„V této fázi čekáme na vyjádření jednoho z účastníků odvolacího řízení, Až jej obdržíme, kompletní spis pak teprve postoupíme k posouzení příslušnému odboru pražského magistrátu," sdělil Oldřich Dajbych, vedoucí odboru výstavby. Zmíněný účastník je podle dostupných informací právě společnost Flow East.

Podle Dajbycha se ale tato vleklá záležitost už blíží svému konci. „S největší pravděpodobností bude konečné rozhodnutí učiněno 15. prosince," dodal vedoucí odboru výstavby. Své k tomu řekl James Woolf, předseda představenstva Flow East: „Stavební úřad obdržel připomínky k demoliční dokumentaci, které jsou předmětem přezkumu, zda budou potřeba nějaké další technické detaily k demoličnímu výměru," zní aktuální informace.

Podle Wolfa společnost i nadále pracuje v úzké spolupráci se všemi klíčovými zainteresovanými stranami, aby se projekt posunul do další fáze.

Je tady ale jedno z dalších klíčových rozhodnutí, které bylo v rámci veřejných diskuzí poněkud upozaděno. „Společnost Flow East sice má odsouhlasenou změnu územního rozhodnutí, ale stavební povolení k realizaci zamýšleného nového objektu ještě nikoliv," specifikoval Oldřich Lomecký, starosta radnice Prahy 1. Což ale bude pravděpodobně učiněno právě magistrátem ve chvíli, jak se ve věci rozhodne.

Alespoň malá naděje

Samotný proces vleklého rozhodování údajně stále dává odpůrcům demolice aspoň minimální naději, že inkriminovaný Kozákův dům s číslem popisným 47 se poroučet k zemi nebude. Proti tomuto projektu stojí spolu s občany jak památkáři, tak i architekti, protože nesouhlasí s tím, aby na takto exponovaném místě byla postavena tak architektonicky průměrná stavba Obchodního centra.

O secesním domu z konce devatenáctého století, respektive o jeho zachování či zániku se vedou horečné diskuze už více jak dva roky. Proti zbourání domu za jeho zachování podepsalo petici přes 14 tisíc lidí. Proti záměru investora se oficiálně postavilo třináct odborníků na architekturu a umění z Akademie věd, kteří jsou přesvědčeni, že v řízení o odstranění stavby se nedbale posoudila architektonická a urbanistická kvalita domu. Proti demolici vystoupil také Martin Mádl, historik umění Ústavu dějin umění Akademie věd ČR. V Senátu svého času připomněl další významné stavby autora domu na Václavském náměstí, architekta Bohumíra Kozáka.

Opakované protesty

„Bezohledně ničit budovy na Václavském náměstí je jako ničit část naší historie," řekl a připomněl důležité události z let 1968 a 1989, které se odehrály v centru Prahy a výrazně se zapsaly do československých dějin. Mádl zároveň uvedl, že demolici nechápe ani jako občan Prahy, ani jako historik umění. K jeho kritice se přidali i další oponenti demolice z Občanského sdružení Monitoring RING. Iniciátorem červencového protestního shromáždění ke Dni světové architektury před pražským magistrátem byl Vítězslav Praks. Proti demolici sdružení protestovalo celkem třikrát.

„Pokaždé zástupci státní správy a samosprávy nás před televizními kamerami ujistili, že dům bude zachráněn a že tento kontroverzní projekt skončí. Ovšem vždycky, jakmile poklesla mediální pozornost, se opět snažili tento projekt prosadit," uvedl Praks s tím, že tento spor nikdy nebyl sporem tradicionalistů.

Investor podle Vítězslava Prakse nemá právo zničit Václavské náměstí ostatním investorům a celému světu. Praha je pátý nejbohatší region EU, příčinou této skutečnosti není jen výhodná poloha Prahy, ale celá magie Prahy, na níž se památky podílejí významným podílem.