VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domácích násilníků v Praze přibývá. V říjnu jich bylo rekordně nejvíc

Praha - Stála jen v pantoflích a županu před domem v té chumelenici, pod županem se zoufalá matka snažila zahřát své dvouleté dítě. Právě ji z bytu vyhodil manžel a nebral ohled na nic a na nikoho. Co víc, udělal to už poněkolikáté. Tolik ohlédnutí v čase zasahujícího policisty z Obvodního ředitelství Praha II.

6.12.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník

Uvedený případ domácího násilí podle policisty jen demonstruje skutečnost, že se agresoři nezastaví před ničím. Dalším faktem je, že tento druh násilí stoupá. Dokládá to Intervenční centrum Praha pro osoby ohrožené domácím násilím.

Za první pololetí letošního roku zpracovávalo 100 případů vykázání, které evidovala pražská policie. Podle vedoucí centra Barbory Holušové se jednalo přes 340 klientů a přes 2250 kontaktů, což je ve všech směrech nárůst oproti minulému roku.

Vysoce varovné je, že tyto případy jsou doprovázeny stále vyšším procentem nezletilých dětí v rodinách s výskytem domácího násilí. „Za říjen jsme zpracovávali rekordní počet vykázání realizovaných policií za jeden měsíc v Praze, a to 25 případů. Z toho čtyři opakované vykázání a téměř 540 kontaktů, tedy kdy se na nás lidi obrátí sami jednorázově či opakovaně," doplnila Barbora Holušová.

Nejen toto zmíněné centrum poskytuje poradenství osobám, které o tomto druhu násilí mohou dlouze vyprávět. „Ročně na naši krizovou nonstop linku volají stovky obětí domácího násilí. Jen 
v loňském roce jich bylo na osm set,“ uvedla Zuzana Bednářová, ředitelka azylového zařízení Acorus v Dělnické ulici Praze 7. Podle ředitelky je v azylovém domě k dispozici osm pokojů pro matky s maximálně třemi dětmi. Zůstat zde mohou až jeden rok. Nechybí ani krizový pokoj pro akutní případy.

Obětem chybí odvaha násilí čelit

Může to být překvapivé, ale oběti domácího násilí se svými násilníky často žijí za zavřenými dveřmi dlouhé roky, než se odhodlají k nějakému řešení. „Mnohdy bohužel odvahu nenajdou. Ve většině případů se stydí se svým problémem vyjít navenek. Pro ženy je často spouštěčem až okamžik, kdy jsou ohroženy jejich děti,“ vysvětluje ředitelka Zuzana Bednářová.

Podobný osud měla i paní Tereza, matka dvou synů. Žila s manželem, který podnikal, 15 let 
a občasné bití, kterým ji častoval, nazývala jen malými přestupky. Když však její manžel přestal mít zakázky, začal pít a jeho agresivita se stupňovala. Právě to byl začátek doby, kdy Terezu její muž nekontrolovaně bil. Často se opil do němoty a druhý den 
o svém chování ani nevěděl.

Ilustrační foto.Tereza ale nikdy nešla k lékaři. Když děti povyrostly, začal dokonce napadat i je. „Manžel mě nepodpořil ani v době, kdy mi umírala matka. Vyčetl mi dokonce i to, že jsem ve 41 letech otěhotněla. Šla jsem na potrat, ale po návratu domů mě opět čekal jenom opilý muž. Pokoušel se sice o léčení, ale po návratu z léčebny se vše vrátilo do starých kolejí,“ říká Tereza.

První impuls ke změně dal Tereze doktor v nemocnici, kam se přišla léčit s otřesem mozku poté, co ji její muž opět zbil. Dal jí leták o domácím násilí a doporučil sezení s psycholožkou. Ta jí poskytla kontakt na Acorus. Tereza ale ještě nebyla pevně přesvědčena o tom, že manžela opustí. Protože nepracoval a zadlužoval se, měla výčitky opustit ho a nechat samotného.

Poslední Terezin radikální krok na sebe ale nenechal dlouho čekat. Manžel napadl děti a ona zavolala policii. Když se to manžel dozvěděl, rozdupal všem mobily. To byl zlom, kdy Tereza zatelefonovala na krizovou linku Acorusu. „ Řekli mi, ať neváhám 
a okamžitě přijdu a poradili mi, co si vzít s sebou,“ uvádí Tereza. Nečekala a hned druhý den ráno i s dětmi stáli za dveřmi.

Výpověď podle naučeného scénáře

Příběh pětatřicetileté Jany, matky tří dětí ve věku 6 let, 19 a 7 měsíců taky skončil v azylovém době Acorus. Manžela opustila po šestiletém vztahu, který byl téměř od počátku plný násilí. Šlo o její druhé manželství, manželství z lásky, které vyvrcholilo opakovanou žalobou na manžela pro trestné činy týrání svěřené osoby a týrání osoby žijící ve společném obydlí.

Fyzické útoky manžela byly směrovány nejen na Janu, ale i na jejího 14letého nejstaršího syna z prvního manželství. Manžel Janu i chlapce bil dřevěnou tyčí, vodítkem na psa, trýznil je elektrickým paralyzérem, Janu přinutil v době jejího těhotenství sedět ve studené vodě.

Jana měla 
z manžela strach, bála se jít 
k lékaři, lidem, kteří si všimli jejích modřin, říkala, že se zranila sama. Před dvěma lety před příchodem do azylového domu došlo k incidentu, při němž byl nejstarší syn svědkem brutálního napadení matky a řekl, že zavolá policii. Byl rovněž zbit, měl zraněné ucho.

Musela sedět ve studené vodě

Poté byl manžel policií vykázán ze společného obydlí. Jana na naléhání otce zbitého chlapce poprvé vypovídala na policii. Manžel ji však po návratu domů naučil bitím tu „správnou výpověď“ a Jana šla na policii a učinila ji. Tehdy přišla o svého nejstaršího syna. Byl svěřen s jejím souhlasem do péče jeho otce, prvního manžela. Jana ale dodnes trpí výčitkami, že přišla o syna.

Poté byl u Jany doma relativní klid až do narození dcerky, druhého společného dítěte. Manžel začal být opět agresivní, denně Janu vulgárně napadal. Nezvládal situace, kdy měla rodina málo peněz. Plačící děti, rozlité pití nebo rozházené hračky ho doháněly k zuřivosti. Do této situace se narodil nejmladší syn. Jana opět snášela facky, kopance a rány pěstí. Žila v neustálém strachu o sebe i děti.

Paní Jana v azylovém domě využívala služby, které nabízí – právní pomoc, sociálně právní poradenství, psychoterapii, účastnila se programů pro matky s dětmi. Na Janina manžela byla státním zastupitelstvím podána již druhá obžaloba pro trestné činy týrání svěřené osoby a týrání osoby žijící ve společném obydlí. 


V době pobytu Jany s dětmi 
v azylu byl manžel ve vyšetřovací vazbě. Pak byl odsouzen za zločin týrání osoby žijící ve společném obydlí a za zločin týrání svěřené osoby k výkonu trestu odnětí svobody v celkové době trvání 7 let. Dále je povinen zaplatit poškozené manželce částku 180 tisíc korun jako náhradu škody.

Agresor skončil jako invalida

Podobných příběhů by se daly popsat další stovky. „Někteří agresoři si z možného postihu moc nedělají. Mají to prostě 
v povaze. Rozumí jen hrubé fyzické síle. Jeden z nich na to taky doplatil. Vychloubal se 
v hospodě, jak rodinu zase spráskal. Byl pak napaden skupinou tehdy neznámých pachatelů a skončil na invalidním vozíku,“ vzpomínal nejmenovaný policista, který se případem zabýval.

Oběti se podle azylového centra Acorus postupně vyrovnávají s posttraumatickou stresovou poruchou nebo případnou nespavostí. „Bojí se nečekaných pohybů, zvuků, mají strach z mužů. Přesto se 
i nadále snaží být dětem dobrou mámou a budovat 
v nich i v sobě pocit, že tátové děti a mámy nebijí,“ popisuje ředitelka Zuzana Bednářová.

Acorusu se ve spolupráci se sociálním odborem z místa trvalého bydliště oběti Jany podařilo najít sociální bydlení, kam se po skončení ročního pobytu v azylovém domě žena s dětmi odstěhovala.

Autor: Petr Štrompf

6.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lubomír Zaorálek
6 15

Sobotka: Kandidátem ČSSD na Hrad by mohli být Zaorálek nebo Štěch

Kajínek po propuštění z vězení vyvolává mezi lidmi různé reakce. Jedni jej odsuzují, druzí jej považují za celebritu. Když ve čtvrtek odpoledne s přítelkyní nakupoval v brněnském univerzitním kampusu, lidé se s nim fotili a chtěli autogramy.
AKTUALIZOVÁNO
21 12

Lidé jsou skvělí. Přejí mi a věří, že jsem nevinný, řekl omilostněný Kajínek

Václav Klaus: Nešlo o vládní krizi, ale o zahájení volební kampaně

Bývalý český prezident Václav Klaus vidí podstatu koaličních hádek v tom, že poprvé zažíváme situaci, kdy jsou ve vládě dvě stejně silné strany. Ty se musejí proti sobě vymezit, aby jim volič uvěřil, že každá chce něco jiného. „Nic hrozivého se neděje, všechny instituce normálně fungují. Nešlo o vládní krizi, ale o bouřlivé zahájení volební kampaně," hodnotí události posledních dní.

Erdogan v bruselských kleštích. Jednal s Merkelovou i Macronem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se musel v Bruselu na summitu NATO podívat přímo do očí těm, které v uplynulých měsících na dálku urážel. Setkal se s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. I když s pohledem do očí má v případě Angley Merkelové prezident Turecka problémy. Při jednáních v únoru v Ankaře se turecký prezidnet očnímu kontaktu s kancléřkou v maximální možné míře vyhýbal.

Zase můžete cestovat. Soud pozastavil Trumpův protiimigrační dekret

Když na začátku svého vládnutí v Bílém domě omezil prezident Donald Trump vstup do země občanům zemí, kde převládá muslimské obyvatelstvo, postavili se proti jeho rozhodnutí nejen obyvatelé USA na protestních akcích. Své slovo řekl k naplnění Trumpových předvolebních slibů i soud.

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

V Bruselu bez rukaviček. Problémem bude Turecko, rozpočet, teror a možná i Rusko

Podle článku 5 zakládací listiny Severoatlantické aliance je útok na jednoho člena NATO útokem na celou alianci. To platilo bez výhrady v době studené války. Bude to platit i v éře nového amerického prezidenta Donalda Trumpa?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies