Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do drsných loupeží se namočili bývalý voják i expolicisté

Praha /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Deset falešných policistů dopadli v uplynulém týdnu pražští kriminalisté. Jana Rösslerová z ředitelství pražské policie v úterý informovala, že se podařilo zadržet členy hned dvou na sobě nezávislých skupin, které zneužily důvěru lidí vůči policii k tomu, aby mohly krást a loupit.

23.9.2014
SDÍLEJ:

Deset falešných policistů dopadli v uplynulém týdnu pražští kriminalisté. Podařilo jim zadržet členy hned dvou na sobě nezávislých skupin, které zneužily důvěru lidí vůči policii k tomu, aby mohly krást a loupit.Foto: Policie ČR

Ano; téměř naráz byly dopadeny hned dvě zločinecké bandy, shodně čítající po pěti podezřelých. Na jejich zatýkání se podílely dvě stovky policistů.

Detektivům z „oddělení loupeží" pražského policejního ředitelství se podařilo úspěšně završit šetření případu, na jehož šetření pracovali bezmála rok. Šlo o šokující přepadení podnikatele a jeho těhotné partnerky v Saturnově ulici v Uhříněvsi, kde za sebou pachatelé loni v říjnu nechali téměř třičtvrtěmilionovou škodu.

A také pořádnou spoušť, jelikož se snažili zlikvidovat stopy tím, že po domě rozlili savo. Před odhalením a dopadením je ale nezachránilo ani použití dezinfekčního prostředku – stejně jako fakt, že nezapomněli odnést ani úložiště dat kamerového systému sledujícího dění v domě…

Ohlášená návštěva

Falešní policisté zde udeřili poté, co svůj příchod předem ohlásili, připomněl v úterý šéf vyšetřovacího týmu Jiří Zábrodský. Šestačtyřiceti­letému podnikateli se kdosi ozval telefonem s tím, že je policista z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, má informace o tom, že se gauneři chystají ukrást jeho luxusní auta, a proto by s majitelem chtěl probrat preventivní opatření.

Na sjednanou schůzku se dostavil i s „kolegou", ukázal policejní odznak – a falešní policisté se nechali pozvat dovnitř; to už ale hovořili o domovní prohlídce. Poté se změnili v lupiče. Muže i ženu napadli, spoutali, přes oči jim dali pásku a zakryli i ústa – načež pustili dovnitř své komplice maskované kuklami.

Lupiči se dali do prohledávání domu – tím to ale neskončilo. Násilím a hrozbami, že „skončí někde v příkopu", od muže získali PIN kód k platební kartě, klíče od jeho firmy na Praze-východ – a dokonce ho přinutili nakreslit plánek firemních prostor včetně rozmístění zabezpečení. „Vymlátili to z něj," poznamenal Zábrodský.

Zkušený veterán

Skupinkou, která se napakovala v domě, kde sebrala peníze a šperky, ve firmě a také u bankomatu v Opatovské ulici v Praze (načež ještě znovu pohrozili přepadeným smrtí, pokud případ ohlásí policii), nebyl nikdo z okruhu známých ani spolupracovníků obětí, jak by se snad mohlo předpokládat.

Zločinci byli úplně cizí lidé; čtyři Češi ve věku od 25 do 35 let a 25letý Slovák. Majitele firmy si vyhlédli podle jeho společnosti, připomněl Zábrodský. S dodatkem, že o tom, že jsou na správné adrese – tedy u člověka zámožného – se přesvědčili i obhlídkou jeho domu a aut.

Hlavním organizátorem byl podle zjištění nejstarší z kumpánů; 35letý bývalý voják se zkušenostmi z misí z Afghánistánu. K jeho zatýkání byla přizvána zásahová jednotka. Do konfliktu se zákonem se dotyčný dostal už v minulosti – až do roku 2016 byl v podmínce za omezování osobní svobody.

Ani jeho společníci nesklouzli na šikmou plochu poprvé. „jeho 25letý kamarád byl do roku 2016 v podmínce za vydírání v Praze 4, mladý Slovák má v rejstříku trestů záznam za podvodné jednání, další obviněný má podle soudu v Praze 5 na svědomí zpronevěru," vypočítala Rösslerová s tím, že z celé pětice dosud nebyl trestaný jediný muž.

Peníze se rozkutálely

Všichni podezřelí, kteří jsou vedle loupeže stíháni také pro porušování domovní svobody a neoprávněné opatření platebního prostředku, skončili ve vazbě. Pokud budou odsouzeni, hrozí jim až 12leté tresty.

Ukradené peníze pachatelé stačili utratit. Ani jim to prý nedalo moc práce. Měli vysoký standard, něco padlo na splacení dluhů – a něco málo i na drogy. Policistům se ale podařilo zajistit majetek, který by měl uhrazení způsobené škody pokrýt.

Náročné zatýkání

Nebylo to plánované, ale téměř současně vyvrcholila také „akce Fixinela" kriminalistů ze III. obvodu pražské policie. Shodou okolností zaměřená také na dopadení falešných policistů. Jiná, byť poněkud starší pětice, se ale zadrženým z prvního případu nápadně podobá. Nejen bezohledností zločinů páchaných v přestrojení za muže zákona, ale taký svým složením 4 + 1.

Jediný z nich je dosud netrestaný; v ostatních případech jde o recidivisty s trestní minulostí násilného charakteru, kteří se poznali během výkonu trestu v jiřické věznici.

Tam se také zřejmě zrodily plány na další akce, k nimž se pachatelé – dva bratři z Brna, oba bývalí policisté se zhruba desetiletou praxí (a tedy i se zažitou znalostí policejních postupů), dva z Prahy a poslední z Hradce Králové – sjížděli jako do práce.

Všech pět bylo na různých místech republiky pozatýkáno 17. září nad ránem. Do obří akce se zapojili policisté z celostátních útvarů z pražského policejního ředitelství i ze III. obvodu, jejich středočeští a královéhradečtí kolegové a také kriminalisté a zásahová jednotka z Brna; zapojili se také příslušníci letecké služby, kynologové a vojáci.

Tři údajní hlavní aktéři skončili ve vazbě, zbylí dva podezřelí jsou stíháni na svobodě. V případě odsouzení všem hrozí až 10 let vězení. Padla obvinění nejen z loupeže a z porušování domovní svobody, ale také z krádeže, poškození cizí věci, ale také z nedovoleného ozbrojování – a k tomu ještě z držení zakázaných bojových prostředků. Při domovních prohlídkách totiž detektivové kápli mimo jiné i na nakolik tlumičů hluku výstřelu.

Bolestivé zranění

Členové téhle skupiny, převlečení do policejních kombinéz, spáchali podle kriminalistů hned dva zločiny. Závažnější z nich se stal v neděli 10. srpna v Hloubětíně. K jednomu z tamějších rodinných domů po osmé večer přijeli Škodou Fabia dva muži v policejních kombinézách a majitelce předložili padělaný příkaz k domovní prohlídce.

Žena je postila dovnitř – a dvojice slídila tak dlouho, dokud nenarazila na její úspory, řekl v úterý novinářům kriminalista, který neuvedl jméno a tvář si maskoval kuklou. „Pak ji napadli elektrickým paralyzérem a odtáhli ji do koupelny, kde ji spoutali a ústa přelepili lepicí páskou," připomněl s tím, že paralyzérem pachatelé popálili oběť tak, že potřebovala pomoc záchranářů.

Nešlo samozřejmě o akci policie – byť oba muži byli předpisově ustrojeni do pracovních mundúrů včetně doplňků – ale o skutek zločinců, kteří se chtěli dostat k penězům. Když falešní policisté získali zaplněnou obálku, utekli do auta, kde na ně čekal 55letý řidič a organizátor akce.

Vysoká škoda

Stejná skupina, která na místo činu přijela stejným autem, má podle kriminalistů na svědomí i podobný případ z Újezdu nad Lesy, který se stal 28. července. Také zde falešní policisté předstírali domovní prohlídku – manželský pár obývající vybraný dům ale vyvázl bez úrazu. Dokonce se provalilo až dodatečně, že policisté byli falešní.

Během návštěvy vystupovali pachatelé korektně – a „zabavili" zlaté šperky, příruční trezor, fotoaparát, mobilní telefon, pistoli, asi dvacet tisíc v hotovosti; hodily se však i dýmky. Během předstírané prohlídky navíc poškodili taburet v podobě velbloudího sedla a secesní obývací stěnu. Celková škoda se přiblížila k částce 100 tisíc korun.

Čtyři v podmínce

Muži, které policisté dopadli, už mají leccos za sebou. „Mladšího z bratrů, 38letého bývalého policistu, odsoudil městský soud v roce 2011 k pěti letům trestu odnětí svobody za vydírání a poté byl v podmínce až do roku 2018.

Jeho o tři roky starší bratr byl za stejný odsouzen Městským soudem v Praze k pěti letům vězení – a od roku 2013 byl rovněž v podmínce až do konce roku 2018," vyčetla Rösslerová z evidencí. „Pětapadesátiletý hlavní organizátor byl soudně trestaný za násilnou trestnou činnost a v podmínce byl až do konce roku 2017.

Další, 30letý muž, má podle soudu na svědomí zanedbání povinné výživy a podvod; v podmínce byl do poloviny roku 2016," konstatovala s tím, že před soudem se ještě nezpovídal jen poslední z obviněných, 26letý.

O tom, že dosavadní tresty dotyčné zřejmě příliš nenapravily, svědčí i věci zajištěné při domovních prohlídkách. V jejich výčtu figurují mimo jiné pistole s desítkami nábojů, plynová pistole, zápalná šňůra, hned 22 mobilních telefonů, vysílačky, rozmanité výstrojní součástky policistů, dokonce i obdoba policejního majáku – a také falešný občanský průkaz či padělané příkazy k domovním prohlídkám.

Některé součásti policejních uniforem měli bývalí policisté ještě z dob aktivní služby, další věci pak podezřelí nakupovali prostřednictvím internetu.

Autor: Milan Holakovský

23.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
3

Mladík zůstal tři dny uvězněn v jeskyni. Zamkli ho tam jeho kolegové

Smrt na kolejích. Ilustrační snímek
VÍME PRVNÍ / AKTUALIZUJEME

Policie vyšetřuje trestný čin z vlaku. Podle informací se v kupé stala vražda

Smržice řeší, kde budou k dostání rajčata ze skleníku. A zda nepřibude další

Již brzy ve Smržicích vysadí první rajčata v chystaném velkokapacitním skleníku, brzy se tak také zvýší počet volných pracovních míst na Prostějovsku. Zároveň by se také obyvatelé k cherry rajčatům, která ve skleníku u Smržic bude pěstovat firma Agro Haná, měli dostat.

Boj s časem: Přehrada v Portoriku začíná selhávat. Úřady evakuují 70 tisíc lidí

/VIDEO/ Portoriko dál kvůli hurikánu Maria sužují ničivé záplavy. K nim se teď přidala i výstraha od Národní meteorologické služby, která varuje před protržením přehrady na portorické řece Guajataca. Voda se už valí přes poškozenou hráz a vytvořila si koryto. V noci tak začala evakuace 70 tisíc lidí.

AKTUALIZOVÁNO

V Severní Koreji se opět otřásla země. Čína hovoří o dalším jaderném testu

Zemětřesení o síle 3,4 stupně Richterovy škály bylo zaznamenáno v Severní Koreji. Informovaly o tom čínské úřady. Podle serveru BBC s odkazem na čínské seismology k němu došlo v blízkosti místa, kde Severokorejci testují jaderné střely. Jihokorejští seismologové se však přiklánějí k přírodnímu původu.

Muž podle policie vylákal z žen 2,5 milionu, hrozí mu osm let vězení

/VIDEO/ Pražští kriminalisté vyšetřují jedenatřicetiletého muže, který podle nich podvodně vylákal z žen téměř 2,5 milionu korun. Seznamoval se s nimi na internetu. Policisté zatím evidují deset poškozených a hledají případné další oběti. Muži, který je od září ve vazbě, hrozí až osm let vězení. Na webu tom dnes informoval mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení