VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Každý desátý Pražan ve věku 55 plus nemůže najít práci

Praha - Byl to dárek, který by rozhodně po deseti letech od svého zaměstnavatele nečekal. Když na začátku prosince přišel 57letý účetní Miroslav do práce, pozval si ho ředitel rovnou do zasedací místnosti. A tam mu na rovinu řekl: „Od ledna vás už nebudu potřebovat. Vaše místo se pro nadbytečnost ruší."

27.10.2014 6
SDÍLEJ:

Když na začátku prosince přišel 57letý účetní Miroslav do práce, pozval si ho ředitel rovnou do zasedací místnosti. Tam mu na rovinu řekl: „Od ledna vás už nebudu potřebovat. Vaše místo se pro nadbytečnost ruší.“Foto: DENÍK/Dimír Šťastný

Důvod? Firma už nemá tolik zakázek. „Proč jsem ale musel jít zrovna já? Odpověď na tuto otázku nechal můj šéf taktně bez odpovědi. Bylo mi to jasné. Jsem pro firmu zkrátka už starý. A jak se dnes s oblibou říká neflexibilní."

Jaké však bylo překvapení, když se Miroslav v lednu od svých bývalých kolegů dozvěděl, že jeho „zrušené" místo bylo obsazeno. Čerstvou absolventkou vysoké školy. S podobnými osudy se setkává velmi často i nezisková organizace Alternativa 50+.

„Čeští zaměstnavatelé často požadují mladé a dynamické lidi, ale nejméně s dvacetiletou praxí. Jde samozřejmě o dva neslučitelné požadavky. Přitom lidé padesát plus do firem přinášejí zkušenosti. Takové, které nelze získat četbou literatury nebo sebekvalitnějším studiem na sebelepší škole," upozorňuje Linda Sokačová, ředitelka Alternativy 50+.

V poradně, ve které pomáhá neziskovka ročně více než sto lidem, řešili nejen podobný případ, se kterým se setkal Miroslav. Vrtochů zaměstnavatelů je však daleko více.

Nechcete nižší plat? Tak vás vyhodíme

„Setkáváme se s tím, že tlačí na své zaměstnance, kteří dosáhnou předdůchodového věku, aby přistoupili na snížení svého platového ohodnocení, jinak vyhrožují výpovědí. 
A stále více se také rozmáhá praxe omezování návštěvy lékařů a tlak na nulovou nemocnost. Lidé si musí brát dovolenou, pokud navštíví lékaře. A když navíc onemocní, tak jsou jim snižovány prémie,“ popisuje praktiky některých zaměstnavatelů Linda Sokačová.

Příliš staří 
a nepotřební

A když už si lidi padesát pět plus zaměstnavatel pozve na pohovor, nezřídka slyší, že jsou pro danou pozici „už příliš staří a nepotřební“. „U jednoho zaměstnavatele jsme se setkali dokonce s konstatováním, že starší lidé jsou již za zenitem a navíc nevypadají moc dobře, proto je nemá cenu vůbec zaměstnávat,“ přidává „perlu“ zacházení se zaměstnanci 55 plus Linda Sokačová.

Na jedné straně jsou to zkušenosti, které firmě při odchodu staršího pracovníka mohou chybět. Někteří personalisté však poukazují i na druhou stránku věci, kterou si mnohdy lidé padesát pět plus nechtějí připustit.

I zkušení se musí přizpůsobit době

„Dnes už dávno neplatí, že pozice, která existovala před třiceti roky, bude fungovat třeba za pět let. A s tím se mnohdy lidé padesát pět plus těžko smiřují. Vědí, že si své odpracovali, že mají zkušenosti, prošli si i vyššími pozicemi, 
a když pak dojde v podniku 
k reorganizaci, těžko se někteří smiřují s jiným typem práce. To ale dnešní doba občas vyžaduje. Nejen od nich, ale ode všech pracovníků napříč věkovými skupinami,“ zdůrazňuje personalistka Klára Nováková.

Na konci srpna bylo na úřadu práce přes 46 tisíc uchazečů o práci, z toho podíl nezaměstnaných lidí nad 55 let se pohyboval kolem jedenácti procent. Každý desátý člověk z této věkové skupiny tak hledal zaměstnání.

Pražané jsou na tom ještě dobře

Útěchou pro obyvatele metropole ale může být, že si vedou ve srovnání s ostatními kraji poměrně dobře.

„V zaměstnanosti starších osob existují mezi jednotlivými kraji ČR velké rozdíly. První příčku zaměstnanosti mužů i žen si drží Praha, kde 
v minulém roce pracovalo téměř 75 procent mužů a 56,7 procent žen ve věku 55 až 64 let. Poslední příčka v zaměstnanosti starších osob naopak patří Moravskoslezskému kraji, kde pracovalo padesát procent mužů a šestatřicet procent žen,“ přiblížila Pražskému deníku Nikola Šimandlová, odbornice na řízení zohledňující věk zaměstnanců, tzv. age management.

Jste 55 plus? Zde jsou ukázky toho, co řeší vaši vrstevníci

Luděk (58 let) vyhledal poradnu Alternativy 50+, jelikož je dlouhodobě nezaměstnaný a nedaří se mu nalézt novou práci. Pracoval v oboru, kde došlo k rychlému rozvoji technologií, zejména počítačových programů, které jsou pro výkon jeho povolání nutné, Luděk je ale neovládá. Na Luďkovi bylo znát nízké sebevědomí související s jeho psychickou a osobní situací, která je současně jedním z důsledků dlouhodobé nezaměstnanosti.

A právě nízké sebevědomí a nízká sebedůvěra jsou častými znaky u osob, které jsou dlouhodobě nezaměstnané a kterým se nedaří novou práci najít.

S Luďkem se zaměstnanci Alternativy 50+ setkali a zmapovali jeho situaci, pomohli mu vytvořit životopis, který neměl, a zároveň mu životopis vytiskli, aby ho mohl použít při pracovních pohovorech. Životopis dále pověsili na webové stránky zprostředkující zaměstnání. S Luďkem aktivně vyhledávali nabídky práce.

Nadále docházel na schůzky s kariérní poradkyní, která mu během pravidelných sezení pomáhala s jeho situací.

Tyto schůzky se pozitivně odrazily na jeho stavu, došlo ke zlepšení psychického stavu a Luděk si nyní sám aktivně začíná hledat zaměstnání. Aktivně a samostatně vyhledává pracovní nabídky, sám napsal motivační dopis a očividně je na něm vidět zlepšení jeho psychické situace.

Alžběta (59 let) se na Alternativu 50+ obrátila s tím, že se setkala s věkovou diskriminací na pracovišti. V rámci připravování změny kolektivní smlouvy se u zaměstnavatele jednalo o tom, že se staršími pracovníky mají být uzavřeny nové smlouvy, kde by mělo být uvedeno, že jakmile se budou pracovníci blížit důchodovému věku, má jim být smlouva z doby na neurčitou pozměněna na smlouvu na dobu určitou, která pak má být uzavírána vždy na max. 3 roky.

Bylo to z důvodu, aby osoby v důchodovém věku nezůstávaly na pracovišti a mohly být po uplynutí smlouvy propuštěny s tím, že jim již další smlouva nebude uzavřena. Alžběta, která se sama blíží důchodovému věku, se proto obrátila na Alternativu 50+ s tím, že jí chystané úpravy připadají jako diskriminační na základě věku.

O pomoc v rámci pracovně-právní poradny požádali zaměstnanci Alternativy 50+ spolupracující právničku, která dané praktiky označila jako jasně věkově diskriminační a navíc poukázala na porušování zákoníku práce. Právnička uvedla, že právě I. etapa důchodové reformy zařídila, že senioři mohou pracovat a přitom pobírat důchod, takže žádný pracovní poměr na dobu určitou není v důchodovém věku třeba. Navíc je řada seniorů, kteří si tzv. zvyšují důchod tím, že pracují dál, nepobírají důchod a ti vůbec nepotřebují měnit smlouvu. Změnu pracovní smlouvy je navíc možné udělat jen v dohodě se zaměstnancem, a nezáleží tak jen na vůli zaměstnavatele.

Na základě rad z poradny došlo k dalšímu jednání Alžběty s vedením organizace v rámci kolektivního vyjednávání, ve výsledku k navrhovaným změnám ze strany vedení nedošlo a do změn v kolektivní smlouvě nebyly věkově diskriminační ani další protizákonné věci zaneseny.

Helena (56 let) se na Alternativu 50+ obrátila jako pečující osoba, která má na starosti maminku ve věku 84 let, přičemž sama Helena má zdravotní potíže a péče je tak pro ni nejen psychicky, ale i fyzicky náročná. Helena řeší problém, který se často vyskytuje u lidí nad 50 let a v předdůchodovém věku, kdy musí skloubit pracovní povinnosti s péčí o osobu blízkou - často se jedná o nemohoucí rodiče, nemocného partnera apod.

Helena se zeptala zaměstnanců Alternativy 50+, jaké má možnosti při řešení své situace tak, aby nemusela odcházet ze zaměstnání a zároveň aby zvládala péči o svou maminku. Ohledně možností skloubení péče a práce se zaměstnanci obrátili na externí poradkyni, která se daným tématem zabývá.

Helena se tak dozvěděla o možnostech, které umožňuje zákon o sociálních službách a které je možné v dané situaci využít. Jedná se konkrétně o tyto čtyři základní služby: osobní asistence, která je poskytována přímo v domácnosti, pomoc při běžných úkonech a zajištění chodu domácnosti; pečovatelská služba; odlehčovací služby, což jsou ambulantní nebo pobytové služby poskytované osobám se zdravotním postižením a seniorům, jejichž situace vyžaduje pomoc jiné osoby, o které jinak pečuje osoba blízká v domácnosti, a kde cílem služby je umožnit pečující osobě nezbytný odpočinek; denní a týdenní stacionáře, které poskytují ambulantní služby a stacionáře týdenní pobytové služby ve specializovaném zařízení. Všechny služby jsou poskytovány za úplatu.

Čtěte také: Mezi semifinalisty se dostala organizace pomáhající lidem 50 plus

Autor: Veronika Cézová

27.10.2014 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Základní škola v Plánici, kde došlo k incidentu mezi učitelem a hajlujícím žákem.
8

Učitel nic nespáchal, zato hajlující romský žák má problém. I jeho rodina

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
EXKLUZIVNĚ
77 13

Andrej Babiš: Sobotka chce dovládnout bez nás

AKTUALIZUJEME

V Bruselu se o postupu EU při brexitu hlasovalo jen minutu. Všichni byli pro

V hlavním městě Belgie a EU se dnes sešlo k jednání 27 členských států Evropské unie. Důvodem byla dohoda o taktice, jak bude dvouleté období odchodu Velké Británie z unie vypadat. Hlasování, které proběhlo krátce po obědě, trvalo jen jednu minutu. Plán k brexitu byl schválen jednomyslně. 

Počátek května bude chladný. Od poloviny měsíce začnou teploty stoupat

Počátek května bude ve znamení deště. Ve zbytku měsíce se bude postupně oteplovat a srážky by se měly dostat do průměru. Vyplývá to ze čtyřtýdenního výhledu počasí, který dnes na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).  

Mrazy jsou na ústupu. Škody na úrodě budou zemědělci znát na konci května

Nepříjemný pohled na zmrzlá očka révy vinné čekal vinaře Jiřího Maděřiče z Moravského Žižkova na Břeclavsku, když kontroloval po nedávné mrazivé noci vinohrad. „U některých odrůd, především u Chardonnay či Muškátu moravského, zmrzlo třicet až čtyřicet procent," vypočítával Maděřič. Neradostné sčítání mají za sebou i další pěstitelé.

Čápata v Dubném nezvládla mrazivé počasí, všechna čtyři zahynula

Prokřehlá čápata nevydržela chlad a mokro a v pátek večer postupně uhynula. Protože lidé dubenskou čapí rodinu díky webkameře sledují, všimli si uhynutí prvních dvou a zorganizovali záchranou akci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies