na lidi násilí v televizi.

Česká republika se pak ve výsledku vůbec nemá zač stydět. Čeští studenti svým výkonem zaujali. Dokázali obstát v kritickém srovnání s jinými zeměmi a jejich výsledný projekt patřil k těm nejlepším od roku 2007, kdy se české základní a střední školy do mezinárodní soutěže začaly pravidelně zapojovat. Příští setkání Akademie aces se uskuteční na jaře 2013 u našich slovenských sousedů.

Kateřina JelínkováSedmnáctiletá studentka Kateřina Jelínková v rozhovoru pro Deník:

Maďaři byli hodně uzavření, Rakušané vřelí

Sedmnáctiletá Kateřina Jelínková si loňskouúčast v mezinárodní soutěži užila. Poznala například to, jak fungují domovy pro seniory v jiných státech.

Jak jste se k projektu aces dostala?

Přihlásila nás učitelka. Pak se jen vybíralo, kdo nás bude zastupovat na mezinárodních setkáních, a jedna z vybraných jsem byla i já.

Jak projekt probíhal?

V rámci tématu „Dobrovolnictví" jsme si vybírali, jak projekt pojmout. Naše partnerské školy byly z Rakouska a Maďarska. Po domluvě jsme v Čechách navštívili domov pro sociálně znevýhodněné děti, v Rakousku domov pro seniory a v Maďarsku domov pro nevidomé.

Co se dělá v rámci výjezdů do hostitelské země?

Na začátku školního roku jsme si v rámci prvního výjezdu udělali plán, jak celý projekt pojmout. Na konci školního roku bylo další setkání, kde se projekty vyhodnocovaly, ukazovaly se výsledky našeho snažení.

Čeho jste tedy dosáhli vy, v rámci vaší skupiny?

Poznali jsme životy lidí, kteří to nemají v současném světě jednoduché. Mohli jsme porovnat to, jak žijí například v Česku, a jak v Německu či Maďarsku. Zjišťovali jsme, co sociálně slabí celé dny dělají a v jakém prostředí žijí.

Co vás v rámci tohoto porovnávání překvapilo?

Tak například obrovský rozdíl v úrovni českých a německých domovů pro seniory. Ten rozdíl mě opravdu šokoval.

Němci se o seniory starají lépe?

Jednoznačně. Celkově kvalita života důchodců v Čechách je mnohem nižší.

Jak jste k tomuto závěru přišla?

Stačí navštívit ty konkrétní domovy. V Německu není výjimečné, že si senioři užívají například masáže. Mohou využít i kadeřnici, pedikérku, to vše jsou zaměstnanci domova, takže za to senior nezaplatí ani o korunu navíc. U nás v Česku si o tom důchodci mohou nechat jen zdát.

V čem je výhoda, že tyto věci nezjišťujete sama za sebe, ale s pomocí studentů ze zahraničí?

Tak samozřejmě hlavní je zdokonalení se v cizím jazyce. Poznáte i odlišnou mentalitu lidí z jiných států.

Zmínila jste mentalitu. V čem se liší maďarská od té naší?

Mně osobně přišli Maďaři hodně plaší. Ani se s námi nechtěli příliš bavit nebo chodit ven. Byli hodně uzavření a bavili se zejména sami se sebou. Rakušané oproti tomu byli hodně přátelští, vyhledávali kontakt, byli vtipní a vřelí.

Když jste tedy poznali své partnery ze zahraničí, pracovali na společném projektu, co se s ním nakonec děje?

Představíme jeho výsledky v rámci velkého setkání všech členů Akademie středoevropských škol. V rámci dvouminutové prezentace musíme shrnout to nejdůležitější před porotou, která výkony zhodnotí. Na galavečeru jsou pak rozdávány ceny.

Vyhráli jste něco?

My přímo ne, ale Češi v ročníku před námi byli úspěšní a cenu si domů odvezli.

Jak si tedy Češi vedou v mezinárodním srovnání?

Myslím, že rozhodně nejsme nejhorší (úsměv).

----------------------------

Robin GosejohannRobin Gosejohann, projektový manažer Nadace ERSTE pro Deník:

Témata setkání baví studenty i jejich učitele

Projektový manažer neziskové Nadace ERSTE vzpomíná na české účastníky mezinárodních projektů jen v dobrém. „Češi jsou nesmírně milí lidé," říká v rozhovoru pro Deník.

Co je hlavní myšlenkou vašeho projektu „aces"?

Snažíme se podporovat mezilidskou otevřenost. Slouží k tomu zejména setkávání a práce s lidmi z různých koutů světa. Je to zábavné, vzrušující a zároveň je to nevšední zkušenost pro studenty, kteří poznávají nové a odlišné kultury, o což nám jde především.

Zmínil jste studenty, ale ty doprovází i jejich učitelé. Co to přinese jim?

Poznají zejména nové praktiky a metody výuky.

Proč vaše organizace podporuje právě oblast školství?

Nadace ERSTE se snaží vytvářet zdravou občanskou společnosti, což zahrnuje i základní evropské hodnoty povzbuzující mezinárodní diskuzi a podtrhuje významnou úlohu vzdělávání. Poukazuje se tím také na důležitou a tvrdou práci, kterou zastávají učitelé v zájmu celé občanské společnosti. Coby soukromá nadace navíc můžeme snadněji tvořit projekty i za hranice a také mimo Schengen nebo dokonce EU.

Studenti si chystají vlastní projekty? K čemu je to dobré?

Každý rok připravujeme pro studenty jiné téma. Poslední dobou jsme se věnovali tématům jako „Dobrovolnictví" nebo „Interkulturní dialog". Letošním tématem je „Mediální gramotnost". Témata udávají směr a přivádějí na světlo problematiku, na kterou bychom my i neziskoví partneři rádi více upozorňovali.

Je právě téma tím hlavním, co ovlivňuje celý průběh setkání mladých lidí?

Dobré téma motivuje studenty, aby se stali aktivními a přinášeli své vlastní podněty. Nesmíme ale zapomínat ani na jejich kantory. Proto je potřeba, aby témata byla srozumitelná a zábavná pro studenty ve věku od 12 let, ale stále dostatečně zajímavá i pro učitele okolo 60 let.

Když jsem viděl průběh setkání, divil jsem se, že i důležité problémy řeší účastníci velice hravou formou.

Věříme, že pokud jsou závažné oblasti a nastolované problémy řešeny zábavnou cestou, mladí lidé s větší pravděpodobností začnou chápat jejich důležitosti i v rámci každodenního života. Právě o to nám jde, aby si mladí z návštěvy hostitelské země kromě klasických zážitků přivezli i něco, co jejich život do určité míry změní. Že studenti začnou přemýšlet jinak, v souvislostech.

Dalším z hlavních cílů, ne-li přímo hlavním, je boj s předsudky. Co je tím myšleno a jste v jeho plnění úspěšní?

Předsudky jsou směsí očekávání, informací z doslechu a vlastních znalostí. Aces poskytuje studentům a učitelům prostředí, kde nejsou tradiční role až tak jasně rozděleny. Podněty k učení přicházejí od samotných studentů a učitelé se učí od nich.

Je nám jasné, že předsudky nikdy nezmizí, ale snažíme se, aby byly zcela jiné věci ve středu zájmu a myšlení: pokud jste někdy zůstali v hostitelské rodině v cizí zemi, budete si nejspíše pamatovat neobvyklé jídlo a veselé zážitky. A setkáte se s věcmi, které nejsou jen odlišné, ale možná jsou ještě lepší než doma. Možná si pak dokáže odpovědět i na otázku: „Proč vlastně různí lidé dělají stejné věci jinak?"

Čtěte také: Studenti delším pobytem v zahraničí dospějí

Autor: Vladimír Barák

30.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Římské noci
9

Zranění ani náročnost představení Simoně Stašové nevzaly radost z Římských nocí

Ilustrační foto
22

V USA zemřel hráč PC her během 24hodinového herního maratonu

Revitalizace se blíží, v Ládví zavřou obchoďák

Revitalizace prostoru náměstí u metra Ládví se blíží, začíná už na jaře a na její realizaci by mělo stačit 12 měsíců. V rámci zkrášlování prostředí zavře společnost Regata Čechy obchodní dům. Opravovat začnou za rok na jaře.

Egyptská víza budou stát více než dvojnásobek

Od příštího týdne budou egyptská vstupní víza stát více než dvojnásobek. Zdraží z původních 25 dolarů (asi 640 Kč) na 60 dolarů (asi 1530 Kč). Víza, jež umožní několik vstupů do země, budou stát 70 dolarů (asi 1790 Kč). Informovala o tom dnes agentura AP s odkazem na zdroje z egyptského letiště.

Na tiskovku Bílého domu nepustili novináře řady významných médií

Bílý dům dnes zakázal zpravodajům několika významných amerických médií vstup na tiskovou konferenci prezidentského mluvčího Seana Spicera. Oznámil to list The New York Times. Podle amerického deníku jde o událost, která je ve vztazích mezi kanceláří prezidenta USA a médii zcela mimořádná.

Ruská loď dopravila na ISS nový skafandr, klobásky, kaši i filmy

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes přistála ruská nákladní loď Progress MS-05. Loď se po osmačtyřicetihodinovém letu připojila k ISS automaticky, uvedl zpravodaj agentury Interfax ze střediska řízení letu v Koroljovu u Moskvy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies